banner2

banner1

banner22

Kayıt altına alınsın diye…

Ruhsatsız veya ruhsata aykırı yapılan yapılarını kayıt altına aldırmak için 66 binden fazla vatandaş ‘İmar Barışı’na müracaat etti. 30 Büyükşehir arasında Sakarya müracaat sayısı ile 12’nci sırada yer aldı.

GÜNDEM 06.08.2018, 17:34
Kayıt altına alınsın diye…
banner48

8 HAZİRAN’DA BAŞLAMIŞTI

Hükümetin ruhsatsız veya ruhsata aykırı yapıların kayıt altına alınması için bir defaya mahsus çıkardığı İmar Barışı Sakarya’da yoğun ilgi gördü. İstanbul, İzmir, Bursa ve Muğla illerinin ilk sıralarda yer aldığı başvuru sıralamasında Sakarya 12 nci sırada yer aldı. 8 Haziran’da başlayan müracaatlar 31 Ekim 2018 tarihinde sona erecek. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre 8 Haziran’dan bu yana 66 bin 589 kişi imar barışından yararlanmak için müracaatta bulunurken 19 milyon 661 bin 213 lira tahsilat yapılmış.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklama

31 ARALIK SON ÖDEME TARİHİ

İmar Barışı düzenlemesinden 31/12/2017 tarihinden önce yapılmış olan yapılar faydalanmaktadır. Başvurular e-devlet sistemi üzerinden vatandaşlarımızın TC Kimlik numaraları ve PTT'lerden temin edecekleri e-Devlet şifreleri ile gerçekleştirilmekte olup, son başvuru tarihi olarak da 31/10/2018 tarihi belirlenmiştir. Başvuru gerçekleştirildikten sonra ödenmesi gereken "Yapı Kayıt Belgesi” bedelinin son ödeme tarihi olarak da 31/12/2018 belirlenmiştir.

E-DEVLET ÜZERİNDEN

Kendi kimlik numaraları ve e-devlet şifreleri ile e-devlet sistemine giren vatandaşlarımız, İmar Barışına konu yapısı ile ilgili bilgileri başvuru ekranında bulunan formda doldurarak başvurusunu gerçekleştirebilmektedir. Başvurusunu onayladıktan sonra ödemesi gereken bedel ilgili sayfasında görüntülenebilmekte ayrıca e-devlet sisteminde kayıtlı bulunan cep telefon numarasına ödenecek bedel ve ödeme noktaları ile ilgili mesaj gelmektedir. Belirtilen ücretin ödenmesinden sonra vatandaşlarımız e-devlet sistemine girip sistemdeki Yapı Kayıt Belgesi ile ilgili sayfanda Yapı Kayıt Belgelerini görüntüleyebilecek ve ilgili kurumlara iletmek amacıyla yazıcıdan çıktı alabileceklerdir.

YAPI KAYIT BELGESİ

İmar Barışına başvurarak Yapı Kayıt Belgesi alan Vatandaşlarımız İskân belgesi olmaması sebebi ile abonelik alamadıkları yapıları için elektrik, su ve doğalgaz aboneliklerini yaptırabileceklerdir. İmar Kanununa göre yapıları için verilen yıkım kararları ve tahsil edilmeyen para cezaları iptal edilecektir. Yapı kayıt belgesi alınan yapılar için de iskân aranmaksızın "İş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı” almalarını yolu açılmıştır. Kat Mülkiyet Tapusu bulunmayan yapılarımızda Yapı Kayıt Belgesi aldıktan sonra bu belge ile Tapu Müdürlüklerine başvurarak kat mülkiyet tapusu çıkarmalarının da yolu açılmıştır.

HAZİNE VE BELEDİYE ARAZİLERİ

Hazine taşınmazları veya Belediyeye ait taşınmazlar üzerinde bulunan yapılar da İmar Barışından faydalanabilmektedir. Bu durumdaki vatandaşlarımız yapı kayıt belgesini almasını müteakip bu arazilerin kendilerine satışını talep edebileceklerdir. Başvuruların 31/10/2018 tarihinde sona erecek olmasından dolayı, vatandaşlarımızın bu yasadan faydalanmak için başvurularını bir an önce yapmalarında fayda bulunmaktadır.

 

 

Yorumlar (0)