banner2

banner1

banner22

Karavan Turizmine ilgi devam ediyor

Koronavirüs nedeniyle talep patlaması yaşanan karavan turizmi, tatil sezonunun bitmesine rağmen ilgi kaybetmedi. Özellikle İstanbul ve Ankara gibi şehirlerde yaşayan vatandaşlar, hafta sonlarını geçirmek için yakın rotalardaki karavan parklarını tercih etmeye devam ediyor.

GÜNDEM 26.11.2020, 10:02 Editör: Gizem Demirsoy
banner48

HAFTA SONU REZERVASYON GEREKİYOR

2020 yılının başından itibaren tüm dünyada etkisini gösteren koronavirüs salgını nedeniyle çok sayıda vatandaş yaz tatili için karavan tercih etmeye başlarken siparişlere yetişmekte zorlanan üreticiler 1 yıl sonraya gün vermeye başlamıştı. Yaz tatili sezonunun bitmesine rağmen karavan turizmine ilgi azalmazken özellikle İstanbul ve Ankara gibi şehirlerde yaşayan aileler, satın aldıkları ya da kiraladıkları karavanlarla yakın şehirlerde bulunan karavan kamp alanlarına akın etmeye başladı. Poyrazlar Gölü yanındaki park alanı da karavan severlerin akınına uğradı. Hafta içi bile dolu alan kamp alanında özellikle hafta sonu yer bulmak için önceden rezervasyon yaptırmak gerekiyor.

10 YIL ÖNCE BAŞLAYAN TUTKU İŞLERİ OLDU

Eşiyle birlikte yaptıkları bir karavan tatili sonrası karavanlarla ilgilenmeye başlayan ve 10 yıllık tecrübe sonrası Sakarya’da hem aksesuar hem de karavan satış mağazası kuran Ebru Yetim, son 1 yılda karavana ilginin yüzde 100’den fazla arttığını belirterek, “Karavan bizim on senelik hobimiz. Bir takım vesilelerle bizim için bir işe dönüştü. Biz gezmeyi seven bir aileyiz. Daha önce tur ve uçak ile gezilere gittik ve bu tarzın bize uygun olmadığını fark ettik. Alternatif tatil arayışlarına girmemizle birlikte Avrupa’da bir kültür haline gelmiş karavan ilgimizi çekti. Bunu araştırdık ve karavan kiralayarak Avrupa’da tatil yapmaya başladık. Tecrübe ettikten sonra da karavanımızın siparişini verdik ve o zamandan bu yana karavancıyız. Olaylar ve insanlar, hobimizi işe dönüştürmeye sevk etti. Şuan da karavan ve parçaları üzerine bir mağazaya sahibiz. İnsanlar yavaş yavaş otele alternatif bir tatil olarak karavanı tercih etmeye başladı. Sosyal medyada yapılan paylaşımlar ile insanlarımızda bu heves uyandı. Pandemi ile birlikte insanlarımız herkesin kullandığı otel odaları yerine karavanları tercih etmeye başladı. İnsanlar açısında karavan ile tatil çok tercih edilirken üretici firmalar ise ancak 1 yıl sonrası için sipariş alabiliyor. Pandemi süresinde karavanlara talep yüzde yüz arttı diyebiliriz” dedi.

‘HERKESE TAVSİYE EDİYORUM’

Ailesiyle birlikte İstanbul’dan Sakarya’ya gelen ve Poyrazlar Gölü kenarında bulunan karavan kamp alanında tatil yapan Tolga Ertekin isimli vatandaş ise, “Karavan gerçekten bir trend içerisindeydi. Pandemi de bu süreci hızlandırdı. Biz doğa ile iç içe olmayı çok seviyoruz. Bu süreçte de gerçekten karavan hayatının içerisinde olmaktan çok mutluyuz ve herkese de tavsiye ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)