banner2

banner1

banner22

Karaduman’dan kurbanlık uyarısı

Kurbanlık seçiminin çok önemli olduğunu söyleyen Sakarya Besiciler Esnaf Odası Başkanı Halit Karaduman, “Hayvan sağlıklı görünmeli, vücudunda yara ve şişlik olmamalı; ayrıca canlı ve parlak yün veya kıllara sahip olmalıdır" uyarısında bulundu.

GÜNDEM 14.07.2021, 11:27 Editör: Ebru Bulut
Karaduman’dan kurbanlık uyarısı
banner48

ÖZEL HABER-NAZİLE AKARSU

“BİLDİĞİNİZ YERDEN ALIN”

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala kurban satış pazarlarında hareketlilik arttı. Sıkı pazarlıkların yapıldığı satış alanlarında kurban seçimi yapmak isteyenleri bir telaş sardı. Böyle bir dönemde iyi ve sağlıklı bir kurbanın nasıl olması gerektiğini Sakarya Besiciler Esnaf Odası Başkanı Halit Karaduman Haberlisin.com ve Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi’ne anlattı. Karaduman, “Kurbanlık alacaklara ilk tavsiyem; kurbanlıklarını bilindik çiftliklerden almaları olacaktır” diyerek sözlerine başladı.

“İKİ YAŞINI DOLDURMALI”

Karaduman, şöyle devam etti: “Kurban Bayramına çok kısa bir süre kaldı. Pazarımızda şuanda kurbanlıklarımızın satışı devam ediyor.  Bu sene en düşük hisse satışımız bin 500 TL. Kurbanlıklarda dinimizce gerekli olan bir takım özellikler olmalı. Öncelikle kurbanımızın iki yaşını doldurmuş olması gerekiyor. Bunu da kurbanımızın ağzındaki dişlerden anlıyoruz. Eğer ağzındaki küçük dişler gidip yerine büyük dişler gelmişse bu hayvan üç yaşını doldurmuş oluyor. Küçükbaş hayvanlarımızın ise en az altı aylık veya annesinin büyüklüğüne kavuşmuş olması gerekmektedir.

“HASTALIK OLMAMALI”

Diğer bir özelliğimiz hayvanın her 2 gözünün de görüyor olması gerek. Eğer gözlerinden birisi görmüyorsa bu hayvan kurbanlık olamaz. Hayvanın yine kesileceği yere kadar kendi ayaklarıyla gitmesi gerekmekte. Ayaklarında herhangi bir hastalık olmaması gerek. Kulaklarının yerinde olması lazım, kuyruğunun 3’te 1’inin var olması gerekmekte. Boynuzlarının yerinde olması ve iyi beslenmesi gerekmelidir. Kurbanlıklar alınırken tüylerin parlak olmasına dikkat edilmeli. Ayrıca kuyruğu kesik olmayacak, bakıldığı zaman albenisi olacak. Kurbanlık alacaklara tavsiyem kurbanlıklarını bilindik çiftliklerden almaları daha doğru olacaktır.“

“NAKİL İŞLEMİNE DİKKAT”

Dikkat edilmesi gereken noktalardan birinin de satın alınan kurbanın nakil işlemi olduğunu söyleyen Karaduman, “Hayvan nakil işlemleri hayvanlarda strese neden olmayacak şekilde planlanmalı ve hijyenik açıdan herhangi bir hastalık etkeninin bulaşmasına sebebiyet vermeksizin uygulanmalıdır. Yorgun, yeni nakil olmuş ya da strese maruz kalmış hayvanların kesimi hemen yapılmamalı, bu süreye uyulmalıdır. Kesim işlemleri için yetkili mezbahalar ya da kurban kesim merkezleri ile anlaşılması kesim hijyeni ve sağlık açısından önemlidir” dedi.

Yorumlar (1)
Necdet 3 ay önce
Neresi özel haber ki bunun