banner2

banner1

banner22

Kadrolar ve fakülteler

Sakarya Üniversitesi’nden bazı fakülteler ve MYO’lar alınıp bir iki fakülte ilave edilerek ikinci üniversite kuruldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzaladı ve karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

GÜNDEM 18.05.2018, 12:27
Kadrolar ve fakülteler
banner48

Şehirde uzun süredir gündemi meşgul eden ‘Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’ Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayının ardından Resmi Gazete’de yayımlandı. Artık resmen kurulan üniversitenin hangi fakültelerinin hangi ilçelerde olacağı ve kadro yapısı da netleşti.

İkinci üniversitesi Resmi Gazete'nin bugün yayımlanan sayısında yer aldı. Gazetede 'Sakarya'da Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi adıyla yeni bir üniversite kurulmuştur' ifadeleriyle başlayan bölümde üniversiteyle ilgili tüm detaylar yer aldı.

SÖĞÜTLÜ VE ARİFİYE

Sakarya Üniversitesi'ndeki BESYO'nun Söğütlü'ye ve Teknoloji Fakültesi'nin Arifiye taşınması konusu da kesinleşmiş oldu.

SAÜ'ye bağlı olan Hendek Eğitim Fakültesi yeni üniversiteye bağlanacağı, Spor Bilimleri Fakültesi'nin, yeni üniversiteye bağlanarak Söğütlü'ye taşınacağı, Teknoloji Fakültesi'nin, yeni üniversiteye bağlanarak Arifiye'ye taşınacağı, Turizm Fakültesi'nin yeni üniversiteye bağlanacağı NETLEŞTİ.

ÜÇ YENİ FAKÜLTE

Ferizli'de Ulaştırma ve Lojistik Fakültesi'nin kurulacak. Geyve’de Ali Fuat Paşa Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi, Karasu’ya ise Batı Karadeniz Deniz Bilimleri Fakültesi kurulacak.

MESLEK YÜKSEK OKULLARI

SAÜ Kampüsünde bulunan Yabancı Diller Yüksekokulu'nun yeni üniversiteye bağlanarak Adapazarı ilçesinde yine yüksekokul olarak kurulacağı, Kaynarca'daki Uygulamalı Bilimler Yüksekokulun yeni üniversiteye bağlanacağı, Akyazı'da Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu'nun kurulacağı, Kırkpınar'daki Turizm Meslek Yüksekokulu Sapanca Turizm Meslek Yüksekokulu'nun adıyla yeni üniversiteye bağlanacağı, Geçtiğimiz yıl Camili'ye taşınan Sakarya Meslek Yüksekokulu'nun Adapazarı Meslek Yüksekokulu adıyla yeni üniversiteye bağlanacağı,  Ali Fuat Cebesoy MYO ile Geyve MYO'nun Geyve MYO adında birleşerek yeni üniversiteye bağlanacağı ve SAÜ'ye bağlı olan Akyazı MYO, Arifiye MYO, Ferizli MYO, Hendek MYO, Karasu MYO, Kaynarca Seyfettin Selim MYO, Pamukova MYO, Sapanca MYO ve Kocaali MYO ile yeni kurulacak Karapürçek MYO, Söğütlü MYO ve Taraklı MYO'nun da yeni üniversiteye bağlanacağı ve

Yeni üniversiteye bağlı olarak Lisansüstü Eğitim Enstitüsü'nün de kurulacağı Resmi Gazete tebliğiyle kesinleşti.

Resmi gazete yayımı ile sadece fakülteler ve meslek yüksek okulları değil, üniversitenin idari kadrosu da belli oldu. Sakarya uygulamalı Bilimler Fakültesi’ne toplamda 300 kişilik akademik kadro ile yaklaşık 300 kişilik idari personel kadro tahsisi yapıldı.

Yorumlar (0)