banner2

banner1

banner22

Kadınların yanında, şiddetin tam karşısındayız!

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü için dünyanın dört bir yanında gösteriler düzenleniyor. Kadına şiddete ‘dur’ demenin bir güne indirgenmemesi gerektiğinin yanı sıra Haberlisin.com ve Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi olarak ‘KADINA ŞİDDETE HAYIR’ diyoruz.

GÜNDEM 25.11.2021, 09:05 Editör: Aysima Kortak
Kadınların yanında, şiddetin tam karşısındayız!
banner48

25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE GÜNÜ’NÜN HİKAYESİ

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nün hikayesini çoğumuz bilmiyor. Şiddetle mücadele gününün çıkış noktası, 25 Kasım 1960 yılında Dominik Cumhuriyeti'nde diktatörlüğe karşı savaş açan 3 kız kardeşin öldürülmesi oldu. 1999 yılında da Birleşik Milletler bu günü kadına Yönelik Şiddete karşı Ulusal Mücadele Günü olarak ilan etti.

KADINA YÖNELİK ŞİDDET ARTTI

Şiddete dur de’ sloganıyla çıkılan bu yolda onlarca kadın şiddet görmeye devam ediyor. Dünyada kadına yönelik şiddet 5 kat artarken Türkiye genelinde ise durum içler acısı.

FESHEDİLDİ

Kadınlara şiddet uygulayan veya katleden şahısların kimisi iyi halden, kimisi ise akıl almaz türlü türlü sebeplerden serbest kalıyor. Kadın ise öldürüldüğüyle kalıyor… Bu kapsamda İstanbul Sözleşmesi’nin önemini bir kez daha anımsıyoruz. Ancak, Avrupa Konseyi üyesi 20 ülke tarafından onaylanan İstanbul Sözleşmesi, Türkiye'de Mart ayında Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile feshedildi.

KADINA ŞİDDET NASIL ÖNLENEBİLİR?

Uzman isimler kadına şiddetin önlenebilmesi adına toplumun bilinçlendirilmesinin öneminin altını çiziyor. Uzmanların da temelinde ele aldığı konulardan bazıları şöyle; “Kadının eğitilmesi, kadın-erkek fark etmeksizin bireylerin kadın hakları konusunda bilinçlendirilmesi, kadınların ekonomik özgürlüğüne kavuşması, kadın istihdamının artması.”

Kadınların şiddet görmediği, sömürülmediği, eşitlik ve saygının olduğu bir dünya diliyoruz….

banner84
Yorumlar (0)