banner2

banner1

banner22

Kadınlara ilham oluyor

Serdivan İlçesinde yaşayan motosiklet sürüş eğitmeni Fatma Kalkat, motosiklet kullanmak isteyen diğer kadınlara ilham oluyor. Hayallerinden asla vazgeçmeyen Kalkat, motosiklet ehliyeti almak isteyen nişanlısına da eğitim veriyor.

GÜNDEM 13.04.2021, 11:41 Editör: Gizem Demirsoy
banner48

MOTOSİKLET SEVGİSİ HAYATINI DEĞİŞTİRDİ
Serdivan İlçesinde yaşayan Fatma Kalkat (30), 2015 yılında ehliyetini aldıktan sonra bir motosiklet satın alarak en büyük hayalini gerçekleştirdi. Yıllık izinlerinde motosikletiyle Türkiye’yi gezmeye başlayan ve hafta sonlarında da yakın şehirlere motosikletini süren Kalkat, 2020 yılı başında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Sakarya Halk Eğitim Merkezince verilen kursa katılarak Sürücü Direksiyon Eğitmenliği sertifikasını aldı. Motosiklet direksiyon eğitmenliği yapmak için uzun süredir çalıştığı inşaat firmasındaki işinden ayrılan Kalkat, bir sürücü kursunda eğitmenliğe başladı. Burada Osman Ürdem ile tanışan ve nişanlanan Kalkat, motosiklet sevgisini nişanlısına da işleyerek ona da ders vermeye başladı.

“HAYALLERİNİZİ ERTELEMEYİN”
Motosiklet sürmeyi çok sevdiği ve bu işe gönlünü verdiği için sertifika alana kadar arkadaşlarına yardımcı olup motosiklet sürüşlerini ilerlettiğini belirten motosiklet sürüş eğitmeni Fatma Kalkat, “Arkadaşlarım kendilerini güvenli bir şekilde trafiğe çıkardı. Hep destek oldum. Daha sonra bunu meslek haline çevirdim. Önceki yaptığım işi bıraktım. Sertifikamı alıp resmi olarak 2020’nin Ağustos ayından itibaren motosiklet hocalığına başladım. Yaklaşık olarak 70 kişiye motosiklet ehliyeti verme mutluluğu yaşadım. Kursiyerlerimin her biri hep derse geldi ve hiç sıkılmadı. Sınavlarda da hiç stres yapmadılar. Sınavdan sonra da almak istedikleri motosiklet hakkında benimle iletişim kurarak istişare ettiler. Onları ehliyetli bir şekilde motosikletleriyle trafikte görmek ve kurallara uyduklarını görmek beni hep mutlu etti. Bu da bu şekilde devam ediyor. Öncelikle kursiyerleri arayarak kendimi tanıtıyorum. Ne zaman ders yapabileceğimiz hakkında görüşerek ona göre ders programı yapıyoruz. İlk olarak “Ben motosiklet hocan Fatma” dediğim zaman beni erkek hocanın sekreteri sanıyorlar. Eğitim pistine geldikleri zaman karşılarında beni görünce ‘Hem bayan, hem tesettürlü hem de bu kadar kısa boylu, bu nasıl hoca?’ şeklinde tepki gösteriyorlar. Kursun 1’inci ve 2’nci saatinden itibaren vermiş olduğum eğitim sayesinde normal bir şekilde arkadaş olarak da arayıp soranlar, ziyaret edenler oluyor. Bisiklet dahi sürmemiş kursiyerlerin, bugün 600 cc motosiklet sürmesi ve buna da benim vesile olmam beni çok mutlu ediyor. Bayanlar hayallerini kesinlikle ertelemesin. Bayanlar motosiklet kullanamaz diye bir kavram yok. Aslında biz bunu yayıyoruz etrafa. Motosiklete ise ekipmansız binmeyin, şehir içinde asla hız yapmayın ve özgürlüğün tadını çıkartın” dedi.

NİŞANLISINDAN EĞİTİM ALIYOR
Motosiklet sürüş eğitmeni Fatma Kalkat’ın nişanlısı ve aynı zaman kursiyeri olan Osman Ürdem, “Almanya’dan temelli olarak dönüş yaptık. Buraya gelince de geçen sene motosiklet ehliyetine yazıldım. Yaz aylarında motorumla gezmek benim hayalimdi. Bir sürücü kursuna yazılarak A2 ehliyetini aldım. Şansıma da hocam bayan çıktı. Tanıştık ve birbirimizi sevdik. Şuanda sözlüyüz. Hem ehliyetimi aldım hem de hanımımı aldım. İşte şimdi de büyük ehliyetimi almak istiyorum. Umarım oda olur. Büyük ehliyet için eğitimimi de eşimden alıyorum. Eşim uzun süredir motosiklet kullanıyor ve ben de en doğru adres olan eşimden eğitim alıyorum” ifadelerini kullandı.

EĞİTİM GÖRENLER MEMNUN
Fatma Kalkat’ın eğitim verdiği kursta ders alan sürücü adaylarının ise durumdan oldukça memnun olduğu öğrenilirken genç kursiyer Emirhan Öztürk, “Hocamız çok iyi. Kadın olmasına rağmen erkek aratmıyor. Kızmıyor, sevecen bir şekilde yapmam gerekenleri anlatıyor. Biz de öğrenmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)