banner2

banner1

banner22

Kadınlar başarılarıyla örnek oluyor

Hiçbir erkeğin desteğini almadan bir apartman garajında yola çıkan ve Antika dükkanı ile butik kafe açan Filiz Aktaş ve Özgül Kartal başarı hikayelerini anlattı. Kartal, “Kadınlar isterse, kendine inanırsa başaramayacakları bir şey yoktur” dedi.

GÜNDEM 08.03.2021, 15:13 Editör: Ebru Bulut
Kadınlar başarılarıyla örnek oluyor
banner48

KORKULARIM OLDU

Filiz Aktaş ve Özgül Kartal, hiçbir erkeğin desteğini almadan bir apartman garajında yola çıkarak kendi işlerini kurdu. Başarı hikayelerini anlatan Filiz Aktaş ve Özgül Kartal, ticarete atıldıklarını ve ilk başta çekincelerinin olduğunu belirtti. Kadın ve bir anne olarak ayakta durmalarının onlara güç verdiğini belirten Özgül Kartal, “Eskiden beri arkadaşım Filiz’in antikaya karşı bir sevdası vardı. Benim de nostaljiye karşı bir ilgim vardı. Mazisi, anısı olan şeyler benim hep dikkatimi çekmiştir. Daha sonra evlendik, çocuklarımız oldu. Ben eski eşimin muhasebe departmanında çalışmaya başlamıştım ve uzun yıllar çalıştım. İkinci çocuğum olduktan sonra çalışma hayatına ara verdim. Daha sonra da eşimden ayrıldım. Boşandıktan sonra çalışmam gerekti. Daha sonra Filiz, ‘Ticarete atılabiliriz’ dedi. İlk başta çekincelerim oldu tabii ama daha sonra internet üzerinden satış yapmaya başladık. Müzayedeler düzenledik. İlk başta çok güzel paralar kazanamadık tabii ama bir kadın olarak, anne olarak ayaklarımızın üzerinde durmamız gerekiyordu. Güçlü olmamız gerekiyordu. Oturup depresyona giremezdik. Sosyal medya hesaplarımızı açtık ve satış yapmaya başladık” dedi.

“EVİN GARAJINDA BAŞLADIK”

Özgül Kartal, “Önce benim evimde satış yapmaya başladık. Birkaç tane ürün sattık. Sonra para kazanmaya başlayınca motive olduk. Sonra ilgi arttı. Ürünler beğeniliyor ve satılıyor. Artık evim antika dolup taşmaya başladı. Apartmanın zemin katında garajımız vardı ve orayı depo olarak kullanmaya karar verdik. Garajı boyadık, düzenledik ve antikalarımızı oraya taşıdık. Yayınlarımızı oradan yapmaya başladık. Sonra her şey bizim istediğimiz, hayallerimizdeki gibi gitti ve tahmin ettiğimizden hızlı bir şekilde gelişti. Ben hep bir kafem olsun istiyordum. Filiz de antika dükkanı olsun istiyordu. Baktık işlerimiz iyi gidiyor, sonrasında yaptığımız birikimlerle bu dükkanı satın aldık. Biz hem antikacıyız, hem de butik bir kafeyiz. Kafe kısmı maalesef pandemi dolayısıyla aktif değil, ama pandemiden sonra kafemiz de açılacak” ifadelerini kullandı.

“KADIN İSTERSE BAŞARIR”

“Bunlar ulaştığımız hayallerin bir kısmı” diyen Özgül Kartal, “Biz Sakarya’da hiç yapılmamış salon mezatları yapmak istiyoruz. Allah’ın yardımıyla buraya kadar gelebildik. Bundan sonra da yavaş yavaş hayallerimize doğru gideceğiz. Biz kadın olarak, anne olarak kendi ayaklarımızın üzerinde duruyoruz. Bu paha biçilemez bir şey. Deli gibi para kazanmasak da, kendi paramla kızıma bir şey aldığım zaman bu beni çok mutlu ediyor. Çok kötü şeyler yaşadım, ama 35 yaşından sonra meslek sahibi oldum. Kadınlar maalesef yeterince iş hayatında yoklar. Bunun sayısını artırmak bizim elimizde. Toplumda ‘Sen kadınsın yapamazsın, edemezsin’ sözlerini çok duyuyoruz. Bunların hiç birine kulak asmamamız gerekiyor. Çünkü biz kadınız ve başarabiliriz. Biz bu işe başlarken arkamızda hiçbir erkek yoktu. Kendimiz tırnaklarımızla kazıyarak buralara geldik. Kadınlar isterse, kendine inanırsa başaramayacağı bir şey yoktur. Yeter ki kadınlar istesin” dedi.

Yorumlar (0)