banner2

banner1

banner22

Kadın sağlıkçılar ambulans direksiyonuna geçecek

Sakarya İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı İl Ambulans Servisi Başhekimliğinde görevli 8 kadın, talep üzerine açılan eğitime katılarak 112 ambulans sürücüsü oldu. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde belgelerini alacak 8 kadın, artık sadece ATT olarak değil sürücü olarak da görev yapacak.

GÜNDEM 07.03.2021, 10:06 Editör: Ebru Bulut
banner48

KADIN SAĞLIKÇILAR DİREKSİYON BAŞINA GEÇECEK

Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde İl Ambulans Servisi Başhekimliği tarafından 8 saati teorik, 24 saati pratik ve 8 saati ise sunum olmak üzere 40 saatlik Ambulans Sürüş Teknikleri Eğitimi (ASTE) gerçekleştirildi. 112 Ambulanslarında Acil Tıp Teknisyeni ve Paramedik olarak görev yapan 8 kadın sağlıkçı, katıldıkları eğitimi başarıyla tamamladı. 8 Mart günü itibariyle Sağlık Bakanlığı onaylı Ambulans Sürüş Teknikleri Eğitimi Sertifikası alacak olan 8 kadın sağlıkçı, artık yalnızca ATT ya da Paramedik olarak değil sürücü olarak da görev yapabilecek. Eğitime katılan ve ileri sürüş teknikleri hakkında 24 saat pratik eğitim alan kadın sağlıkçılar, kısa süre içerisinde ambulans direksiyonuna geçecek.

“KADINLAR DAHA DİKKATLİ”
Gerçekleştirilen eğitime katılan ve başarıyla tamamlayan 28 yaşındaki Paramedik Özlem Muhikancı, “Öncelikle tüm kadınların, kadınlar gününü kutlarım. Beş model eğitimimiz var bizim. Ben aynı zamanda dört model eğitiminin eğitmenliğini yapıyorum. Diğer eğitimde ambulans sürüş teknikleri. Bunu almaya nasıl karar verdim hem bir merak vardı içimde hem de dedim kadınlar neden ambulans şoförü olmasınlar belki bu biraz erkeklere tepki gibi olacak ama kadınlarımız bir tık daha dikkatliler çok o hız aşımını aşmadıkları için ki günümüzde son zamanlarda ambulans kazaları çok fazla olmakta maalesef. Bundan dolayı hem merak hem de iyi yapabileceğini düşünüyorum ve tüm kadınların ambulans arabayı daha dikkatli süreceğini düşündüğüm için alalım dedim. Kadından ambulans şoförü mü olur gibi tepkiler oluyor, olmuyor değil tabi ki de ve biz bu zor olanı başarmak istedik açıkça söylemek gerekirse ben istasyonda ki kadın arkadaşlarımıza da yönelttim eğitim var gelmek ister misiniz diye ama bir tık kendini geri çekiyorlar. 8 tane kadın arkadaşımızın katılımı oldu eğitime ve bu eğitim sonunda bence diğer tüm kadın arkadaşlarımızda da cesaret olacağını düşünüyorum” dedi.

“YAPAMAYACAĞIMIZ ŞEY YOK”
Kadınların yapamayacağı bir şey olmadığını söyleyen 37 yaşındaki Acil Tıp Teknisyeni Şenay Ulu, “Tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum söyleyeceğim çok bir şey yok ama kadınlar olarak yapamayacağımız hiçbir şey olmadığını söylemek istiyorum. Bunu göstermek için buradayız. 8-10 tane kadın arkadaşımla bu eğitime katıldık çokta başarılı olduk erkek mesai arkadaşlarımız bile ya biz böyle beklemiyorduk açıkçası kadınlar katılınca daha sıkıntılı olacağını düşündük siz bizi çok şaşırttınız gibi gerçek tepkilerle karşılaştık. Onun dışında bu eğitimle trafikte kadın olarak bence daha naif daha sağduyulu olduğumuzu düşünüyorum her konuda olduğu gibi bu işte de o şekilde devam edeceğimizi düşünüyorum sıkıntı çıkmadan problem olmadan hastaları nakledeceğimizi düşünüyorum” ifadelerini kullandı.


 

“BU ALANDA DA BAŞARILI OLACAĞIZ”
Ambulans sürücülüğünde de kadınların başarılı olacağını belirten 38 yaşındaki Acil Tıp Teknisyeni Gülnihal Çelik, “Güzel bir eğitimdi ambulans sürüş teknikleri ileri seviye bir eğitim olmuş oluyor normalde araç kullanıyoruz tabi ki ama ambulans çok daha farklı kurum çok daha farklı strese sahip o yüzden böyle bir eğitimi öngörmüşler. Eğitimimizi aldık başarıyla sonuçlandırdık. İnşallah her alanda başarılı olduğumuz gibi bu alanda da başarılı olmayı hedefliyoruz” dedi.

“KADINLARINI GERİ BIRAKAN TOPLUM GERİDE KALMAYA MAHKUMDUR”

28 yaşındaki Acil Tıp Teknisyeni Halime Aysal, “Kadınların yapamayacağı iş ya da yapamayacağı çalışamayacağı iş sektörü olduğunu düşünmüyorum, açıkçası her işi istersek yapabiliriz. Bende verdiğim bu kararla yola çıkarak eğitim alma kararı verdim. Eğitimimiz çok güzel bir şekilde sekiz arkadaşımızla beraber başarılı olarak tamamladık ve inşallah dediğiniz gibi yakın zamanda bizleri sürücü olarak da göreceksiniz.  Mustafa Kemal Atatürk’ün çok sevdiğim bir sözü var; ‘Kadınlarını geri bırakan toplum geride kalmaya mahkumdur’ “ ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)