banner2

banner1

banner22

Kaç mahkum geri çağrıldı?

Koronavirüs salgını nedeniyle açık cezaevlerinden evlerine gönderilen mahkumlara, 15 Nisan 2020'de verilen 19 aylık izin 30 Kasım'da sona eriyor.

GÜNDEM 16.11.2021, 11:35 Editör: Nisa Çoban
Kaç mahkum geri çağrıldı?
banner48

SAKARYA’DA KAÇ KİŞİ?

Geçtiğimiz günlerde toplanan kabinede alınan karar ile mahkumların salgın izninin bir kere daha uzatılmaması kararlaştırıldı. Buna göre 30 Kasım'da sona erecek salgın izni kapsamında, mahkumlara cezaevlerine dönmeleri için tebligat gönderilecek. Cezaevine dönmeyen mahkumlar ise firari sayılacak. İlk olarak 15 Nisan 2020'de verilen ve 9 kere uzatılan izin sonucunda Türkiye’de 91 bin, Sakarya’da ise Hendek’te 500 ve Geyve’de 300 olmak üzere toplam 800 kişinin geri çağrıldığı öğrenildi. Geri çağırma kararı özellikle sosyal medyada büyük tepkilere neden oldu.

EYLEM YAPTILAR

30 Kasım tarihinden sonra iznin tekrar uzatılmayacağını öğrenen mahkumlar ve yakınları, internet üzerinden organize olarak İstanbul’un Bakırköy İlçesi’nde eylem düzenlediler. Kalabalık grup adına konuşma yapan Adil Yaşam Derneği Başkanı Muhammed Haluk Çavuşoğlu, “Pandeminin cezaevindeki insanlara daha büyük risk olacağı için iyi halli mahkumların Covid-19 izni ile evlerine gelmesi için bir madde koydular. Bu izin pandemi devam edene kadar devam edecekti. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından bu insanların geri çağırılması için bir çağrı yapıldı. 91 bin mahkum, herhangi bir denetleme mekanizması olmadan 19 aydır hiçbir suça karışmadı. İzin uzatılmalı” dedi.

banner84
Yorumlar (0)