banner2

banner1

banner22

Kabine Pazartesi toplanacak

En son yapılan Kabine Toplantısı’nda alınan tedbir ve kısıtlamaların 1 Haziran tarihinde son bulacağı açıklanmıştı. 1 Haziran sonrası için uygulanacak tedbirleri ve kontrollü normalleşme sürecinde ise alınacak kararlar merakla bekleniyor.

GÜNDEM 29.05.2021, 13:40 Editör: Aysima Kortak
Kabine Pazartesi toplanacak
banner48

KABİNE’NİN 31 MAYIS’TA TOPLANMASI BEKLENİYOR

Yeni tedbir ve kontrol kararlarının alındığı Kabine Toplantısının 31 Mayıs Pazartesi günü toplanacağı öngörülüyor. Pazartesi yapılacak ve  ana gündem maddesi 'kontrollü normalleşme' olan Kabine Toplantısı'nın ardından, yeni kararlar açıklanacak. Açıklanan kararların ise 1 Haziran’dan itibaren uygulanacağı düşünülüyor.

VAKA SAYISINA GÖRE…

Koronavirüse karşı mücadelede kat edilen yolun ardından geçilmesi planlanan kontrollü normalleşme sürecinde alınacak kararlar için gözler 31 Mayıs’ta toplanacak olan Kabine Toplantısı’na çevrildi. Kabine Toplantısı’nda alınacak kararlarda koronavirüs vaka sayılarının etkili olacağı öğrenilirken vaka sayılarındaki yaşanan düşüş ise yasakların kaldırılacağı veya esnetileceğinin habercisi olarak gözüküyor.

KARARLARDA AŞININ DA ETKİSİ OLACAK

Kış aylarında testlerin pozitif çıkma oranı yüzde 20’lere dayanmışken, bu oran yüzde 4’e kadar geriledi. Aktif vaka sayısı 600 binden, 120 bine düştü. Uzmanlar, bunun toplumdaki virüs yükünün azalması anlamına geldiğini, virüsü bulaştıracak kişi sayısı ne kadar az olursa, yayılımın da o kadar yavaş ve düşük olduğunu anımsattı. Bu sebeple Kabine Toplantısı’nda alınacak kararlarda aşılanmanın da etkili olacağı düşünülüyor.

PEKİ, HANGİ KARARLAR ALINACAK?

Pazartesi toplanacak olan Kabine Toplantısı’nda hem vaka sayılarında düşüş yaşanması hem de aşılanma oranının her geçen gün artması sebebiyle alınan kararların esnetilmesi bekleniyor. Hafta içi uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının saat 24.00 ile 05.00 arasına çıkarılacağı düşünülüyor. Hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının biraz daha esnetilerek Cumartesi günü saat 24.00’dan Pazartesi saat 05.00’a kadar sokağa çıkma yasağının uygulanması bekleniyor. Son 15 aylık süreçte 10 ay kapalı kalan kafe ve restoranların 1 Haziran’da açılması, kapasite sınırlamasıyla birlikte saat 10.00 ile 22.00 arasında faaliyet göstermesi gündemde. Aynı zamanda sosyal mesafe kurallarına uyumu artırmak için yasaklanan düğün, nişan, kına gibi organizasyonların da kaldırılması gündemde olacak. Ayrıca halı sahalar, spor salonları, yüzme havuzları, hamam, sauna gibi faaliyetlerin de müşterilerine kapılarını açması bekleniyor.

banner84
Yorumlar (0)