banner2

banner1

banner22

İzmir'de hortum: 16 yaralı

İzmir'in Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı mahallesinde çıkan hortum nedeniyle bölgede araçların zarar gördüğü, aydınlatma direklerinin ve bir inşaat vincinin devrildiği öğrenildi. Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, Alaçatı bölgesinde etkili olan hortum nedeniyle 16 kişinin yaralandığını açıkladı.

GÜNDEM 12.02.2021, 09:45 Editör: Aysima Kortak
İzmir'de hortum: 16 yaralı
banner48

İzmir'in Çeşme ve Urla ilçelerinde saat 21.30 sıralarında lodos fırtınası ve ardından oluşan hortum yaşamı olumsuz etkiledi. Özellikle Çeşme-Alaçatı'da hortum nedeniyle ağaçlar devrildi, evlerin çatıları uçtu, tekneler alabora oldu.

16 İŞÇİ YARALANDI

Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, yaptığı açıklamada hortum felaketi sebebiyle bir şantiyede vincin devrildiğini ve 16 işçinin hafif şekilde yaralandığını söyledi.

HAYVANLAR TELEF OLDU

Yıkılan damların altında kalan çok sayıda küçükbaş hayvan da telef oldu.

ÇEŞME BELEDİYE BAŞKANI: CEHENNEMİ YAŞADIK

Yaralıların hastanede tedavi edildiğini aktaran Başkan Oran, "Turizm cenneti Çeşme, kısa bir süreliğine adeta cehennemi yaşadı. Akşam saatlerinde meydana gelen hortum felaketi sebebiyle ilçemizde büyük maddi hasar meydana geldi. Vinç devrilmesi sebebiyle 16 işçinin yaralandığını öğrendik. Alaçatı Port mevkiinde evlerde, araçlarda ve teknelerde hasar oluştu. İlçedeki bazı seralar zarar görürken, hayvanların tutulduğu damların çökmesi sebebiyle çok sayıda küçükbaş hayvanın telef olduğunu öğrendik. Belediye ekiplerimiz çalışmalarını sürdürüyorlar. Tüm ilçemize geçmiş olsun" açıklamasında bulundu.

DOLU YAĞDI

Öte yandan Çeşme ilçesinde meydana gelen hortum felaketinin yanı sıra Güzelbahçe ve Urla ilçelerinde de ceviz büyüklüğünde dolu yağdı. Dolu nedeniyle bazı otomobillerde ve çatılarda hasar meydana gelirken, ilçelerde bulunan seralarda da zarar meydana geldi.

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDEN AÇIKLAMA

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden de çeşme Alaçatı oluşan hortumun yol açtığı hasar ile ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapıldı. Açıklamada, "Çeşme Alaçatı Port bölgesinin inşaat alanında, aşırı yağış ve fırtınayla birlikte meydana gelen hortumda, konteyner ve vinç direği devrildi, bazı evlerin çatıları ise uçtu. Yaralı vatandaşlarımız var. Ekiplerimiz olay yerinde, gereken çalışmaları yapıyor" denildi.

VALİ HOŞGÖR: İZMİR'DE GÖRÜLMEMİŞ BİR VAKA YAŞANDI

Vinç devrilen bölgede 16 işçinin yaralandığını belirten Vali Köşger, "Saat 21.30-22.00 sıralarında Çeşme ilçemiz Alaçatı Mahallemizde ciddi bir hortum, daha önce Türkiye'de İzmir'de görülmemiş bir vaka yaşandı. Bu oldukça kuvvetli bir hortum, şimdi sahayı da gezdik. Özellille Alaçatı Port bölgesinde araçları havaya kaldırıp binaların üzerinden aşındırıp, diğerlerinin üzerine atmış. Oldukça, fazla araçta tahribat olduğu anlaşılıyor. Ayrıca Alaçatı Port'ta bir vinc devrilmesi sonucu şantiyenin üzerine orada 16 civarında çalışan işçi vatandaşımız, hafif şekilde yaralandı. Birisi Ege Üniversitesi'ne Ege'ye sevk edildi. Onun dışındakiler burada ayakta tedaviyle taburcu edildiler. Ayrıca şimdi geçeceğimiz yamaç evleri bölgesinde, konutlarda hasar olduğu anlaşılıyor. Hasarın boyutunu iyi anlayabilmemiz için sabahın olması gerekiyor. Burada kaymakamımız, belediye başkanımız, itfaiye, AFAD ekipleri burada. İhtiyaç duyulan bütün ekipler seferber edildi. Ayrıca Urla ilçemizde de ciddi bir dolu, hasarı var. 700'e yakın sera hasar görmüş durumda, epeyce arazide hasar olduğu anlaşılıyor. Onlarla ilgili tespit sabah yapılacak" diye konuştu.

AYVALIK'TA DA HORTUM

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde de oluşan hortum binalarda ve araçlarda hasara yol açtı. Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, yaptığı açıklamada, binaların çatısının yola ve çevreye saçıldığını söyledi.

Yorumlar (0)