banner2

banner1

banner22

İzmir beşik gibi!

İzmir'de art arda depremler meydana geldi. Saat 08:03'te Karaburun'da 4.1 büyüklüğünde yaşanan depremin ardından, 08:46'da 5.1, 08:47'de 4.8, 09:00'da 4.7 ve 09:34'te 4.2 olmak üzere artçı sarsıntılarla beraber bölge beşik gibi sallandı. Yaşanan depremler ardından 8 tane daha artçı deprem yaşandığı kaydedildi.

GÜNDEM 01.02.2021, 10:11 Editör: Gizem Demirsoy
İzmir beşik gibi!
banner48

Ege Denizi'nde İzmir'in Karaburun ilçesi açıklarında saat 08.03'te 4.1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. 4.1 büyüklüğündeki depremin ardından AFAD'ın açıkladığı verilere göre peş peşe 2.9 ve 3 büyüklüğünde iki deprem daha oldu.

5.1 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM

AFAD, saat 8.46'da İzmir'in Karaburun ilçesinde 5,1 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldiğini açıkladı.

PEŞ PEŞE DEPREMLER

5.1 büyüklüğündeki depremin ardından büyüklükleri 4.8, 4.7 ve 4.2 olmak üzere üç depremin ardından 8 tane daha artçı deprem meydana geldi. Son bir saat içinde Karaburun artçı sarsıntılarla beraber beşik gibi kez sallandı. Artçıların hala devam ettiği öğrenilrken depremler Çanakkale ve Balıkesir'de de hissedildi. Öte yandan saat 11.35 itibariyle 5.2 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldiği bilgisi edinildi. Kandilli Rasathanesi'nin bilgilerine göre depremin 12.3 derinliğinde Ege Denizi açıklarında yaşandığı kaydedildi. 

CAN VE MAL KAYBI YAŞANMADI

İzmir ve ilçelerinden hissedilen depremler kısa süreli paniğe neden oldu. Depreme binalarda yakalananlar panikle dışarı kaçıştı. İzmir Valisi, ilk belirlemelere göre depremde, can ve mal kaybı yaşanmadığını duyurdu.

CUMHURBAŞKANLIĞI'NDAN İLK AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Karaburun'daki depremler sonrası yaptığı ilk açıklamada "Deprem sonrası tüm birimlerimiz seferber edildi" dedi. Kızılay, deprem ile ilgili "İzmir'in Karaburun ilçesinde meydana gelen ve ilk belirlemelere göre 5.1 büyüklüğündeki deprem sonrası gelişmeler Kızılay ekiplerimiz tarafından yakından takip edilmektedir." açıklamasını yaptı.

TUNÇ SOYER'DEN AÇIKLAMA

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer depremler sonrası yaptığı açıklamada "Ege Denizi Midilli Adası açıklarında meydana gelen 4.8 ve 5.1 büyüklüğündeki depremler Karaburun, Urla, Foça, Dikili ilçelerimiz ve İzmir kent merkezinde de hissedildi. Herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. Geçmiş olsun." ifadelerine yer verdi.

“GELİŞMELERİ TAKİP EDİYORUZ”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Geçmiş olsun İzmir. Karaburun açıklarında meydana gelen deprem sonrası, an itibarıyla, olumsuz bir ihbarın bulunmadığı bilgisi alınmıştır. Gelişmeleri takip ediyoruz" dedi.

“İHBARLA KARŞILAŞMADIK”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, İzmir'deki depremle ilgili "Ekiplerimiz incelemelerini başlattılar. Şu ana kadar olumsuz bir durum ve ihbarla karşılaşmadık" ifadelerini kullandı.

‘KORKUTMAK İSTEMİYORUM AMA… YAZLIKLARINIZA GİDİN!’

İzmir'de peş peşe meydana gelen depremlerin ardından değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Ahmet Ercan’dan ‘Yazlıklarınıza gidin’ uyarısında bulundu.

Yorumlar (0)