banner2

banner1

banner22

İtfaiyecilik gönül işi

Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ekipleri, 24 saat aralıksız olarak çalışıyor. 278 Personel, 78 araç ve 19 nokta ile Sakarya geneline hizmet veren İtfaiye ekiplerinin tek isteği ise yardıma ihtiyacı olanlara zamanında ulaşabilmek.

GÜNDEM 13.02.2020, 09:28 Editör: Ebru Bulut
banner48

R.KAAN OKTAR// ÖZEL HABER

1 YILDA 6 BİN 400 VAKA

Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığına bağlı İtfaiye ekipleri, 278 itfaiye personeli ile yalnızca 1 yıl içerisinde yaklaşık olarak 6 bin 400 vakaya gitti. İtfaiye denince ilk akla gelen şey olan yangınla mücadele, itfaiye ekiplerinin görevlerinin yalnızca yüzde 40’ını oluştururken Kaza Kırım Kurtarma ve hayvan kurtarma gibi görevlerde de etkin olarak görev alan İtfaiye ekipleri, çok sayıda can kurtardı. Son olarak Elazığ’da yaşanan deprem ve İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanındaki uçak kazasına da desteğe giden Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ekipleri, Uçakta hayatını kaybeden 3 vatandaşımız ile 1 yaralıyı enkazdan çıkarttı.

“30 SANİYEDE GÖREVE ÇIKMAMIZ GEREKİYOR”

Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi Merkez Grup Amirliği Vardiya Amiri olarak görev yapan ve Arama-Kurtarma konusunda uzman olan Levent Onur, “Öncelikle biz Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı olarak eğitime çok önem verenlerdeniz ve olay olduktan sonra ne yapabiliriz düşüncesini yaşamamak için sürekli tatbikat ve eğitimlerini yapıyoruz. Bir kaza ya da hayvan kurtarma ihbarı olması önemli değil, 30 saniye içerisinde görevlendirilen aracın perondan çıkması gerekiyor. Bunun için zaman önemli değil, gece saat 02.00’de ya da sabah 08.00’de olsa bile aynı sürede buradan göreve çıkmamız gerekiyor” dedi.

PERSONELLER DÖNÜŞÜMLÜ GÖREV YAPIYOR

Nöbetlerinde yemeklerini beraber hazırlayan ve sofraya oturduktan sonra hep birlikte İtfaiyeci Duasını yapan itfaiyeciler, 7 gün 24 saat tüm hava şartlarında göreve hazır olarak beklemeye devam ederken şehir merkezindeki merkez grup amirliğinde görevli 2 arama kurtarma köpeği de bulunuyor. 3 vardiya olarak görev alan ekiplerin her birinde bir köpek eğitmeni yer alırken 5 yıldır Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı olarak görev yapan Ayhan Arancı’nın talimatı doğrultusunda tüm personeller dönüşümlü şekilde farklı görevleri üstlenerek bütün alanlarda bilgi ve tecrübe ediniyor. Ayrıca tamamı ağır vasıta ehliyeti alan itfaiyeciler, mesleğe başlamadan alınan 48 yıllık zorunlu eğitimi her yıl yeniliyor. Ayrıca çok sayıda itfaiye personeli de yurt dışında farklı ülkelerde aldıkları eğitimle hem bilgi ve becerilerini geliştiriyor hem de yeni nesil ekipmanları adaptasyon sorunu yaşamadan kullanabiliyor.

“İNSANI VE BİR CANLIYI KURTARMAK EN BÜYÜK MUTLULUK”

İtfaiyeciliğin bir gönül işi olduğunu belirten Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Dörtyol Grup Amirliği Vardiya Amiri Kadir Çoban, “İtfaiyecilik gönül işidir ve gönül işi olmadan yapılırsa hiçbir zaman başarıya ulaşılamaz. İtfaiyeci işini severek yapar. Bir insanı kurtarmak ya da bir canlıyı kurtarmak en büyük mutluluktur. Mesela bu mesleğe ilk başladığımda bir yangında kaplumbağayı kurtarmıştım ve bu durum bana günlerce mutluluk vermişti. Bunu anlatarak bitirememiştim” ifadelerini kullandı.

EKİPMANLARIN BAKIMINI SIK SIK YAPIYORUZ

Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Dörtyol Grup Amirliğinde görev yapan Şafak Ahmet Metin isimli itfaiye personeli, bölgelerindeki fabrika yangınları ve D-650 Karayolu ile D-100 Karayolu üzerinde meydana gelen sıkışmalı trafik kazalarında kullanılan ekipmanlarının kontrollerini yaparken, “Sabah duamızı edip vardiya değişimini yaptıktan sonra araç bakımlarına geçiyoruz. Gördüğümüz üzere yanda duran kurtarma aracımız ve bu aracımızdaki ekipmanları kontrol ederek vakalara en hızlı şekilde ulaşıp müdahale etmeyi sağlıyoruz” dedi.

Yorumlar (0)