banner2

banner1

banner22

İşten çıkarma yasağı uzatıldı

Koronavirüs salgını dolayısıyla, çalışan vatandaşların bu süreçten en az seviyede etkilenmelerini sağlamak amacıyla işten çıkarma yasağı kanunu düzenlenmişti. Söz konusu uygulamanın 17 Temmuz'da sona ermesi beklenirken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuya ilişkin güncel kararı açıkladı. İşten çıkarma yasağı için sona erme tarihinde değişikliğe gidildi.

GÜNDEM 16.07.2020, 23:06 Editör: Aysima Kortak
İşten çıkarma yasağı uzatıldı
banner48

İşten çıkarma yasağı kanunu; pandemi sürecinde, çalışan ve işveren arasındaki iletişim dengesini kurmak ve işçinin mağdur olmamasını sağlamak amacıyla düzenlenmişti. Söz konusu uygulamanın 17 Temmuz tarihinde sona ermesi bekleniyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bazı kararlarda değişikliğe gidildiğini vurgularken işten çıkarma yasağı ile ilgili yeni bir bitiş tarihi verdi.

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI UZADI MI?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirdiği kabine toplantısı sonrasında kamuoyuna açıklamalarda bulundu. Alınan kararla birlikte işten çıkarma yasağı 1 ay daha uzatıldı; böylelikle Ağustos ayına kadar uygulama devam ettirilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ifadeleri şu şekilde oldu;

“Kısa Çalışma Ödeneği’nden faydalanma süresini 1 ay daha uzatıyoruz. Bununla bağlantılı, nakdi ücret desteği de 1 ay daha devam edecek. Bununla bağlantılı olarak iş feshi sınırlaması ve dolayısıyla nakdi ücret desteği de 1 ay daha devam edecektir."

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI NEDİR?

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle karantina sürecinin başlamasının ardından birçok iş yeri kapatıldı ve sayısız vatandaş işsiz kaldı. Diğer yandan hali hazırda olan bazı iş yerleri de çalışanlarıyla birlikte ayakta durmakta zorlanıyor. Bu nedenle koronavirüsün ekonomik ve sosyal etkilerini en aza indirmek ve vatandaşı mağdur etmemek adına yeni bir kanun teklifi kabul edilerek yasalaştı. Kanun teklifine göre iş yerleri çalışanının 3 ay işten çıkaramayacak.

-İşletmeler üç ay süreyle işçi çıkartamayacak. Her türlü iş sözleşmesinin, ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırılık halleri dışında, 3 ay süreyle işveren tarafından feshedilmesi yasak olacak, bu süre üç ay daha uzatılabilecek.

- İşsizlik ödeneğinden yararlanmayan işçilere günlük 39.24 TL nakdi ücret desteği verilecek.

- Zorlayıcı sebep gerekçeli kısa çalışma başvuruları için uygunluk tespitinin tamamlanması beklemeksizin işverenin beyanı doğrultusunda kısa çalışma ödeneği gerçekleştirilecek.

Yorumlar (0)