banner2

banner1

banner22

İstanbul Sözleşmesinin feshine kadınlardan tepki

Türk Kadınlar Birliği Sakarya Şubesi, feshedilen İstanbul Sözleşmesi nedeniyle basın açıklaması yaptı. Yağmurda toplanan kadınlar, tüm devletlerin kadına yönelik suçların ihlalini önlemek ve bu suçu ortadan kaldırmakla yükümlü olduğu vurgulayarak ülke kadınları olarak sonuna kadar direneceklerini belirtti.

GÜNDEM 23.03.2021, 17:08 Editör: Ebru Bulut
İstanbul Sözleşmesinin feshine kadınlardan tepki
banner48

Türk Kadınlar Birliği Sakarya Şubesi, İstanbul Sözleşmesinin feshedilmesi nedeniyle Demokrasi Meydanı önünde bir basın açıklamayı yaptı. Yağmur altında geniş bir katılımlı yapılan basın açıklamasında Şube Başkanı Tevhide Yağan; "Şiddetle mücadelede hukuki güvenceler sağlayan yasalar ve uluslararası sözleşmeleri hayata geçirmeyen, hatta ortadan kaldırmaya yeltenen her yönetim de bu suçun ortağı olarak anılmaktan kurtulamayacaktır.

“FAİLLERİ CESARETLENDİREN ANLAYIŞA SAHİP”

İstanbul Sözleşmesi, şiddetle mücadelede en önemli kazanımlardan birisi ve TBMM de oy birliği ile kabul edilmiş kadınların yaşam hakkını güvence altına alan bir sözleşmedir. Anayasanın 90.maddesi gereği de kanunların üstünde yer alan temel hak ve özgürlüklere ilişkin evrensel bir insan hakları belgesidir. Bu sözleşmeden vazgeçilebileceğini ilan eden zihniyet, şiddete başkaldıran kadını ölüme terk eden, ayrımcılık, taciz, tecavüz ve şiddet faillerini de cesaretlendiren bir anlayışa sahip demektir.

“HERKESİN MÜCADELESİDİR”

Ama bilinmelidir ki, bu kabul edilemez durumu bir gecede hukuk dışı yöntemlerle hayata geçirmek isteyenler karısında ülke kadınları olarak sonuna kadar direneceğiz. Kokudan ve şiddetten uzak, güvenli bir hayat hakkımızı güvence altına alan İstanbul Sözleşmesinin yürürlükte olduğunu kamuoyuna duyuyoruz. Bu mücadele sadece kadınların değil ülke geleceğinden kaygı duyan herkesin mücadelesidir ve örgütlü mücadelemiz mutlaka başarıya ulaşacaktır" dedi.

Yorumlar (0)