banner2

banner1

banner22

"İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyoruz"

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri bugün Gar Meydanı önünde İstanbul Sözleşmesine ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi.

GÜNDEM 01.07.2021, 15:37 Editör: Nisa Çoban
"İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyoruz"
banner48

Basın açıklamasını Kadın Meclisleri Sakarya Sorumlusu Dilek Samsun yaptı.‘İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyoruz’ diyen Samsun; “Bir gece yarısı Cumhurbaşkanı İstanbul Sözleşmesi'nden imzanın çekilmesine karar verdi. İstanbul Sözleşmesi'nden imzanın geri çekilmesi kararıyla ilgili yürütmenin durdurulması talebiyle danıştaya yapılan başvurulardan birine "red" kararı verildi. Danıştayın 5 üyesinden 3’ü "tek yetkili Cumhurbaşkanıdır" diyerek yürütmenin durdurulması talebini oy çokluğu ilereddetti. Bu karar hukuki bir karar değildir” dedi.

SİYASİ BİR KARAR

Sözlerine devam eden Samsun; “Bu karar siyasi bir karardır ve oybirliği ile alınmamıştır. Sadece İstanbul Sözleşmesi'ni değil, ülkenin dört bir yanında hakları için anayasanın, yasaların uygulanması için mücadele edenler var ve var olmaya devam edecek” dedi.

BİR GÜNDE VAR OLMADI

İstanbul Sözleşmesi’nin Türk aile yapısını bozmadığının altını çizen Samsun; “Bunu meşru göstermeye çalıştılar. Elmalı Davası bu ülkenin gerçeğidir. Çocuğunun önünde boğazıkesilerek öldürülen Emine Bulut bu ülkenin gerçeğidir. İstanbul Sözleşmesi bu gerçekler açığa çıksın, kadınlar yaşasın, çocuklar gülsün diye var.Kadınların kurtuluş mücadelesi bir günde var olmadı. Toplumların hakları için verdiklerimücadeleler, eşitlik ve özgürlük mücadeleleri tarih sahnesinde hep oldu, olmaya da devamedecek. Tüm bu deneyimler, tüm bu birikimler sizin hukuksuz bir kararınızla yok olmayacak” dedi.

Yorumlar (0)