banner2

banner1

banner22

‘İstanbul Sözleşmesi’ için toplandılar

Cumhuriyet Halk Partisi Sakarya İl Başkanlığı ve Sakarya Kadın Platformu 10 yıl önce imzalanan ve 1 Temmuz tarih itibariyle yürürlükten kaldırılacak olan İstanbul Sözleşmesiyle ilgili Adapazarı Kültür Merkezi (AKM) önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

GÜNDEM 29.06.2021, 18:24 Editör: Aysima Kortak
banner48

“GÖKYÜZÜNE BALON BIRAKTILAR”

Cumhuriyet Halk Partisi Sakarya İl Başkanlığı ve Sakarya Kadın Platformu 10 yıl önce imzalanan ve 1 Temmuz tarih itibariyle yürürlükten kaldırılacak olan İstanbul Sözleşmesiyle ilgili Adapazarı Kültür Merkezi (AKM) önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasına çok sayıda kadın katılırken basın açıklamasından önce 1 dakikalık oturma ve alkış eylemi gerçekleştirildi. Basın açıklamasının bitiminin ardından CHP Sakarya İl Başkanlığı gökyüzüne balon, Sakarya Kadın platformu ise fener bırakarak İstanbul Sözleşmesinin yürürlükten kaldırılmasını protesto ettiler.  Basın açıklamasını gerçekleştiren Azize Çeroğlu, “Cumhuriyetimizin ilan edildiği tarihten bu yana, kadınlar olarak elde ettiğimiz tüm haklar teker teker sistemli bir şekilde elimizden alınmak isteniyor” dedi.

“ADALETE İHTİYACIMIZ VAR”

Çeroğlu, “Ülkemizde sosyal devlete ve adalete, ekmek gibi, su gibi ihtiyaç duyduğumuz günlerden geçiyoruz. Bugün ülkemizin her bir köşesi işsizlik, yoksulluk, adaletsizlik ve şiddet ile kaynıyor. Siyasi iktidar ise yangına benzin dökecek kadar kontrolünü yitirmiş kararlar alıyor. Bunun en akıl almaz örneklerinden birini de, İstanbul Sözleşmesi üzerinden kadınlara yönelik başlatılan sistematik saldırılarda görüyoruz. Cumhuriyetimizin ilan edildiği tarihten bu yana, kadınlar olarak elde ettiğimiz tüm haklar teker teker sistemli bir şekilde elimizden alınmak isteniyor. Ülkemizde, kadın hakları ne yazık ki uzun yıllardır yalnızca kağıt üzerinde var. Biz kadınlar elde ettiğimiz haklarımızı bugün hayatın her alanında yaşamak istiyoruz. Erkek egemen iktidar ise hukuken kazanılmış haklarımızı gasp ettiği yetmiyormuş gibi, şimdide bu hakları tamamen ortadan kaldırmak istiyor” dedi.

“SÖZLEŞME YUVA YIKMAZ”

Çeroğlu, “İstanbul Sözleşmesi, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasını öngören, kadına karşı sokakta ya da evde şiddetin önlenmesini amaçlayan hukuki bir belgedir. Türkiye Cumhuriyeti de sözleşmeyi ilk imzalayan ülke olarak sözleşmenin gereklerini yerine getirmek zorundadır. Sözleşme iddia edildiği gibi yuva yıkmaz, aile içi şiddet görenin cezalandırılmasını ister. Hiçbir dine ya da kültüre aykırı kurallardan bahsetmez. Çünkü tüm kadınların şiddetten korunmasını amaçlar. Sözleşme; kadınların beyanları nedeniyle erkekleri delilsiz cezalandırmaz. Yalnızca acil koruma tedbirleri alınmasını öngörür. İstanbul Sözleşmesi’nde boşanma kararının geçtiği ya da ima edildiği tek bir satır yoktur. Sözleşme toplumu cinsiyetsizleştirmiyor aksine hiç kimsenin cinsiyetinden ötürü ikinci sınıf insan muamelesi görmemesini güvence altına alıyor” dedi.

“ERKEKLER RAHATSIZ DEĞİL”

Çeroğlu, “Erkekler, İstanbul Sözleşmesi’nden rahatsız değil. Aksine; eşine, sevgilisine ya da hiç tanımadığı bir kadına şiddet uygulayan, katleden, tacizci, tecavüzcü erkekler rahatsız. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk 1 Aralık 1923 de İzmir de yaptığı bir konuşmada “Bir toplum, cinslerden yalnız birimin yüzyılımızın gerektirdiklerini elde etmesiyle yetinirse, o toplum yarı yarıya zayıflamış olur. Bizim toplumumuzun uğradığı başarısızlıkların sebebi kadınlarımıza karşı ihmal ve kusurdur der. Bu sözün söylenmesinin üzerinden 98 yıl sonra ülkemizde kadın-erkek fırsat eşitsizliğini tartışıyoruz. Ve İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik saldırılarla mücadele ediyoruz. Demokrasiyi ortadan kaldırmak isteyen, Cumhuriyet değerlerine savaş açan bu erkek egemen iktidara karşı mücadelemiz artarak devam edecek ve kazanan mutlak biz olacağız” ifadelerini kullandı.

“ACİLEN KARAR ALIN”

Çeroğlu, “Bu mücadele sadece kadın mücadelesi değil, Sözleşmeyi savunmak ve uygulamayı talep etmek kadınlar kadar erkeklerin de içinde yer alması gereken bir adalet ve insan hakkı mücadelesidir. İstanbul Sözleşmesi’nin öngördüğü haklar en temel insan haklarıdır ve insan haklarında tartışmaya açılamaz. Bizler daha önce Danıştay Başkanına seslenmiş ve sözleşme feshine ilişkin tek bir cümlelik kararda ne bir gerekçe ne de bir açıklama bulamamıştık.1 Temmuz’a 1 gün kala “acilen hukukun üstünlüğünü gösteren bir karar alın! Meclis’teki tüm partilerin oybirliğiyle kanunlaşan İstanbul Sözleşmesi, TBMM ‘nin iradesi yok sayılarak feshedilemez. Anayasaya açıkça aykırı olan bu kararı derhal iptal edin. Danıştay bu hukuksuzluğa “Dur” demek için neyi bekledi, bekliyor! İmza tarihinde İstanbul Sözleşmesi’ni yere göğe sığdıramayan dönemin Başbakanına sesleniyorum. Sözleşmeyi karalama kampanyası yerine, erkek şiddetini ve çocuk istismarını önle, herkesi şiddete karşı koru, şiddet faillerini yargılayarak devletin anayasal yükümlülüğünü yerine getir, kaçma! Kimse biz kadınların örgütlü gücünü hafife almasın. Ola ki bu yoğun tepki ve dirence rağmen hukuka aykırı bu karardan vazgeçilmezse mücadelemiz 1 Temmuzla sınırlı kalmayacaktır!” dedi.

ALKIŞ VE OTURMA EYLEMİ

Cumhuriyet Halk Partisi Sakarya İl Başkanlığı ve Sakarya Kadın Platformu, farkındalık yaratmak için halk oyunları oynatırken bir dakikalık alkış ve oturma eylemi de gerçekleştirdi.

Yorumlar (0)