banner22

İşletmelerin ruhsat tepkisi

Pandemi nedeniyle sadece paket yapmak durumunda kalan Hendekli kafe-restoran işletmecileri belediyenin kiracısı olan kafeteryanın ruhsat değiştirerek hizmet vermesine tepki gösterdi. Kafe-restoranken ruhsatını dinlenme tesisine çeviren işletme ise gerekli makamlardan olur aldıklarını açıkladı

GÜNDEM 24.12.2020, 16:49 Editör: Ebru Bulut
İşletmelerin ruhsat tepkisi
banner48

Hendekli kafe ve Restoran işletmecileri ortak bir açıklama yaparak Atatürk Parkı içerisinde hizmet veren tesisin yayınlanan genelgeyi aşmak için ruhsat değişikliğine gitmesine tepki gösterdi. Kafe-restoran işletmecileri evrak üzerinde yapılan değişiklikle tesis koronavirüsten arınıyor mu? Diye sordu. Esnafın tepkisi belediye kendi kiracısına ayrıcalık mı tanıyor? sorusunu gündeme taşıdı.

GENELGEYE RİAYET ETTİK

Hendekli kafe-restoran işletmecileri yaptıkları ortak açıklamada “Dünyada ve ülkemizde Pandemiden ötürü zor bir süreç yaşanmaktadır. Biz Hendek kafe ve restoran işletmecileri olarak bu durumdan etkilenmekteyiz. Alınan kararlara saygı duyuyor ve kurallara riayet ediyoruz. İçişleri Bakanlığının ön gördüğü kararname doğrultusunda kafe- restoran ve lokantaların oturarak müşteri almaması sadece paket servisi yapabileceğini beyan etmiş olup alınan bu karara tüm işletmeler riayet etmişlerdir. Ancak ilçemiz yerleşim alanında Atatürk Parkı içerisinde yer alan Hannes Cafe ilgili kurumlardan olur aldıklarını kafe-restoran ruhsatlarını dinlenme tesisi ruhsatına çevirdiklerini kamuoyuna duyurdular.

HENDEK İLÇE HALKINA HİZMET VERİYOR

banner84
Yalnız 20.12.2020 tarihinde Korona virüs salgını yeni tedbirler kapsamında ikinci maddesinde il -ilçe il hıfzıssıhha kurullarınca tek tek belirlenmek ve yerleşim sahasında bulunmamak kaydıyla şehirlerarası karayolları kenarında bulunan şehirlerarası toplu ulaşım veya lojistik amaçlı araçlara hizmet veren dinlenme tesislerinde yer alan yeme içme yerleri kısıtlamalarından istisna tutulacaktır ifadeleri yer alıyor.  İlgili genelde de anlaşıldığı gibi izin verilen bu kafe yerleşim alanında olmasına rağmen bu onaylar hangi kurum ve kurumlarca verilmiştir? Ayrıca dinlenme tesislerinde il veya ilçede ikametgahı bulunan kişilere hizmet verilmemesi sadece yol güzergahı ve seyahat edenlere hizmet etmesi gerekirken neden Hendekli müşterilere hizmet verilmektedir?

HAKSIZ REKABET

Böyle zor bir dönemde ilgili kurumların bu duruma müsamaha etmelerini biz işletmeciler olarak anlamamaktayız. Yerleşim alanında müşterilerinin %99’unun Hendekli olduğu bu işletme bir evrak değişikliği ile pandemiden ve koronavirüsten arınmış mı oluyor? Bu işletmenin bunca zaman kafe ruhsatını değiştirmemesi böyle bir dönemde ruhsatı değiştirerek haksız rekabet ve fırsatçılık olmuyor mu? Kafe ruhsatından dinlenme tesisi ruhsatına çevrilerek olur ve izin veren ilgili kurumların bu kararı bir kez daha gözden geçirmelerini ve gereğinin yapmalarını istiyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur”

İLGİLİ KURUMLARDAN ONAY ALINMIŞ

Hendek Belediyesi’nin karayoluna sınırı olan tesise, dinlenme ruhsatı için başvuruda bulunulan bütün kurumlardan onay alındığı için ruhsatını Dinlenme Tesisi ruhsatına çevirdiği öğrenildi. Belediyenin kendi kiracısı olduğu için değil tesisin ruhsat değişikliği için ilgili kurumlardan onay alması nedeniyle ruhsatı yenilediği öğrenildi.

Yorumlar (0)