banner2

banner1

banner22

İş insanları aşı olacak mı?

Koronavirüse karşı aşılama hazırlıkları son sürat devam ediyor. Çin’den getirilen 3 milyon doz aşı, uygulanacakları adreslere özel TIR’larla nakledildi. Hastanelerde aşı odaları hazırlandı, 3’er kişilik ekipler oluşturuldu. Aşı hakkında ikilemler devam ederken, Sakarya’nın iş insanları aşı hakkındaki düşüncelerini paylaştı.

GÜNDEM 14.01.2021, 12:09 Editör: Gizem Demirsoy
İş insanları aşı olacak mı?
banner48

“GEÇ KALINDIĞINI BİLE DÜŞÜNÜYORUM”

Aşılamanın başlaması konusunda geç kalındığını düşündüğünü belirten Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, “Bir yılı aşkın süredir bir pandemi ile mücadele ediyoruz.  Hem toplum sağlığı hem ekonomik olarak değerlendirdiğimizde aşının bu durumda ne kadar elzem olduğunu görebiliriz. Özellikle öneri olarak; sağlık sektörü çalışanları başta olmak üzere, hizmet sektörü temsilcilerinin öncelikli olarak aşılanarak hasar gören ticaret erbabının bu vesileyle faaliyetlerine başlaması da sağlanabilir. Ben şahsım adına şunu söyleyebilirim ki; dünyanın içinde bulunduğu durum, bu aşıyı günlük yaşamı idame ettirmemiz için gerekli hale getirdi. Bunu sağlıklı bir şekilde üretmemiz ve çalışmamız için yaptırmamız gerektiğini düşünüyorum. Hatta dünyaya baktığımızda, birçok ülke vatandaşlarını aşılamaya başladı bile, ben aşılamanın başlaması konusunda geç kalındığını düşünüyorum” dedi.

“AŞI OLMA KONUSUNDA KARARSIZIM”

Biraz bekleyip gelişmeleri takip edeceğini söyleyen Sakarya Ticaret Borsası (STB) Başkanı Adem Sarı, “Aşı konusunda maalesef teknik bilgim yok. Ama açık konuşmak gerekirse kararsızım. Çünkü aşı ile ilgili çok büyük kavram kargaşası var. Ne olduğu tam anlamıyla belli değil. Bir doktorun, bir bilim adamının söylediğine öbürü katılmıyor. Aşı olma konusunda net değilim açıkçası. Ben insanlara olun, ya da olmayın diyemiyorum. Herkesin hür iradesi kendi düşüncesidir. Benim şahsi düşüncem biraz bekleyerek gelişmeleri takip edeceğim. Ona göre aşı olacağım” ifadelerini kullandı.

“VATANDAŞLARA TAVSİYE EDERİM”

Vatandaşlara da aşı olmalarını tavsiye ettiğini söyleyen Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Alişan, “Sağlığımız için devletin yapmamızı söylediği şeyleri yapmalıyız diye düşünüyorum. Devletimiz insanların huzuru, mutluluğu, güveni için fedakarlık yapıyor.  Örnek vermek gerekirse eğer sokağa çıkmamamız gerekiyorsa buna uymalıyız. Eğer aşı yapılarak sağlıklı olacaksa aşı yaptırmalıyız. Bilim insanları aşının yapılmasının faydalı olduğunu söylüyor. Ben de kişisel olarak bu beladan kurtulmak için aşı yaptıracağım. Vatandaşlara da aşı olmalarını tavsiye ediyorum” dedi.

 “GÜZEL GÜNLERDE BULUŞMAK İÇİN”

Bize sıra geldiğinde biz de aşı olacağız diyen Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Sakarya Şube Başkanı İsmail Filizfidanoğlu, “Koronavirüs aşısı Sakarya’ya da geldi. Sağlık personelinden sonra biz vatandaşlar da olacağız. Toplum sağlığı için herkese aşı olmasını tavsiye ediyoruz. Bize sıra geldiğinde biz de aşı olacağız. Salgından kurtulmamızın tek yolu aşı ise, hepimiz bu aşıyı olmak zorundayız. Çünkü biz sadece kendimizden sorumlu değiliz. Diğer insanlardan da sorumluyuz. Biz olmasak, diğer insanların hakkına girmiş oluruz. Bu yüzden herkesin olmasını tavsiye ediyorum. Herkes olsun ki en yakın zamanda eski günlerimize dönelim. İnşallah aşı çaremiz olur da güzel, sağlıklı günlerde birlikte oluruz” dedi.

“SIRASI GELİNCE AŞI OLACAĞIM”

Aşı olmayı tavsiye ettiğini söyleyen Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bayrak, “İlk öncelikle ben şeker hastası olduğum için kesinlikle aşı olacağım. İnsanların da aşı olmasını tavsiye ederim. Profesörler bu işin uzmanları. ‘Aşı olmanızda fayda var’ diyorsa, demek ki bir bilgileri var. Cumhurbaşkanımız bu işte uzman olan kişiler ‘Kesinlikle aşı olmamız lazım’ diyorsa bir bildikleri vardır. Dünyada şu ana kadar 200 milyon doz aşı yapılmış. Demek ki bu insanların bir bildiği var ki aşı olmuşlar. Ben herkese tavsiye ediyorum aşı olunmasını. Bize sıra geldiği zaman biz de aşımızı olacağız. Bu aşıların denemeleri zaten yapılmış. O yüzden insanların gönlü rahat olsun” ifadelerini kullandı.

“EN KISA SÜREDE AŞI OLMALIYIZ”

Normalleşme sürecine girmek için aşı olunması gerektiğinin altını çizen Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Başkanı Engin Tumbaz, “ Aşı çalışmaları başladı. En kısa sürede Sakarya’da da başlayacak inşallah. Eğer normalleşme sürecine girmek istiyorsak, bizler de aşı olmalıyız. Bizim için en önemli şey hızlı bir şekilde normalleşmeye geçmek. Onun için bilim kurulunun onay verdiği aşıyı herkes olmalı. Bazı kafa karışıklıkları var, ama bunları dinlememeliyiz. Aşı olmamız gerektiğini, kendi içimizde olan bilim kurulundakiler aşının güvenli olduğunu söylüyor. O yüzden ben de sıra bana gelince aşı olacağım. Aşının insan ömrünü 12 yıl uzattığını söylüyor. O yüzden ben aşılara karşı ön yargıyla yaklaşmıyorum. Bilim kurulu onay verdiği müddetçe, vatandaşlar aşıyı gönül rahatlığıyla olabilir” dedi.

“KORKUYA KARŞI AŞI ÖNEMLİ”

Genç olmanın bu süreci atlatmak anlamına gelmediğini belirten Sakarya Genç Girişimciler ve İşadamları Derneği (SakaryaGİAD) Başkanı Zafer Bekdemir, “Ben kesinlikle aşı olacağım. Aşı olma sebebim de ben henüz koronavirüs geçirmedim, en azından belirti yok. Koronavirüsün bulaşabilme ihtimali korkusu eğer virüs bulaşırsa on günlük izolasyon süreci. Ticari olarak bakarsak ticari kaybım hem maddi, hem de psikolojik olarak bizleri yıpratacaktır. Koronavirüsün kimde, nasıl bir etki gösterdiğini bilmiyoruz, yaşımızın genç olması bu süreci atlatacağımız anlamına gelmiyor. Nasıl bir tesir göstereceğini bilmiyoruz. Ben bunları düşündüğüm için kesinlikle olacağım aşı ve herkesin de aşı olması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Adapazarı Akşam Haberleri /Nazile Akarsu

Yorumlar (0)