banner2

banner1

banner22

İlk olarak İspanya'da başlayacak

Koronavirüsle beraber etkilenen uçuşlara yeni çözüm Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği onayıyla kabul edildi. Pilot uygulama ilk olarak İspanya'da 7 Mayıs'tan itibaren başlayacak.

GÜNDEM 06.05.2021, 15:23 Editör: Aysima Kortak
İlk olarak İspanya'da başlayacak
banner48

İspanya'da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının turizme olan etkisini azaltmak ve hava yolu şirketlerine kolaylık sağlamak amacıyla, yolcuların Kovid-19 aşı veya test sonuçlarını içeren cep telefonu uygulamasıyla yapacağı uçuşlara pilot proje olarak başlanıyor.

YARIN İLK UÇUŞ GERÇEKLEŞECEK

İspanya'da Vueling hava yolu şirketi, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliğinin (IATA) onayıyla, "IATA Travel Pass" adıyla Kovid-19 testlerini veya aşı sertifikalarının kaydedilmesine olanak tanıyan bir mobil uygulamayla 7 Mayıs'tan itibaren ilk pilot uçuşunu gerçekleştireceğini duyurdu.

BELGELER ELEKTRONİK ORTAMDA SUNULABİLECEK

Ucuz tarifeli hava yolu şirketleri arasında dünyada ilk kez bu uygulamanın kullanılacağını açıklayan Vueling, 7 Mayıs Perşembe Barselona'dan Zürih'e gidecek uçaktaki yolcuların, IATA Travel Pass adlı ücretsiz uygulamayı cep telefonlarına indirerek, kağıt kullanmaksızın Covid-19 testleri veya aşı ile ilgili belgelerini elektronik ortamda sunabileceklerini bildirdi.

SOSYAL YAŞAMI YENİDEN CANLANDIRMAK

Söz konusu pilot uygulamanın 30 Mayıs'a kadar devam edeceği bilgisi paylaşıldı. Vueling'in Müşteri Hizmetleri Direktörü Calum Laming, "yolcuların seyahatlerini kolaylaştırmak ve teknolojik imkanları teşvik etmek konusunda" çalıştıklarını ifade etti. Laming, Covid-19'dan dolayı getirilmesi planlanan "aşı pasaportu" uygulanmasını ve kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılması ihtiyacını, ekonomiyi ve sosyal yaşamı yeniden canlandırmak için iki temel unsur olarak gördüklerini söyledi.

Yorumlar (0)