banner2

banner1

banner22

İlginç projeler sergilendi

Arifiye Yukarı Kirazca Mahallesinde bulunan Ekrem Oba Ortaokulu tarihindebir ilk olan “TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı” etkinliğinde birbirinden ilginç projeler sergilendi.

GÜNDEM 10.05.2018, 14:32
İlginç projeler sergilendi
banner48

Ekrem Oba Ortaokulu’nda Milli Eğitim Bakanlığı ve TÜBİTAK işbirliği ile düzenlen “ TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı “, Arifiye İlçesi Kaymakamı Adem Yazıcı, Arifiye İlçe Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, Arifiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Yüksel Gülaç, Şube Müdürleri Nazmi Erman ve Atalay Gürbüz, birçok okul müdürü, Yukarı Kirazca Mahalle Muhtarı Enver Dişli ve velilerin katılımıyla gerçekleşen açılış, folklor ekibinin gösterisiyle başladı. Etkinlik Okul Müdürü Aydın Kara’nın misafirleri selamlamasının ardından Arifiye İlçe Kaymakamı Adem Yazıcı’nın konuşmasıyla devam etti.

“ÜRETEN NESİLLERE İHTİYACI VAR”

Kaymakam Yazıcı etkinliği düzenleyen okul idarecilerini ve öğretmenlerini kutlayarak başladığı konuşmasında, “Her insan esasında özel bir yetenekle doğar ama bunun keşfedilmesi gerekir. Öğrencilerimizin derslerinde başarılı olmaları kadar bilimsel çalışmalar konusunda da belirli bir bakış açısına sahip olmaları, ilgi duydukları konularda desteklenmeleri gerekiyor. Ülkemizin, daha gelişmiş ve güçlü olması için sizler gibi kafa yoran, çalışan ve üreten nesillere ihtiyacı var. Gençlerimize fırsatlar sunması adına bu tür çalışmalar çok önemli. Biliyoruz ki önü açılan gençlerimiz bilge bir neslin öncüleri olacak. Sizlerin çalışmalarını gördük, hepsi bilimsel ve el emeği göz nuru. Geleceğe daha ümitle bakıyoruz. Bu çocuklar bizim geleceğimiz. Onları en iyi şekilde yetiştirmenin gayreti içerisindeyiz.” dedi.

Arifiyeİlçe KaymakamıAdem Yazıcı’nın konuşmasından hemen ardından Ekrem Oba Ortaokulu yönetici ve öğretmenlerini tek tek tebrik ederek kutladı. Fuarda sergilenen projelerin danışmanı Fatma Bediz ve okul öğretmeni Abdullah Çakmak’a çiçek ve plaket takdimlerinin ardından protokol tarafından açılış kurdelesi kesildi.

PROJELER İLGİ ÇEKTİ

Yağmurlu havaya rağmen öğrenci ve öğretmenlerin aylarca emekleriyle hazırlanan ilgi çekici bilimsel deneyler ve araştırma projeleri misafirlere sunuldu. Öğrenciler tarafından hazırlanan bilim projelerini tek tek inceleyen Başkan Gökhan, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Projeler ile yakından ilgilenen Arifiye İlçe Kaymakamı Yazıcı, öğrencileri başarılı çalışmalarından dolayı tebrik ederek, "Ekrem Oba Ortaokulu öğrencileri güzel bir bilim fuarı hazırlamışlar. Gençlerin bilime ilgi duymaları önemli. Böyle öğrenir ve böyle eğitim alırlarsa bilim noktasında pozitif bir anlayışa kavuşurlar. Sadece fizik ve kimyada değil, tarih, sanat konusunda da bilim çok önemli. Çocuklarımızın bu yaşta bu konularda bilinçlenmiş olması çok güzel. Bu güzel bilim fuarı için öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi tebrik ediyorum" dedi.

Arifiye İlçe Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu “ Ülkemizin bilimsel çalışmaların yürütüldüğü en önde gelen kurumu olan TÜBİTAK’ın desteğiyle Ekrem Oba Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri çok güzel projeler hazırlamışlar. Bu tür çalışmaların gerçekleştirildiğini görmek bizleri çok gururlandırıyor. Emeği geçen okul idarecileri, öğretmen ve öğrencileri kutlarım” dedi.

Matematik, fizik, kimya, biyoloji, coğrafya, tarih gibi alanlardan 40 öğrencinin katılımıyla toplam 20 projenin hazırlanıp sunulduğu fuarda Ekrem Oba Ortaokulu Müdür Aydın Kara düzenledikleri fuar için “ Bugün gerçekleştirdiğimiz TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarında amacımız fuarımızı ziyaret eden öğrencilerimizde yeni buluşlara ilham kaynağı olacak düşüncelerin yeşermesini sağlamaktır. Büyük emek vererek hazırladığımız bugün de bizleri yalnız bırakmayıp etkinliğimize katılan başta Arifiye İlçe Kaymakamı Adem Yazıcı’ya, Arifiye İlçe Belediye Başkanımız İsmail Karakullukçu’ya, Arifiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Yüksel Gülaç’a, okul müdürlerimize ve velilerimize çok teşekkür ederim. “ diyerek etkinliğe emeği geçen öğretmen ve öğrencilere teşekkür etti.

Bilim Fuarında sergilenen 20 projenin danışmanı Fatma Bediz “ Toplam 40 öğrenci ile birlikte 20 farklı proje gerçekleştirdik. Öğrencilerimizin teorik olarak edindikleri bilgilerinin pratikte de ortaya koymalarını amaçladık.  Sonuçta öğrencilerimiz aylarca süren çalışmalarında öğrendiklerini bilimsel düşünce yaklaşım içinde ele alarak keyifli bir biçimde çok daha iyi kavramış ve öğrenmiş oldular. “ dedi.

Fuar organizasyonunun koordinatörlüğünü yapan Okul öğretmenlerinden Abdullah Çakmak “ TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarının düzenlenmesinde çadır ve yemek desteğinde bulunan Arifiye İlçe Belediye Başkanı İsmail Karakullukça’ya, organizasyon ve çevre düzenlemesinde emeği olan velilerimiz ile fuar açılışında sergiledikleri güzel oyunlarından dolayı Erenler Ekinli İlkokulu Halkoyunları Ekibini ve okul müdürüne çok ederiz” dedi.

PROJELER NASIL HAZIRLANDI?

Milli Eğitim Bakanlığı ve TÜBİTAK işbirliği ile düzenlen TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı’na “ Besin Zinciri “ adlı projesiyle katılan Okul Öğrencisi Hasan Can Öztürk, “ Bizim için çok güzel bir gün oldu. Aralık ayından Mayıs ayına kadar bu projeye hazırlandık. Projemizi Fatma Bediz öğretmenimizin rehberliğinde hazırlandık. Bu süre içinde  Fulya Kortak, Gülay Kılınçarslan öğretmenlerimiz ile diğer branşa öğretmenlerimizin de yardımı oldu. Çalışmalarımızı genelde öğle ve okul çıkış saatlerinde yaptığımız çalışmalarla ortay çıktı.

Gün boyu süren bilim fuarında öğrenciler stantlarını ziyaret eden misafirle projeleri hakkında detaylı bilgiler verirken protokol öğrenci ve tüm misafirlere yemek ikramında bulunuldu.

Yorumlar (0)