banner2

banner1

banner22

“İhtiyacı olmayan insan orada çalışmaz”

Hendek ilçesinde bulunan havai fabrikasında meydana gelen patlamadan yaralı olarak kurtulan 6 çocuk annesi Müzeyyen Topaloğlu, patlama anını anlattı.

GÜNDEM 10.07.2020, 16:59 Editör: Ebru Bulut
banner48

Hendek İlçesine bağlı Yukarı Çalıca Mahallesinde 3 Temmuz günü meydana gelen patlamadan yaralı olarak kurtulan 6 çocuk annesi Müzeyyen Topaloğlu, patlama sonrası yaşadıklarını anlattı. Topaloğlu, “Haber aldık havai fişek patlaması tekrar yaşanmış şehitlerimiz varmış. Allah ailelerine sabır versin, Allah’tan rahmet diliyoruz. Tekrar aynı acıyı yaşadık, aynı duyguları, tüylerim diken diken oldu. Allah hepsinin yardımcısı olsun. Çok zor” ifadelerini kullandı.

“GERÇEKTEN İHTİYACI OLMAYAN ORADA ÇALIŞMAZ”

Hendek’te meydana gelen büyük patlamada yaralana ve hastanedeki tedavisi ardından taburcu olan Müzeyyen Topaloğlu, çalıştığı gün boyunca her zaman eve geri dönmeme ihtimalinin olduğunu ve mecburiyetten çalıştığını dile getirerek, “Patlamadan önce kızımla beraber aynı firmada çalışıyorduk havai fişekle. Ondan sonra bize dediler ki Pazar mesaisine gelin, biz de tamam dedik. Sonra bize eve gittiğimizde bir telefon geldi, ‘yok siz gelmeyin fabrikada tadilat olacak’ diye. Biz gitmediğimiz gün tadilatı yapan adam uçtu. Bölüm komple uçtu, adam da öldü. Ölünce bize ne denildi ‘siz pazartesi gelin.’ Biz o psikoloji ile o bölüm uçmuş bir şekilde çalıştık ama ne yapalım bu ekmek davası, geçim davası yoksa gerçekten ihtiyacı olmayan insan gidip de orada çalışmaz. Çünkü patlayıcı. Ben her gün evden çıkarken inan ki ben eve geri döneceğim diye aklıma gelmiyordu. Her gün o kapıdan girişte Allah’ım sana emanet, sen varsın Rabbim diyerek giriyordum. Akşam da çıkarken Allah’ım sana şükürler olsun. Bu ay benim ayın 5’inde maaşımın yatması gerekirken hesabıma para yatmadı. 6 nüfusuz, çoluk çocuğun ihtiyacı var, hastaneye gidip geliyorum. Maddi anlamda da zor durumdayım, çünkü evi geçindiren benim. Hem bu kazayı yaşadım hem maaşım yatmadı. Gerçekten çok mağdur durumdayım.” dedi.

“PATLAMANIN SESİ HALEN BEYNİMİN İÇERİSİNDE”

Hendek’teki patlamanın izleri silinmeden taş ocağında da bir patlama olmasıyla birlikte aynı duyguları hissettiğini belirten Topaloğlu; “Askeri depomuzda da patlama olmuş, yaralılar var. Ben aynı duyguları tekrar yaşadım. Nasıl anlatacağım bilmiyorum halen o patlamanın sesi benim beynimin içerisinden çıkmıyor. Allah-u Teâlâ yardım eylesin herkese. Cuma günü saate baktım. Sanki bir şeyler yaşayacağım. Baktım saat 11.10 geçiyor, yanımda çalışan arkadaşım ‘Müzeyyen abla dedi şu malları çıkar dışarı.’  Benim de ellerimde 2 tabak mal çıkarıyorum dışarı. Fabrikanın üstü olduğu gibi cam. O basınç anlatamam, o basınç ile beraber ne kadar cam varsa kafamdan aşağıya indiler. Her tarafım kesildi. Yani vücudumda kesilmedik hiçbir yerim yok. Ama fabrika beni o basınçla beraber ben 30 metre dışarı fırladım. Allah’ım dedim, ben öldüm mü? Rabbim dedim” İfadelerini kullandı.

Yorumlar (0)