banner2

banner1

banner22

İddianame hazırlandı

Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı İstihbarat ve TEM Daire Başkanlığının ortak çalışması sonucu Sakarya’da yakalanan DEAŞ’ın sözde Eğitim Bakanı Yardımcısı Ürdün Uyruklu A.Z.A.A.D. hakkında Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame tamamlandı.

GÜNDEM 08.03.2021, 13:36 Editör: Ebru Bulut
İddianame hazırlandı
banner48

İDDİANAME TAMAMLANDI

Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı İstihbarat Daire Başkanlığı ve Terörle Mücadele Daire Başkanlığı tarafından yapılan ortak çalışma sonucu Sakarya’da yakalanan terör örgütü DEAŞ’ın sözde Eğitim Bakanı Yardımcısı Ürdün uyruklu A.Z.A.A.D. hakkında Sakarya Cumhuyiet Basşavcılığı tarafından hazırlanan 24 sayfalık iddianame tamamlandı. Sakarya 5. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede; DEAŞ’ın amacı ve faaliyetleri hakkında ilgili bilgilerin olduğu öğrenilirken tutuklu sanık A.Z.A.A.D.’nin DEAŞ için infaz yaptığını itiraf ettiği ortaya çıktı. A.Z.A.A.D. hakkında; ‘Anayasayı ihlal’ ve ‘Anayasayı ihlal suçunu işlemek için tasarlayarak canavarca hisle ve ya eziyet çektirerek öldürme’ suçlarından 2 kez ağırlaştırılmış müebbet cezası istendi.

IRAK VE SURİYE’DE GÖREV YAPMIŞ

İddianamede yer alan ifadesine göre; terör örgütü DEAŞ’a 2014 yılında katıldığını belirten A.Z.A.A.D., Suriye’nin Rakka şehrinde örgüte katıldıktan sonra aynı şehirde yer alan kampta 15 gün ideolojik şeri eğitim alarak ‘DEAŞ Eğitim Divanı’ tarafından ‘Eğitim Divanı Suriye Sorumlusu’ olarak görevlendirildiğini belirtti. 2016 yılında Irak’ın Musul şehrinde sözde eğitim müfettişi olarak ‘Abu Muhacir El Ürdini’ takma adıyla görev yaptığını itiraf eden A.Z.A.A.D., terör örgütü DEAŞ’ın sözde Eğitim Bakanı Yardımcılığı görevi öncesinde de terör örgütü adına internet siteleri ve sosyal medya üzerinden propaganda videolarında yer aldığını belirtti. A.Z.A.A.D.’nin tabletinde ise daha önceden ‘silahlı terör örgütü üyeliği’ bulunan ve haklarında adli işlem yapılmış şüphelilere ait telefon numaralarının bulunduğu, örgüte ait video, doküman ve fotoğrafların yer aldığı, Arapça olarak propaganda amacıyla hazırlanmış video ve ses kayıtlarının bulunduğu ve ses getirecek eylemlerin videolarının belirli bir kurguyla montajlanarak hazırlandığı tespit edildi.

DEAŞ İÇİN İNFAZ YAPMIŞ

DEAŞ’ın fikrini benimsemeyen ülkelerde yaptıkları eylemlerle ilgili propaganda videoları hazırlayan ve bu videolarda açıklama yapan A.Z.A.A.D.’nin; videolarda elinde kalaşnikof olarak bilinen AK-47 isimli makineli tüfek ile Arapça konuşma yaptığı ve DEAŞ’a karşı yapılan operasyonlar nedeniyle Ürdün yönetimini tehdit ederek maktüş T.A.S.’yi katlettiği ortaya çıktı. Suçlamayı kabul eden A.Z.A.A.D.’nin çeşitli birimlerde görev aldığı ve örgütte yalnızca üst düzey yöneticilerin kullandığı Glock marka tabanca kullandığı tespit edilirken DEAŞ ile fikir ayrılığına düştükten sonra kaçak yollarla Türkiye’ye geldiği ve saklandığı öğrenildi. A.Z.A.A.D.’nin Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve Belçika’nın DEAŞ’ın her an eylem yapmak için hazırlık yaptığı ülkeler olduğunu ifade ettiği öğrenildi. A.Z.A.A.D.’nin yargılanmasına ise önümüzdeki günlerde başlanacağı öğrenildi.

Yorumlar (0)