banner2

banner1

banner22

İçişleri Bakanlığı’ndan yeni seyahat genelgesi

İçişleri Bakanlığı, 9 ilde sona eren ve 15 ilde devam eden seyahat yasağıyla ilgili yeni bir genelge yayınladı. Buna göre Adana, Denizli, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Mardin, Ordu, Şanlıurfa, Tekirdağ ve Trabzon olmak üzere toplam 9 ilde seyahat kısıtlaması saat 24.00'dan itibaren sona erdi.

GÜNDEM 11.05.2020, 23:47
İçişleri Bakanlığı’ndan yeni seyahat genelgesi
banner48

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine Şehir Giriş - Çıkış Tedbirleri (Seyahat Kısıtlaması) konulu yeni bir genelge gönderdi.

Genelge ile Adana, Denizli, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Mardin, Ordu, Şanlıurfa, Tekirdağ ve Trabzon olmak üzere toplam 9 ildeseyahat kısıtlaması bu gece (11 Mayıs) saat 24.00'dan itibaren sona eriyor. Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak olmak üzere toplam 15 ilde ise şehir giriş-çıkış kısıtlaması uygulamasına devam edilecek.

GENELGEDE SOSYAL HAREKETLİLİĞİN KISITLANMASINA DİKKAT ÇEKİLDİ
Bakanlığın valiliklere gönderdiği genelgede, tüm Dünyada devam eden ve fiziksel temas, solunum vb. yollarla çok hızlı bir şekilde bulaşarak enfekte olan insan sayısını hızla arttıran yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının, halk sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına sosyal hareketliliği ve kişiler arası teması azaltmak, sosyal izolasyonu sağlamanınhayati önem taşıdığı belirtildi. Genelgede, aksi halde virüsün yayılımı hızlanarak vaka sayısı ve buna bağlı olarak tedavi gereksinimi duyacak kişi sayısını arttıracağı, bu durumun da toplum sağlığı ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına sebep olacağı ifade edildi.

DAHA ÖNCE 7 İLDE YASAK KALDIRILMIŞTI
Bakanlık, daha önce alınan kararlar doğrultusunda Aydın, Antalya, Erzurum, Hatay, Malatya, Mersin ve Muğla ilerinde giriş/çıkış kısıtlamaları kaldırılarak Adana, Ankara, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Mardin, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van ve Zonguldak illerine yapılacak tüm giriş/çıkışlar için getirilen kısıtlama uygulamasının 4 Mayıs 2020 Pazartesi günü saat 24.00'dan 19 Mayıs 2020 Salı günü saat 24.00'a kadar geçici olarak devamının kararlaştırıldığı hatırlatıldı.

KABİNE TOPLANTISINDA YENİ KARARLAR ALINDI
Şehir giriş-çıkış kısıtlamasına dair devam eden tedbir uygulaması, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde değerlendirilerek; Bilim Kurulunun önerileri ve koronavirüsle mücadelede alınan önlemler neticesinde vaka artış hızı ile salgının etkilerindeki azalma, iyileşen vaka sayısında görülen artış, yoğun bakım ve entübe hasta sayısındaki azalma gibi olumlu gelişmeler göz önüne alınarak aşağıdaki kararlar alındığı belirtildi.

9 İLDE YASAK KALDIRILDI, 15 İLDE DEVAM EDİYOR
Adana, Denizli, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Mardin, Ordu, Şanlıurfa, Tekirdağ ve Trabzon illerinde şehir seyahat kısıtlamaları 11.05.2020 Pazartesi günü saat 24.00'dan itibaren kaldırıldı.

Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak illerinde ise şehir giriş-çıkış kısıtlaması uygulamasına devam edilecek. Bu kapsamda, Valiler tarafından, Adana, Denizli, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Mardin, Ordu, Şanlıurfa, Tekirdağ ve Trabzon illerimizde 03.04.2020 tarihinden itibaren devam eden şehir giriş/çıkış sınırlaması tedbirlerin kaldırılmasına ilişkin ilgili mevzuatı uyarınca gerekli kararlar ivedilikle alınacak.

15 İLDE YASAĞA UYMAYANLARA CEZA VAR
Şehir giriş/çıkış sınırlamasının devam eden 15 ilimizde 03.04.2020 tarihli ve 6235 sayılı Genelgemizde belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek. Alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

Yorumlar (18)
Fatma YERLİ 1 yıl önce
Biz marmarise de oturuyoruz ama kısıtlamaya takıldık eve gidemiyoruz ben tansiyon hastasıyım ben ne yapayım şimdi bir yol gosterirmisiniz lütfen evime nasıl gidebilirim
Ali 1 yıl önce
Hanımefendi gideceğiniz yerde bulunan bir hastahane de randevu alın size SMS gelecektir o SMS i gösterin yardımcı olurlar
Seda 1 yıl önce
Seyahat izin belgesi e devletten alınıyor.
ebru ekim oglu 1 yıl önce
duyduğum kadarıyla ikametgâhınız orda ise özel araçla gidebiliyosunuz
Semih...aksoy 1 yıl önce
Sahilde..evi..olan..kendi..özel.. arabasıyla.. gidip..gelsin..SAHILLERE..GITMEK...SELBES..OLSUN....BAYRAM...SONU....EVLERI..OLANA..IZIN..BELGESI..VERILSIN...YADA..
Yunus Kurtuluş 1 yıl önce
Seyahat kısıtlaması kalkan illerde 20 yaş altı sokağa çıkma yasağı devam ediyormu
Mehmet yoncalık 1 yıl önce
İlçe lere gide biliyoruz mu yasaklı illerde
ayse 1 yıl önce
ikametgah aydin ilinde bartin ilinde misafirim ozel aracimizla aydin a gidebilirmiyim
Elif 1 yıl önce
Babamla annem kardeşimin düğünü için istanbula geldi ikametleri sivasta evleride orda gidemiyorlar ne yabiliriz
CELİL CİNOĞLU 1 yıl önce
İstanbul'dan Tekirdağ'da gidiliyor mu
Birol yılmaz 1 yıl önce
Eskişehirde kısıtlama varmi
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın