banner2

banner1

banner22

“Hesap sorulmasını istiyorum”

Arifiye İlçesinde yaşayan Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk’ün babası Asım Safitürk, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na tepki göstererek, “Vali ve kaymakamlara militan denilmesini bir türlü hazmedemiyorum. Uykum bile kaçtı, rahatsız oldum” dedi.

GÜNDEM 27.01.2021, 14:28
banner48

Eski CHP Milletvekili Berhan Şimşek’in katıldığı bir televizyon programında sarf ettiği ‘Vali militan, kaymakam militan’ cümlelerine Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan destek gelince AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik yaptığı açıklamayla duruma tepki göstermiş ve ‘Valilere, kaymakamlara ve yargı mensuplarına militan diyenler faşistin ta kendisidir. Şehit kaymakamlarımız, yargı mensuplarımız var. İnsan biraz bundan utanır” demişti. Olayla ilgili olarak 2016 yılında kaymakam olarak görev yaptığı Mardin Derik’te bombalı terör saldırısı ile şehit düşen Muhammet Fatih Safitürk’ün babası Asım Safitürk, “Vali ve kaymakamlara militan denilmesini bir türlü hazmedemiyorum. Uykum bile kaçtı, rahatsız oldum” dedi.

“KABUL EDİLEBİLECEK BİR DURUM DEĞİL”

Yapılan açıklamadan dolayı rahatsız olduğunu söyleyen şehit kaymakam babası Asım Safitürk, “Vatan için ağır bedel ödemiş bir babayım. Kanayan yaramıza tuz, biber eken bir konuşma duyduğum için bu cevabı vermeye mecbur kaldık. Vatan için fedai can yapan yavrum ve bütün kaymakamlar camiasının hakkında ‘militan’ kelimesini kullanmak kabul edilebilecek bir durum değildir. Militanlar ile yaşayan, militanlara öncülük yapan, başkanlık ve önderlik yapan bir adamın bu lafları konuşması ve vatan için şehit olan bir kaymakamın cenazesine gelmeyen ana muhalefet partisi başkanı olan adam, cenazeden 4 ay sonra miting için Sakarya’ya geliyor. Bana da şehit kaymakamın babasının elini öpebilir miyim diye haber yolluyor. Tabi bu bizi derinden yaralamıştır. Cenazemize gelmemiştir ama asker ve polisimizi şehit teröristlerin cenazelerine gider. Nasılsa Sakarya’ya geliyorum, gelmişken rant yapmak ve şehit kaymakamın babasının elini öptüm demek için gelmek istedi. Ben de onu görmek istemediğimi söyleyerek kabul etmedim” ifadelerini kullandı.

“SEÇMENLERİN HESAP SORMASINI İSTİYORUM”

Militan kelimesinden dolayı seçmenlerinden Kılıçdaroğlu’na hesap sorulmasını isteyen Safitürk, “Bir ülkenin her şeyine katlanarak 4 bir tarafında vatan için şehit olmaya hazır kaymakam kitlesine nasıl militan denir, ben şehit kaymakam babası olarak bunu hazmedemiyorum. Kınıyorum bu adamı ve seçmenlere sesleniyorum. Kaymakamlara militan demesinin hesabının sorulmasını onların seçmenlerinden istiyorum. Ona hesap sorsunlar, bunun hesabını versinler” şeklinde konuştu.

“BU NE İLE İZAH EDİLEBİLİR”

Militan kelimesinin bütün ülkeyi rahatsız eden bir konu olduğunu söyleyen Safitürk, “Bu gibi insanlara, vatana bu kadar hizmet edenlere ve vatana adanmış bu kuruluşa militan demesini şehit kaymakam babası olarak bir türlü hazmedemiyorum. Uykum bile kaçtı, rahatsız oldum. Ben ilan ediyorum, vatandaşlarımız bu durumu iyi değerlendirsin. Bu bütün vatanı ilgilendiren ve rahatsız eden bir konu. Valiler, kaymakamlar, mülki amirler hiç militan olabilir mi? Bunu ne ile izah edebilirsin” dedi.

Yorumlar (0)