banner2

banner1

banner22

Herkes toplantıdan çıkacak kararı bekliyor

Koronavirüste önlemeyen vaka yükselişi sonrası herkes aynı soruyu soruyor. Tam kapanma olacak mı? Okullarda yüz yüze eğitime devam edilecek mi? Seyahat yasağı geri mi geliyor? 13 maddenin görüşüleceği kabine toplantısı bütün sorulara cevap olacak.

GÜNDEM 13.04.2021, 09:11 Editör: Ebru Bulut
Herkes toplantıdan çıkacak kararı bekliyor
banner48

Türkiye'de geride kalan 24 saatte 301 bin 68 Kovid-19 testi yapıldı, 54 bin 562 kişinin testi pozitif çıktı, 243 kişi hayatını kaybetti. Bilim Kurulu'nun toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Yakın temas ve hareketliliği azaltıcı bir döneme girmek durumundayız" dedi. Bakan Koca, "Ramazan’ın başlamasıyla birlikte ne gibi tedbirler alınabilir, önerilerimiz neler olabilir diye genel kapsayıcı bir şekilde alternatifli hazırlık yapıldı, öneri yapıldı. Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında Kabine toplantısı var. Bu kapsayıcı alternatif önerileri sunmuş olacağız. O çerçevede sayın Cumhurbaşkanımız alınan kararları uygun gördükleri halde açıklarlar" diye konuştu. Şimdi gözler Bilim Kurulu’nun önerilerinin görüşüleceği Kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yapacağı açıklamaya çevrildi. Kritik toplantı saat 15.00'te Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Beştepe'de yapılacak.

İşte masadaki yasak, kısıtlama ve ilave tedbirlerle ilgili son dakika gelişmesinin tüm detayları...

Ramazan Bayramı’nı da kapsayacak şekilde, sokağa çıkma kısıtlamasının süre ve kapsamının gözden geçirilmesi, yüksek risk grubundaki illerde 8 ve 12’nci sınıflar haricinde yüz yüze eğitime ara verilmesi, kademeli mesaiye yeniden geçilmesi konuları gündemin önde gelen maddeleri.

13 KRİTİK MADDE

İşte Bilim Kurulunda ve ardından bugün de kabine toplantısında konuşulacağı belirtilen tedbirler: 1- Tam kapanma. 2- Türkiye genelinde ya da kırmızı illerde seyahat yasağı. 3- Yüz yüze eğitimin devam ettiği illerle ilgili değerlendirme yapılacak. 4- Ramazan ayı boyunca toplu iftar ve sahur tedbirleri uygulanacak. 5- Kamuda yeniden esnek çalışma modeli de gündemde. 6- Özel sektörün uzaktan çalışmaya teşvik edilmesi.

7. Seyahat yasağı da gündeme gelecek. 8- Kısıtlama saatlerinin değiştirilmesi. 9- Ramazanda kafe ve lokantaların kapalı olması. 10- Hafta sonu yasaklarının devam etmesi. 11- Ramazan boyunca teravihler için camilerde geçtiğimiz yıl uygulanan tedbirlerin uygulanması. 12- Kalabalık meydan ve caddelerin sınırlandırılması. 13- Bayramda seyahat yasağı.

SEYAHAT YASAĞI MASADA

Ayrıca aşılama oranının yükseltilmesine yönelik yeni tedarik ve uygulama yöntemleri ile başta İstanbul olmak üzere yüksek riskli illerde seyahat yasağı gibi tedbirlerin gündeme gelebileceği belirtiliyor. Alınacak kararlar Kabine toplantısı sonrası Erdoğan tarafından açıklanacak.

Yorumlar (0)