banner2

banner1

banner22

"Herkes geçim derdinde"

TÜİK verine göre Türkiye ekonomisi bir önceki yılın ikinci çeyreğine göre yüzde 21,7 büyüdü. Büyümeden kendilerine pay düşmediğini ifade eden vatandaşlar ise, “Ekonomi büyüyor diyenler bir kere semt pazarına çıksın” diyerek büyümenin kendilerine yansımadığından dert yandı.

GÜNDEM 04.09.2021, 09:30 Editör: Nisa Çoban
"Herkes geçim derdinde"
banner48

ÖZEL HABER// NAZİLE AKARSU

Resmi verilere Türkiye ekonomisi büyümeye devam ediyor. Çarşı-pazarda vatandaşa büyüyen ülke ekonomisinin kendilerine yansıyıp yansımadığını sorduk. Vatandaş TÜİK verilerinin aksine ekonomilerinin kötüleşmesinden şikayetçi.  Hüseyin Akman, “Ekonomi büyüyor diyorlar ama biz vatandaşa olarak bunu göremiyoruz. Ben emekliyim zar zorda olsa bir şekilde yettirmeye çalışıyorum ama asgari ücretle çalışıp çocuğu olan ne yapsın? Hele esnaf için durum daha zor. Herkes geçim derdinde, aç kalmamaya uğraşıyor. Pandemiden dolayı çoğu kişi borç aldı, bankalardan kredi çekti bu insanlar nasıl ödeme yapacak. Şimdi herkes borçlarını erteliyor ödeme zamanı gelince daha çok ekonomik sıkıntıya girecek insanlar. Ben koyu bir Ak Partiliyim ama son 2 yılda ekonomi çok sıkıntıya girdi. Aldığımız her şey iki kat pahalılaşıyor. Siftah yapmadan dükkânını kapatan esnaf var” dedi.

“VATANDAŞ İÇİN KÜÇÜLÜYOR”

Recep Çakmak, “Ekonomi büyüyormuş güldürmesinler beni. Ekonomi onlara göre büyüyor. Vatandaş için büyüme yerine küçülüyor. İnsanlar bir markete giderken kırk kere düşünüyor neyden kısarım da karnımı doyurabilirim diye. Şimdi okullar açılacak bir okul çantası 150 TL, bir defter 30 TL bu vatandaş asgari ücret alıyor çocuğunu nasıl okula gönderecek? Çocuğu için okul alışverişi yapsa o zaman yemek yemeyecek. Kimin ekonomisi büyüyor. Gelsin vatandaşa sorsunlar ekonomi büyüyor mu küçülüyor mu? İnsanların yaşam şartları çok zorlaştı” ifadelerini kullandı.

“EKONOMİ NEREDE BÜYÜYOR”

Ekonomi büyüyor diyenlerin hepsi yalan söylüyor diyen Osman Gürel, “Ekonominin neyi büyümüş? Hani biz neden görmüyoruz büyüdüğünü? Müteahhittin ekonomisi büyümüştür, cebinde doları olanın ekonomisi büyümüştür. Vatandaşın simit almaya parası yok. Ekonomi büyüyor diyenler bir kere semt pazarına çıksın da ekonomi büyümüş mü küçülmüş mü görsünler. Ekonomi büyüyor diye böyle bir yalan dünya da olamaz. Ekonominin büyüdüğüne 5 yaşındaki çocuk bile inanmaz. Kahvehanede insanlar çay parasını biri versin diye milletin gözüne bakıyor. Nerde ekonomi büyüyor?” dedi.

“VATANDAŞIN CEBİ KÜÇÜLÜYOR”

Ekonomisi iyi olanların kim olduğunu merak ediyorum ifadelerini kullanan Muhammet Şahin, “Ekonomi büyüyor ama vatandaşın cebi küçülüyor. İnsanlar pazara giderken bile on kere düşünüyor neyden kısa bilirim diye ekonomi nasıl büyüyor ben bunu anlamadım biri bunun mantıklı bir açıklamasını yapsın kabul edeceğim. Ben üniversite öğrencisiyim okullar açılacak kısa bir süre sonra ama baktığınız zaman kiralar çok yüksek ben ev tutamayacağım çadırda kalacağım. Buradan geçen 10 kişiye sorun ekonominiz iyi mi diye 10 kişi de ekonomisinin iyi olduğunu söylemez. Halkın ekonomisi kötüyse bu ekonomisi iyi olanlar kim” dedi. 

İŞSİZLİK ARTIYOR”

Zeki Özdemir, “Ben emekliyim evde iki kişi kalıyoruz ben bile zorlanıyorum. Evli, çocuğu olan, kirada kalan ve asgari ücret alan insanları düşünemiyorum. Bazen arkadaşlarla sohbet ediyoruz herkes sıkıntılı durumda. Ben anlamıyorum bu ekonomi neye göre kime göre büyüyor. Vatandaş için ekonominin büyümediği kesin ama kimin için büyüdüğünü bilmiyorum. Sokaklar üniversite mezunu işsizlerle dolu. Yoksulluk işsizlik gün geçtikçe artıyor. Bu durum da ekonomik büyümeden nasıl bahsedebiliriz” dedi.

Yorumlar (0)