banner2

banner1

banner22

Her karış toprağı bereketli Sakarya

Posta Gazetesi Köşe Yazarı Banu Şen, bu haftaki köşe yazısında Sakarya’yı ele aldı.

GÜNDEM 06.07.2021, 10:45 Editör: Nisa Çoban
Her karış toprağı bereketli Sakarya
banner48

Şen, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ile kentteki tarım projelerini konuştu.

Sakarya’nın ekonominin bel kemiğini oluşturduğunu söyleyen Şen’in köşe yazısının tamamı şöyle;

Özellikle Kurtuluş Savaşı esnasında kırılma noktası olan “Sakarya Meydan Muharebesi” ile bilinir Sakarya. Dolayısıyla da birçok tarihi ve kültürel eserleri barındırır. Doğal güzelliklerinin yanında bereketli topraklarında tarım da hayvancılık da gelişmiş. Ekonomisinin bel kemiğini bu ikili güç oluşturuyor. Son yıllarda özellikle endüstriyel kenevir üretiminin gerçekleştiği kentteki tarım projelerini Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ile konuştuk.Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ‘Sakarya Bir Başka’ şiirindeki şu dizilerle anlatıyor bu kadim şehri... Başka söze hacet kalmıyor... “Nereye baksan geçmişten bir anı canlanır gözünde. Bu yüzdendir ki tarihiyle bir başkadır Sakarya. Tohum can bulur, her bir karış bereketlidir. Ekonomiye güç, istihdama katkı, çiftçiye destek olur bu şehir. Deniz ve göllerin mavisi, doğanın uçsuz bucaksız yeşiline karışır Sakarya. Hayalleriyle heyecanıyla hep gençtir bu şehir....”

ENDÜSTRİYEL KENEVİR SANAYİSİNİN MERKEZİ OLACAK

Kenevir dünya üzerinde 50 binden fazla endüstriyel ürünün üretiminde kullanılıyor. Sakarya Büyükşehir Belediyesi de endüstriyel kenevir üreterek yastıktan yağa kadar çeşitli ürünler elde ediyor. İlk kez geçen yıl Alancuma’da atıl durumda bulunan 100 dekarlık alanda endüstriyel kenevir ekimine başlanırken, ikinci sezon da açılıyor. Proje kapsamında Sakarya Nehri kenarındaki Arifiye’de atıl olan 350 dekarlık alanın 220 dekarında da endüstriyel kenevir ekimi yapılmış.

KENEVİRDEN SABUN ÜRETİMİ

Sakarya’nın verimli topraklarının böylece bir karışının dahi atıl durumda olmayacağını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, endüstriyel kenevir ekiminin ülkenin önünü açacak çok önemli bir proje olduğunu vurgulayarak şunları söylüyor: “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 2019 yılında Samsun’da yaptığı açıklamadan sonra mucizevi bitki kenevirin üretimine yeniden başlandı.İlk etapta 19 şehre üretim izni verildi. Sayın Cumhurbaşkanımızın emrinden sonra biz de fizibilite çalışmalarını gerçekleştirdik ve 20’nci şehir olarak kenevir üretimine başladık. Alancuma’daki Uygulamalı Tarım ve Çiftçi Eğitim Merkezi’ni UTÇEM proje alanı olarak belirleyerek toplam 100 dekar kenevir tohumunun ekimini gerçekleştirdik. Sayısız faydası olan ve bir zamanlar dünyanın en önemli üretim bitkilerinden biri olan kenevir gibi mucizevi bir bitkiyi tekrar ürettiğimiz için gurur duyuyoruz.İlk geçen yıl diktiğimiz ve boyları 4 metreye ulaşan kenevirlerden; yağ, sabun, yastık ve halı ürettik. Bu sonuçların hemen ardından kenevirin üretim alanını genişlettik. Türkiye’de model olacak proje sayesinde Sakarya’da tarım profesyonel bir hale dönüşecek ve gençler de tarıma özenecek.”

TEKSTİLE RADYASYON GEÇİRMEYEN ÜRÜNLER

Üretilen kenevirlerin yakın zamanda tekstil endüstrisinde kullanılacağının altını çizen Başkan Ekrem Yüce, şöyle devam ediyor: “Üretimini gerçekleştirdiğimiz endüstriyel kenevirleri tekstil ürünü haline getirmek için çalışmalarımız sürüyor. Tekstil endüstrisine damga vuracak radyasyon geçirmeyen ürünler üreteceğiz.Sakarya endüstriyel kenevir sanayisinin merkezi haline gelecek. Sakaryalı tekstilcilerimiz bu konuda bize destek oluyor. İşbirliği içinde üreteceğimiz ürünlerle şehrimizi bir ilkle buluşturmanın haklı gururunu hep birlikte yaşayacağız. Şehrimizin güneyinden kuzeyine, doğusundan batısına kadar hayata geçirdiğimiz projelerimizle Sakarya’yı adeta üretim merkezi haline getirme gayreti içindeyiz.”

ARICILARIN YENİ MARKASI: BAL 54

Sakarya’da tarım ve hayvancılık da öne çıkıyor. Tarıma ve hayvancılığa ayrı önem verdiklerini anlatan Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, “54 Katılımcı Arıcılık” projesiyle arıcılığı yaygınlaştırarak bal üretiminde Türkiye’yi dünya liderliğine taşımayı amaçladıklarını belirterek şöyle konuştu: “Üç etaptan oluşan projenin ilk basamağında 550 Sakaryalı üretici, ileri düzeyde teknik arıcılık bilgisi içeren eğitim programına alındı ve çalışmalara başlandı.Şehrin adını taşıyan ‘Sakarya Irkı’ arıları ve kovan sayısını artıracağız. İkinci aşamada, arıların bal üretimi için ihtiyaç duyduğu aroma ve polenleri karşılayabilmek adına üreticilere ait kovanları aromatik bitki cenneti Botanik Cennet Vadisi’ne yerleştirdik. Projenin son etabı, markalaşma ve üretimi pazarlama oldu. Belediyemiz bünyesinde ‘BAL 54’ isimli marka oluşturarak çiftçimizin ürettiği balı tüketiciyle buluşturduk.Proje kapsamında 22 ton bal, 740 kilogram polen ve propolis üretimi gerçekleştirildi.” Başkan Yüce, “Bal satışlarının yanı sıra et ve süt satışlarına da başladık. Adapazarı başta olmak üzere birçok ilçemizde Bal54, Süt54 ve Et54 noktaları kurduk. Vatandaşlarımızın güven içerisinde ürünlere ulaşmasına vesile oluyoruz. Burada esnafımıza asla rakip değil, destekçiyiz” dedi.

Yorumlar (0)