banner2

banner1

banner22

Her hafta değişiyor

Temel gıda malzemelerine son 1 yılda ardı ardına gelen zamlar hem vatandaşın hem de esnafın belini büktü. Kiloyla satılan birçok ürün artık taneyle satılmaya başlandı. Satıcıların derdi ise yeni alacakları ürünleri satış fiyatlarından daha pahalıya almaları oldu.

GÜNDEM 01.10.2021, 09:40 Editör: Aysima Kortak
Her hafta değişiyor
banner48

Son 1 yılda başta temel gıda malzemeleri olmak üzere her kalemde ardı ardına gelen zamlarla fiyatlar neredeyse yüzde 100 oranında artarken vatandaşın cebindeki para ise resmen eridi. Alım gücü düşen vatandaşlar, çareyi tane hesabıyla alışveriş yapmakta bulurken satışların azaldığını belirten esnaflar ise her hafta sattıkları fiyatın da üstünde fiyatlarla ürünlerini alıp tezgaha koyuyor. Şehrin en uygun pazarlarından biri olan Katlı Pazar’da geçim mücadelesi veren esnaflar, her hafta artış gösteren fiyatlarla mücadele için çiftçiye aracısız destek verilmesi gerektiğini belirtiyor.

ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ

Geçen sene 2,5 liraya tezgahta yerini alan patatesin bu sene kilosunun 5 lira olduğunu söyleyen pazarcı Sedat Kılıç, pandemi sürecinde vatandaşın esnaftan 10 kat daha zor durumda olduğunu ifade etti. Geçen sene marulun 4 liraya satıldığını, bu sene ise fiyatının 6 lira olduğunu söyleyen pazarcı İsmail Şimşek, pazardaki fiyatların düşmesi için devletin aracısız bir şekilde çiftçiye destek vermesi gerektiğini belirtti. Pazarcı Erkan Torun ise sattığı ürünleri yerine koyamadığı, vatandaşın da alım gücünün çok azaldığını söyledi.

“VATANDAŞ DAHA ZOR DURUMDA”

Yaklaşık 20 yıldır pazarcılık ile uğraşan Sedat Kılıç, “Şu an patateste geçen seneye göre yüzde 100 oranında artış var. Geçen sene 2 buçuk liraya sattığımız patatesi şu anda 5 liraya satıyoruz. 4 TL'ye de satılıyor, 5 TL'ye de. Kalitesine göre değişiyor, ama geçen seneye oranla yüzde 100 oranında bir artış var. Hala daha fiyatlar yükseliyor, yükselmeye de devam edecek. Ben şu anda da geçen sene kazandığım paranın aynısını kazanıyorum ama harcamalar ve giderlerde yüzde 100 artış oldu. Bir pirince bakıyorsun, bir mercimeğe bakıyorsun. Kilosunu 6 TL'ye aldığım mercimek 12 TL, 13 TL olmuş. Pirinç yine aynı şekilde. Yani hepsi kendini aşmış. Şu an vatandaşın alım gücü sıfır. İnsanlar bunu anlayamıyor. Vatandaşın birisi şuradan başladı. Esnaflara baka baka geldi buraya. İki sefer dolandı. Acınası bir durum. İleriye gitti, oradaki tezgaha da baktı, alamadı. Avucundaki paraya baktı, tezgaha baktı, çekti gitti. Esnaf zor durumdadır ama vatandaş on kat daha zor durumda” şeklinde konuştu.

“ÇİFTÇİYE DESTEK VERİLMELİ”

26 yıldır Katlı Pazar’da pazarcılık yapan İsmail Şimşek, “Pazarda fiyatlar aslında yüksek değil. Bazı ürünlerde fiyatlar yüksek. Şu anda marulun fiyatı yükselmekte. Marulun yükselmesinin Adapazarı’nda marul olmaması, Mudurnu’da marulun bitmesi gibi sebepleri var. Marul sezonun arasında boşluk olur. Boşluk olunca da fiyatları yükseldi, ama genel olarak fiyatların yükselmesini sebebi ne diye sorarsanız, gübre fiyatlarındaki artış. Geçen sene bin 800 TL olan gübre, bu sene 4 bin 800 TL. Gübre fiyatı artınca da çiftçi mahsul ekmiyor. Ekip zarar edeceğine hiç ekmiyor. Sen olsan eker misin? Ben ekmem. Ekim azalınca, tüketimin de çoğalmasıyla fiyatlar artıyor. Bu da arz talep meselesi, ister istemez fiyatlar yükseliyor. Devlet çiftçiye ve köylüye aracısız bir şekilde destek verecek. Yerli tohumu mu dersin, gübre mi dersin, ekmesi için mahsulü mü dersin. Bunu devlet direk çiftçiye aracısız bir şekilde vermesi gerekir. Öyle olursa bu sene fiyatlar böyle gider ama seneye umutlu oluruz. İnşallah fiyatlar düşecek. Emekliye yüzde 4 zam yapıldı. Fiyatlara bakacak olursak geçen sene 4 TL olan marul, bu sene 6 TL oldu. Marula da yüzde 50 zam yapıldı. Bu durumda vatandaşın alım gücünün konuşmak mantıksız. Arada uçurum var. Geçenlerde sosyal medya hesabından yıllar önce paylaştığım bir şeyi gördüm. O zaman beş sene önce marulu 2 TL'ye satıyormuşum. Bugün marul 6 TL. Uçurumu artık siz hesap edin” ifadelerini kullandı.

“SATTIĞIMIZ ÜRÜNÜ YERİNE KOYAMIYORUZ”

Pazarda satılan temel gıdalarda fiyatların yüzde 100 arttığını belirten Erkan Torun, “Sattığımız ürünü aynı fiyata yerine koyamıyoruz. Bugün ürünü kaç paraya sattıysak yarın aynı paraya, aynı miktarda ürünü dükkanımıza getirip satmaya uğraşıyoruz. Fiyatlar akıl almayacak şekilde yükseldi. Mesela kahvaltılık yüzde 100 yükseldi. Ben bu işi üç senedir yapıyorum. Geçen sene 30 TL'ye sattığım beyaz peyniri şu anda 60 TL'ye satıyorum. Zeytin de yine aynı şekilde. Bu sene bakliyat biraz daha yükseldi. Geçen sene 8 TL'ye sattığımız mercimek bu sene 17 TL oldu. Özellikle pandemiden sonra yüzde 100’lük bir artış oldu bakliyatta. Üretim az, tüketim çok. Bu da arz talep meselesi” dedi.

Yorumlar (0)