banner2

banner1

banner22

Hayvanları Koruma Kanunu Meclis'e getirildi

AK Parti "Hayvanları Koruma Kanunu" teklifini Meclis'e getiriyor. Hayvanlar mal olmaktan çıkarılıp, canlı statüsüne getiriliyor. AK Parti'nin üzerinde çalıştığı "Hayvanları Koruma Kanun" teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu.

GÜNDEM 01.07.2021, 12:23 Editör: Nisa Çoban
Hayvanları Koruma Kanunu Meclis'e getirildi
banner48

AK Parti, Hayvanları Koruma Kanunu'nu Meclis Başkanlığı'na sundu. Kanun teklifine göre, hayvanlar mal statüsünden çıkarılarak, canlı statüsüne getirilecek. Hayvanların refahını sağlamak amacıyla, hayvanların sahiplerinin borcu yüzünden icralık olması ve mal statüsünden çıkarılıyor.Kedi ve köpeklere dijital takip zorunluluğu getirildi. Sahipli ve sahipsiz hayvan ayrımı ortadan kaldırılacak. Pet shoplarda hayvan satışı yasaklanacak.

YENİ HAYVANLARI KORUMA KANUNU NELERİ İÇERİYOR?

Yasa teklifi oluşturulurken ilk olarak isimde değişikliğe gidildi. Hayvan Hakları Kanunu olarak sunulması beklenen yasa teklifinde son anda mevcut isimin kullanılmasına karar verildi. Bunun sebebi ‘’hak’’ kavramının diğer ülkelerde bulunan Hayvanları Koruma Kanunlarında geçmiyor olmasıyla birlikte hayvanların aklı ve iradesi olmadığı için kendilerine verilen hakkı koruma ve uygulama yetkisi olmaması olarak belirtildi. Hayvanların ‘’koruma’’ temelli bir yasayla güvence altına almanın daha doğru olduğuna karar verildi. Yasa teklifi son anda bir değişiklik yapılmazsa ‘’Hayvanları Koruma Kanunu’’ adıyla meclise sunulacak.

HAYVANLARA KARŞI İŞLENEN SUÇUN CEZASI HAPİS

Yeni düzenlemeyle birlikte hayvanların statüsü de değişecek. Mevcut yasada ‘’mal ve eşya’’ olarak görülen hayvanlar yeni yasa teklifi ‘’canlı’’ olarak tanınmasına imkan sağlayacak. Bu yeni statüyle birlikte hayvana karşı işlenen suçlar Türk Ceza Yasası'na (TCK) göre cezalandırılacak. Mevcut yasada hayvanların eşya olarak kabul edilmesi nedeniyle işlenen suçlar hafif para cezalarından ibaretti.Yeni düzenleme; bir hayvan neslini yok etme, öldürme, tecavüz, gibi her türlü kötü muamele, hayvanların dövüştürülmesine en az iki yıl hapis cezası verilmesine olanak sağlayacak.Bunun yanında yabani hayvanların yaşam alanı olarak değerlendirilen sulak alanların yakılması veya başka yollarla yok edilmesine de ceza gelmesi bekleniyor.

HAYVAN POLİSLERİ

Hayvanlar için özel eğitim almış polisler sahada olacak. Herhangi bir şikâyet olması durumunda ‘çevre, doğa ve hayvan polisleri’ müdahale edebilecek. Vatandaşlar, ‘Hayvan Durum İzleme (HAYDİ)’ mobil uygulamasını indirerek şahit oldukları suçları ya da şikâyetleri çevre, doğa ve hayvan polislerine bildirebilecek. Çevre, doğa ve hayvan polisleri suçüstü hallerinde idari para cezası uygulama yetkisine sahip olacak.

HAYVANA TECAVÜZ KONUSUNDA YENİ DÜZENLEME

Yasa teklifinin en önemli ve hassas maddelerinden biri hayvanlara tecavüz suçu. Yeni düzenlemeyle birlikte hayvanlara tecavüz suçu kişiler tarafından şikayet edilebilecek. Şikayetlerin davaya dönüşme sürecinin ise şu şekilde ilerlemesi planlanıyor:

  • Hayvana tecavüz ile ilgili kişiler şikayette bulunacak,
  • Şikayetler Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde kurulan birim tarafından değerlendirilecek,
  • Bakanlık bünyesinde ön değerlendirme yapılacak,
  • Değerlendirmenin ardından dava açılmasına olanak sağlanacak,
  • Gerekli görülen durumlarda Savcılık resen dava açabilecek.

Yasa teklifiyle ilgili maddelerin büyük bir kısmı tamamlanırken tecavüz maddesinde daha titiz davranılıyor. Bunun sebebi ise ‘’iftara kaygısı’’.

Husumetli olan iki kişiden birinin ‘’hayvanıma tecavüz etti’’ iddiası büyük kan davalarına neden olabilir. Davaların önü alınamaz hale gelmesinin önlemek için komisyon yasa teklifini hassas bir biçimde hazırlıyor. Hayvanlara tecavüz konusunda yapılacak olan cezai yaptırımlar titizlikle çalışılırken Cumhurbaşkanı Erdoğan da insanlar arasından husumet çıkarmayacak bir formülün bulunması talimatını verdi.

Yorumlar (0)