banner2

banner1

banner22

Hamileler aşı olacak mı?

Türkiye’de aşılamanın başlamasıyla beraber vatandaşın kafasında oluşan çeşitli sorulara Sağlık Bakanlığı tarafından yanıtlar verildi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada Covid-19 aşısının, hamileliğin ilk 3 ayında uygulanması tercih edilmediği bilgisi verildi.

GÜNDEM 16.01.2021, 10:01 Editör: Aysima Kortak
Hamileler aşı olacak mı?
banner48

Türkiye genelinde koronavirüs pandemisine karşı Çin'den getirilen CoronaVac aşısının ilk dozu yapıldı. CoronaVac aşısının yapılmasıyla beraber vatandaşın kafasında oluşan çeşitli sorulara Sağlık Bakanlığı tarafından yanıtlar verildi.

İLK 3 AYINDA…

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada Covid-19 aşısının, hamileliğin ilk 3 ayında uygulanması tercih edilmediği bilgisi verildi. Grip veya zatürre aşısı olduktan en az iki hafta sonra Covid-19 aşısı olunabileceği ve aşı olunsa bile maske takmaya devam etmeleri gerektiği vurgulandı. Hastalığı ağır geçirme riski yüksek olan emziren kadınlara kendi istekleri halinde aşı uygulanabileceği ve aşı yaptırmadan 10 gün içinde bir Covid-19 vakasıyla temas etmiş kişilere aşı yapılmayacağı belirtildi. Vatandaşların soruları ve Sağlık Bakanlığı'nın yanıtları şöyle:

MASKE KULLANIMI DEVAM EDECEK
Aşı uygulandıktan sonra hastalığa karşı koruyuculuğun gelişmesi genellikle birkaç hafta alır. Bununla birlikte herkeste aynı düzeyde koruyuculuk gelişmeyebilir. Ayrıca aşılanan kişi kendisi korunuyor olsa bile virüsü aldıysa başkasına bulaştırabilir. Bu nedenle aşı uygulandıktan sonra da maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyulması gerekmektedir.

ZATÜRRE AŞISI OLDUM, NE ZAMAN COVİD AŞISI OLABİLİRİM?
Grip veya zatürre aşısı olduktan en az 2 hafta sonra inaktif Covid- 19 aşısı olabilirsiniz.

KORONAVİRÜS AŞISI KİMLERE YAPILACAK?
Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından belirlenmiş öncelikli risk grubunda 18 yaş altındaki kişiler yer almadığından şu an için bu gruba Covid-19 aşısı uygulanmayacaktır. Hastalığı ağır geçirme riski yüksek olan gebelere kendi istekleri halinde aşı uygulanabilir. Aşının gebeliğin ilk üç ayında uygulanmaması tercih edilir. Covid-19'u ağır geçirme riski yüksek olan emziren kadınlara kendi istekleri halinde aşı uygulanabilir.

AŞI SONRASI YAN ETKİ OLUŞURSA...
Aşı uygulanan bölgede ağrı, şişlik, kızarıklık olduğunda enjeksiyonun yapıldığı kola yüksekte olacak şekilde pozisyon verilmelidir. Soğuk uygulama yapılmalıdır. Yorgunluk hissediliyorsa istirahat edilmeli, yeterli sıvı alınmalıdır. Hafif ateş ve titreme ve/ veya kas ve eklem ağrısı varsa istirahat edilmeli, yeterli sıvı alınmalıdır. Parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanılabilir. Baş ağrısı varsa parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanılabilir. Kusma, ishal varsa bol sıvı alınmalıdır. Beslenme şekli ishal diyetine uygun olarak düzenlenebilir. Sıvı ve gıda alınamayacak kadar kusma görülüyorsa hekime başvurulmalıdır.

Yorumlar (0)