banner2

banner1

banner22

Haklarını istiyorlar

Sakarya’da taşerondan kadroya geçen bin 849 sağlık emekçisi yeni sözleşmelerinde asgari ücrete ek olarak ödenecek oranın yöneticiler tarafından boş bıraktırıldığı, bu yüzden işçilerin hak kaybına uğradığı iddia edildi.

GÜNDEM 12.12.2020, 14:38 Editör: Aysima Kortak
Haklarını istiyorlar
banner48

Sakarya’da taşerondan kadroya geçen bin 849 sağlık emekçisi adına Türk İş İl Temsilciliği’nde basın toplantısı düzenleyen işçiler, 2018 yılında taşerondaki tüm haklarıyla Sağlık Bakanlığı kadrosuna geçtiklerini belirterek, kendilerine kurulan tuzağı anlattılar.

YÜZDELİK KISMI BOŞ BIRAKTIRILDI

İşçiler, kadroya geçtikten 4 ay sonra Sağlık Bakanlığı tarafından imzalamaları için matbu İş Sözleşmeleri gönderildiğini belirterek, “Sağlık Müdürlüğü sözlü talimatı ile  “işçinin asgari ücret + (…..) yüzdelik ile çalıştırılır” kısmı boş bıraktırıldı. Dolduranlar da,  hastane müdürü ve özlük görevlileri tarafından “yanlış oran yazarsınız”  denilerek ikna edildiler” diye belirttiler. Sözleşmeyi tam dolduranların fark almaya hak kazandığını, ancak boş bırakanların alamadığını belirten sağlık çalışanları, “Bürokratların işçilere bunları doldurtmayıp tuzak kurma hakkı ve yetkisi yoktur” diyerek haksızlığın giderilmesini istediler.

Yorumlar (0)