banner2

banner1

banner22

Görsel şölen değil zehir kokteyli!

Veteriner Ahmet Emre Kütükçü, havai fişeklerin patladıktan sonra içindeki kimyasalların, zehirli gazların ve ağır metallerin havaya karışarak hem insanların hem de yaban hayvanlarının sağlığına ciddi zararlar verdiğini belirterek, “Havai fişekler için 'zehir kokteyli' dersek yanlış olmaz” dedi.

GÜNDEM 19.07.2020, 12:38 Editör: Aysima Kortak
Görsel şölen değil zehir kokteyli!
banner48

YERE DÜŞMEDEN HAYATINI KAYBEDERLER

Hendek'te havai fişek fabrikasında meydana gelen facianın ardından birçok belediyeden havai fişek kullanımı konusunda önemli bir karar çıktı. Sakarya'daki belediyeler de bir daha etkinliklerde havai fişek atılmayacağını duyurdu. Hürriyet’in Haberine göre; Doğal Hayatı Koruma Vakfı'ndan yaban hayatı koruma uzmanı, veteriner Ahmet Emre Kütükçü, havai fişek kullanımının hayvanlara yaptığı zararla ilgili olarak, “Birçok kuş geceleri net göremez. Hava kararmadan güvenli alanlar bulur ve geceyi orada geçirirler. Fakat havai fişeklerin ortaya çıkardığı şiddetli ses ve ışık onların panikleyerek bu yerleri terk etmelerine, birbirlerine, elektrik hatlarına, binalara ve ağaçlara çarpmalarına neden olur. Bu çarpmanın etkisi o kadar şiddetlidir ki birçoğu yere bile düşmeden hayatını kaybeder.

ENERJİYİ YERİNE KOYAMAYIP ÖLEBİLİYORLAR

Ayrıca kuşlar için enerjilerini tutumlu kullanmak çok önemlidir. Geceleri düşen sıcaklıklarda vücut sıcaklıklarını sabit tutmak için çok enerji harcarlar. Özellikle kış aylarında havai fişeklerin neden olduğu panik sonrası havalanıp dakikalarca uçtuktan sonra güvenli bir şekilde inseler bile kaybettikleri enerjiyi yerine koyamayıp ölebiliyorlar.

HAVAYA KARIŞIYOR

Bir diğer önemli konu da havai fişeklerin patladıktan sonra içindeki kimyasalların, zehirli gazların ve ağır metallerin havaya karışması. Bu zehirli maddeler daha sonra suyu ve toprağı kirleterek hem insanların hem de yaban hayvanlarının sağlığına ciddi zararlar verebiliyor. Havai fişekler için 'zehir kokteyli' dersek yanlış olmaz. Cıva, kurşun ve arsenik gibi ağır metaller, 'baryum nitrat' gibi radyoaktif maddeler ve 'hekzaklorobenzen' gibi kanserojen maddeler içerir. Patladıkları anda etraftaki insanların akciğerlerine ciddi zararlar verebilir. Ayrıca kurşun ve cıva gibi metaller doğada 'biyoakümülasyon'a neden olarak türden türe besin zinciri boyunca aktarılır. Saçılan bu zehirli maddeleri yediğimiz balıklarla bile alıyor olabiliriz.

Yorumlar (0)