banner2

banner1

banner22

Gömlekçilik mesleği unutulmaya yüz tuttu

Gömlekçilikte 54’üncü yılını deviren Gömlekçi Niyazi; “Bizim zamanımızda ya okuyacaktın, ya da elinizde bir sanat olması gerekiyordu. Biz de kendimize bir sanat edinerek bu meslekle işe başladık” dedi.

GÜNDEM 05.06.2021, 15:17 Editör: Ebru Bulut
Gömlekçilik mesleği unutulmaya yüz tuttu
banner48

KAYBOLAN MESLEKLER

Hazır giyim kültürünün yaygınlaşmasıyla birlikte terzilik sanatı yavaş yavaş tarihe karışıyor. Geçmiş yıllarda çok sayıda sipariş alan ve kişiye özel üretim yapan meslek erbaplarının sayısı bugün neredeyse yok denecek kadar az. Sakarya’da yarım asırdan uzun bir süredir gömlekçilik yapan ve ‘Gömlekçi Niyazi’ olarak tanınan Niyazi Saygıner, hazır giyime karşılık mesleğin unutulmaya yüz tuttuğunu söyledi.

ARTIK HER ŞEY FABRİKASYON

Mesleğe 14 yaşında başladığını anlatan Niyazi Saygıner, “Askere gidip geldim. 1976 yılında dükkan açtım. Yaklaşık 60 seneden beri bu işi yapıyorum, 54 yıldır da kendi dükkanımda iş yapıyorum.  Şu an 77 yaşındayım. Bizim zamanımızda ya okuyacaktın, ya da elinizde bir sanat olması gerekiyordu. Biz de kendimize bir sanat edinerek bu meslekle işe başladık. Eski zamanlarda insanların sizi tanıması çok zordu, benim de sinemalarda hep reklamlarım vardı. O zamanlar gömlekçi denilince hep beni gösterirlerdi. Bazen bize gelip ‘40 yıl önce annem bu gömleği size yaptırmış, ben hala kullanıyorum’ diyenler oluyor. Şimdi işler fabrikasyon oldu, kumaşlar bozuldu” dedi.

“BU DÜKKAN HERŞEYİM”

Saygıner, “Bu dükkan benim her şeyim. Cuma namazından çıktıktan sonra herkes kahveye gider ben dükkanıma gelirdim. Çünkü benim kahve için oturma alanım burasıydı. Bir de her zaman sözümde durdum. Bu iş bitecek dediysem bitecektir. Yapamayacağım hiçbir işi kabul etmem. Artık herkes hazır giyime yöneliyor. Gidiyorlar mağazadan alıyorlar, ama hazır giyimde bir gömlek 40 sene dayanır mı?  Benim diktiğim gömlekler 40 sene dayanıyor. Gün geçtikçe de gömlek diktirmek pahalı bir hal almaya başladı. Geride sadece özel müşterilerim kaldı” dedi.

“ÜNLÜ İSİMLERLE ÇALIŞTIM”

Birçok ünlü isme gömlek diktiğini anlatan Saygıner, “Adapazarı’nın çok zenginleri bulunuyordu,  onlara gömlekler dikerdim; ama şimdi birçoğu öldü. Gömlek diktiğim insanların isimlerini defterime not alırım yıllardır. Çoğu müşterim yurt dışında. Ankara’da  birçok milletvekiline gömlek diktim. Hala da gömlek diktirmek için bana gelenler var. Belçika’ya, Hollanda’ya, İsviçre’ye gömlek dikip gönderiyorum. Hatta Amerika’da hava yollarında çalışan bir müşterim var. Kendisine özel olarak her sene pilot gömleği dikerim, giderken götürür” ifadelerini kullandı.

“ARTIK ESKİSİ GİBİ DEĞİL”

Saygıner, “Bazen dükkanı kapatıyorum, açamıyorum çünkü artık yaşlandım. Müşteriler kapıya geliyor, kapıda kalıyor. Artık gençlikteki gibi çalışamıyorum. Gömlekçilik kariyerim boyunca 50’den fazla adam yetiştirdim. Şimdiki nesilde kimse bu işi yapmak istemiyor, çünkü gençlere zor geliyor. Yeni nesil her zaman kısa yoldan para kazanmanın yolunu arıyor. Bizler eskiden hep ipek gömlek dikerdik. Çünkü insanlar ipek gömlekleri severek giyiyorlardı.  Bu sokağın en eskilerinden biri benim. Bazen çalışmak için yurt dışına gitmiş insanlar gelip beni burada görünce çok sevinirler. Oturup eskilerden konuşuruz, kahve içeriz ” diyerek sohbetimizi noktaladı.

HABER/ ADAPAZARI AKŞAM HABERLERİ NAZİLE AKARSU

Yorumlar (0)