banner2

banner1

banner22

Geyve kadar tarım alanı yok oldu

Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Adem Sarı, canlı yayında Haberlisin Genel Yayın Yönetmenimiz Güven Hasbaş’ın sorularını cevapladı. Sarı son 20 yılda Geyve yüzölçümü kadar tarım alanının yok olduğunu belirterek “Sakarya’nın Gebze olmasını istemiyoruz” dedi.

GÜNDEM 17.06.2020, 21:35 Editör: Aysima Kortak
banner48

Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı,  salgın döneminde toprağın ve üretimin kıymetinin daha iyi anlaşıldığını belirterek şehrin uzun vadeli planlamasının yapılması gerektiğini söyledi. Başkan Sarı 20 yılda gerek sanayi gerekse konut yapılaşması nedeniyle Geyve yüzölçümü kadar tarım topraklarının yok olduğunu söyledi. Adem Sarı’nın canlı yayında yaptığı açıklamaların satır başları şöyle;

 “SAKARYA’NIN, GEBZE OLMASINDAN KORKUYORUZ”

Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Adem Sarı, “Toprak zaten kıymetliydi fakat biz farkında değildik. Yönetime geldiğimiz andan itibaren toprağın önemine vurgu yaptık bunları çok dile getirdik. Salgın sonrası yeni dünya düzeniyle ilgili projelerimiz var. Hayata geçmesi gereken ancak Ticaret Borsası’nın boyunu aşan projelerimiz var. Son 20 yılda Geyve yüzölçümü kadar büyük bir toprak kaybettik. Sakarya’nın Gebze olmasından korkuyoruz. Sakarya’nın tarım şehri olmasını istiyoruz. Dünyanın en verimli topraklarına sahibiz. Sanayi de olsun, sanayiye karşı değiliz fakat sanayi alanları değerli tarım alanları üzerine olmasın. Sanayiye karşı değiliz ama toprağımızı da çok seviyoruz. 1.OSB, Hendek OSB birinci sınıf tarım alanlarının üzerine kurulu. Bu durumun olmaması lazım”

“TARIM ŞEKLİNİN DEĞİŞMESİ GEREKİYOR”

Canlı yayında bölünmüş araziler ile ilgili açıklama yapan Başkan Sarı, “Sakarya Ticaret Borsası olarak sosyal sorumluluk alıyoruz, tarımı biliyoruz ve tarımdan geliyoruz. Herkesin, hepimizin tarıma ihtiyacı var. Araziler bölünmüş durumda ve topraklar daraldı. Bundan sonra toprakların bölünmemesi ile ilgili çalışmalar var. Tarımın şeklinin de biraz değişmesi gerekiyor. Araziler bölündüğü için tarım yan gelir haline geliyor. Arazi toplulaştırılması belki sıkıntılı bir süreç olabilir ancak mevcut alanların korunması için atılmış adımlar mevcut”

“DESTEKLEMELER GERÇEK ÇİFTÇİYE VERİLMELİ”

Desteklemelerin nasıl olması gerektiği konusunda düşüncelerini dile getiren Başkan Adem Sarı, “Adem Sarı olarak yıllardan beri olan düşüncem önce gerçek çiftçiyi ortaya çıkartmak. Çiftçinin tanımı yeniden yapılmalı. Desteklemelerin gerçek çiftçiye verilmesi lazım. Karasu, Kocaali’de, Geyve’de şehrimin dört yanında gerçek çiftçi var fakat bu yüzde 10’u geçmez. Son iki üç yıldır fındık iyi para yapmaya başladığı için çiftçilerimiz bahçelerine iyi bakmaya başladı. Bundan önce bilinçsiz budamalar yapılıyordu. Şimdilerde bilinçlendi çiftçilerimiz. Köylerde şuanda 60-50 yaşın altında çiftçi yok denecek kadar az. Bu dezavantaj gibi gözüküyor ama bunu avantaja çevirebiliriz. Kooperatifleşme olabilir ya da başlangıçta bir köyde rol model olarak devlet tek elden uygulama yapabilir. Toprakla uğraşan insanların belli standartta yaşamasını sağlamak lazım”

“ALAN BAZLI VERİLEN DESTEK HEBA OLUYOR”

Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Adem Sarı, “Ben yıllardan beri alan bazlı desteğin yanlış olduğunu dillendiriyorum ve anlamsız buluyorum. Boş arazisi olan insana verilen destekleme boşa gidiyor. Destekleme alan bazlı verilmemeli. Gerçek çiftçiye, birim alanında en fazla üretim yapan çiftçiye verilmesi gerekiyor. Alan bazlı destek çiftçiyi tembelleşmeye yönlendiriyor. Verilen destekler heba oluyor. Rapor yapıp gönderiyoruz fakat devletin başka durumu olabilir ona bir şey diyemiyorum. Bize göre doğru olanı söylemeye çalışıyoruz. Verilen desteklerin takip edilmesi ve izlenmesi gerekiyor” dedi.

“KAZMAYI VURACAĞIZ"

Lisanslı depoculukla ilgili konuşan Başkan Adem Sarı, ”Bu konu ile alakalı hızlı bir şekilde çalışmalara başladık. Kısa zamanda Alancuma’da bir yer tahsis ettik daha doğrusu kullanım hakkı aldık. Çalışmalarımızı yaptık araya seçim girdi. Bu sebepten 6-7 ay bekledik. Tam başladık ihale sürecine geldik o esnada da pandemi girdi araya. Bizim şanssızlığımız diyelim. Her şey hazır, projemiz ile ilgili meclisten karar çıktı. Şimdi yasal süreci bekliyoruz. Sürecin sonunda kazmayı vuracağız”

“TARIM OKULUNDA GERÇEK TARIM UZMANI YETİŞTİRECEĞİZ”

Tarım Okulu projesini detaylandıran Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı, “Sakarya Nehri’nin kenarını özellikle seçtim ve orayı tarıma kazandırmak istiyorum. Bunlar gerçekleştirebileceğimiz şeyler. Tarım okulu projemizin içeriği şu; bu okulda biz tarım uzmanı yetiştireceğiz, orta öğretimden başlayacak. Yetiştirdiğimiz öğrenciler hayatı, sorgulamayı, düşünmeyi öğrenecekler. Asıl uzmanlık alanları tarım olacak fakat yeteneklerine göre de istediği eğitimi de alabilecek. Bilimsel anlamda tarım uzmanı olacaklar. Liyakatli hocalarla eğitim verilecek. Tarım okulunun başka paydaşları da olmalı. Özerk bir yapıda eğitim vermeli. Milli Eğitim, Üniversite işbirliğinde yetiştirilen tarım uzmanları bereketli topraklarda üretim yapacak. Kısa vadeli bir projeden bahsetmiyoruz. Ama çok önemli bir proje ve hayata geçirildiğinde çok iyi sonuç alacağız”

 “HOLLANDA ZİYARETİ DOLU DOLU GEÇTİ”

Hollanda ziyaretinden bahseden Başkan Sarı, “Bizim hayallerimiz ve ideallerimiz büyük. Başka ülkeye gezmeye de gitseniz ufkunun açılıyor. Hollanda’ya teknik ekip ile gittik. Tarım okulu ile ilgili projemiz için üniversiteden iki hocamız ile de bizimle geldi. Orada üniversiteleri gezdik hocalarımız raporlamalarını yaptı ve dolu dolu geldik oradan. Tarım ile hayvancılık birbiri ile entegre yapılmalı. Hollanda’da işletme sahibi kendi çalışıyor. Tarım, hayvancılık orada bir meslek. Hollanda’da bu işi başarıyla yapan konuklarımız gelecekti ancak salgın nedeniyle gecikme yaşıyoruz. Sürecin sonunda işini düzgün yapan insanlar gelip şehrimde tarım ve hayvancılığın entegrasyonu için çalışma yapacak”

"AVRUPA BİRLİĞİNDEN GEYVE AYVASINI ALACAĞIZ"

Coğrafi işaretin önemini vurgulayan Başkan Adem Sarı, “ Coğrafi işaret üründen ürün üretimi, ürünün piyasa değeri açısından son derece önemli. Sakarya’da ıslama köfte, süpürge, dartılı keşkek coğrafi işaretli. Bugün Geyve Ayvası coğrafi işaretli oldu. Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya’ya işbirliği için teşekkür ediyoruz. Şimdi Adapazarı kabağı yoldu. Ardından Batı Karadeniz fındığı tescil edilecek. Avrupa Birliğinden de Geyve Ayvasının tescilini de sağlayacağız. Şimdi ayva için AB’a başvurumuzu yapacağız. Türkiye’de tamam. Coğrafi şart neden önemli? Fransa’nın coğrafi işaretli ürünlerden 2012 yılında elde ettiği gelir 19 milyar Euro. Fransa’nın coğrafi işaretli, peynir. Diğer peynirlere göre yüzde 30 daha kıymetli. Markalaşma ve coğrafi işaretinin önemini daha iyi anlatacağız” .

ŞEHİRDE MUTLAK YAPILMASI GEREKENLER

Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı şehirde yapılması gereken en önemli olayın şehir milliyetçiliği olduğuna vurgu yaparak “Sakaryalılık ruhunu aşılamak ilk önceliğim olurdu. Sakaryalıyım diyebilen herkesin önceliği yaşadığı şehri olur. Sakaryaspor gibi tek markası olan şehirde Sakaryalılık ruhunu aşıladığımızda çok başarılı işler çıkar. Trabzon’dan, Rize’den Van’dan yada ülkenin herhangi bir yerinden Sakarya’ya gelmiş olmak önemli değil. Önemli olan yaşadığımız şehre aidiyet duygusu beslemek. Bunu sağlamak lazım” dedi. Başkan Sarı, şehrin çok uzun vadeli bir planlamaya ihtiyacı olduğuna değinerek “5-10 yıl değil belki de 50-100 yıllık planlara ihtiyacımız var. Tarım alanı, konut yapılacak bölge, ulaşım aksları belli olmalı. Her gün imar tadilatı yapmak yerine planlamaya uygun hareket etmek gerekir. Emin olun Sakaryalılık ruhu ve şehir planlaması yapılsın. Şehrin gelişimi hızlanır, bugün aksayan yönler ortadan kalkar” dedi.

Yorumlar (0)