banner2

banner1

banner22

Gelişmişlik endeksinde 9'uncu sıradayız

İGV tarafından hazırlanan Büyükşehir Belediyeleri İnsani Gelişme Endeksi 2020 yılı sonuçlarına göre Sakarya genel değerlendirmede 30 büyükşehir arasında 9'uncu sırada yer aldı. Sakarya, Kocaeli, Konya, Kayseri ve Adana gibi pek çok büyükşehirin önünde yer aldı.

GÜNDEM 25.02.2021, 21:41 Editör: Gizem Demirsoy
Gelişmişlik endeksinde 9'uncu sıradayız
banner48

İnsan Gelişme Vakfı tarafından Büyükşehir Belediyeleri İnsani Gelişme Endeksi 2020 yılı sonuçları açıklandı. İstanbul Üniversitesi Şehir Politikaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Murat Şeker, Berna Yaman Şahin ve Cenk Ozan tarafından hazırlanan raporda 30 büyükşehir, 228 değişken esas alınarak 9 farklı kategoride değerlendirildi.

İŞTE RAKAMLARIN ORTALAMASI

Sakarya, genel sıralamada 30 büyükşehir içerisinde 50.3 ortalamayla 9'uncu sırada yer aldı. Sakarya Yönetim ve Saydamlık Alanında 5'inci, Eşitsizliklerle Mücadele İndeksinde 4'üncü, Sürdürülebiler Durum ve Ekonomi Alanında 8'inci, Nitelikli Eğitim Alanı'nda 9'uncu, Sürdürülebilir Enerji Alanı'nda 6'ncı sırada yer aldı. Sakarya Sağlıklı Yaşam Alanında, Sosyal Yaşam, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Ulaşım ve Erişilebilirlik alanlarında ise 30 büyükşehir alanında ilk 10'a giremedi. Sakarya genel değerlendirmede Kocaeli, Konya, Kayseri ve Adana gibi pek çok büyükşehirin önünde yer aldı.

İGB ANA SIRALAMA

YÖNETİM VE SAYDAMLIK ENDEKSİ

EŞİTSİZLİKLERLE MÜCADELE ENDEKSİ

SÜRDÜRÜLEBİLİR EKONOMİK DURUM ENDEKSİ

NİTELİKLİ EĞİTİM ENDEKSİ


 

SAĞLIKLI YAŞAM ENDEKSİ

SOSYAL YAŞAM ENDEKSİ

SÜRDÜRÜLEBELİR ENERJİ ENDEKSİ

TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ İNDEKSİ

ULAŞIM VE ERİŞİLEBİLİRLİK İNDEKSİ

Yorumlar (0)