banner2

banner1

banner22

Gelinlik kiralama oranı arttı

Normalleşme süreci ile birlikte düğün sektörü de hareketlenmeye başladı. Gelinlik satıcıları, satışların düşük olduğunu ve insanların artık satın alma yerine kiralama yolunu tercih ettiğini söyledi.

GÜNDEM 13.07.2021, 10:23 Editör: Aysima Kortak
Gelinlik kiralama oranı arttı
banner48

Haber // Nazile AKARSU

ARTIK HATIRA KALMIYOR!

Normalleşme süreci ile birlikte düğün merasimleri yeniden yapılmaya başlandı. Gelinlik satıcıları ise geçtiğimiz senelere göre satışların düşük olduğunu ve insanların artık satın alma yerine kiralama yolunu tercih ettiğini, bu yüzden de gelinlerin artık hatıra olarak gelinliklerini saklayamadıklarını belirtti.

“SEKTÖR HAREKETLENDİ”

Koronavirüs tedbirleri çerçevesinde stresli geçen tam kapanma sonrası normalleşme süreciyle birlikte düğün sektörü de hareketlenmeye başladı.  Yazın da etkisiyle yoğunlaşan düğün, nişan ve nikahlar için gelin adaylarının siparişlerini yetiştirmeye çalışan gelinlikçiler yeniden çalışmaya başladıklarından dolayı memnunlar.  Sakarya’da diğer yıllara oranla gelinlik kiralamalarında artış olduğunu belirten gelinlikçiler, “Sakarya’da önceden yüzde 10’luk bir kiralama oranı oluyordu, ama artık kiralama oranı neredeyse yüzde 50 oldu” dediler.

“GELİNLİKLER BİRAZ PAHALI”

Sakarya’da gelinlik kiralama oranlarının arttığını belirten Zeynep Baylan, “Düğünlerin yapılmaya başlamasıyla birlikte, gelinlik satışlarımızda da yoğunluk başladı. Gelinlikler şu an biraz pahalı. Nedeni ise malzemeleri Dolar ve Euro üstünden almamız. Pandemi sürecinde esnafa destekler verildi ama biz bu desteklerden yararlanamadık. Ekonomik sıkıntılardan dolayı 2021 yılında insanlar artık gelinlik satın almıyorlar, kiralıyorlar. Sakarya’da önceden yüzde 10’luk bir kiralama oranı oluyordu ama artık kiralama oranı da arttı. Neredeyse yüzde 50 oldu” dedi.

“DEVLETTEN HİÇBİR ŞEY ALMADIK”

Pandemi sürecinde devletten hiçbir destek almadıklarını belirten Murat Medar Akıner, “Pandemi sürecinde iş yapamadık. Düğün sektörünün açılması ile birlikte işlerimiz de yavaş yavaş artmaya başladı. Fakat Adapazarı’nda bu işi çok yapan mağaza var. Bize yansıdığı kadarıyla kendi işimizi görüyoruz. Diğer yıllara göre satışlarımızda çok düşme oldu zaten. Yaklaşık 15 ay iş yapamadık. Bu 15 aylık süreç de bizi çok yaraladı” ifadelerine yer verdi.

“GENELLİKLE KİRALANIYOR”

Akıner, “Devlet esnafa destek verdi, ama biz bu desteklerden maalesef yararlanamadık. Devletten hiçbir şey alamadım ama devlet bizden alabildiği her şeyi kat kat alıyor. Ben bu işi 35 senedir yapıyorum. Bu yıl gelinlik satışı yapılamıyor, insanlar genellikle kiralıyor. Sakarya’da genellikle satın alınırdı, ama ekonomik sıkıntılardan kaynaklı insanlar artık kiralıyorlar” dedi.

Yorumlar (0)