banner2

banner1

banner22

Geleceğin medyacıları bu okulda

Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Radyo Televizyon Bölümü öğrencileri, “Teknoloji bizim bölümümüzde okuyan öğrencilerin iş hayatını kolaylaştırdı. Z kuşağı radyo televizyonu iyi kullanıyor” dediler.

GÜNDEM 02.10.2021, 09:23 Editör: Aysima Kortak
Geleceğin medyacıları bu okulda
banner48

“GELECEĞİN MESLEĞİ”

Adapazarı Camili Mahallesi’nde bulunan Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Radyo Televizyon Bölümü ile ilgili görüşünü bildiren okul müdürü, öğretmenler ve öğrenciler açıklamalarda bulundu.  Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Mithat Şahin, “2 yıldır bu okulda müdürlük yapıyorum. Okulumuzda radyo televizyon, bilişim teknolojileri, grafik, fotoğraf ve elektrik-elektronik bölümleri olmak üzere 4 tane bölüm mevcut. Okulumuzda 508 öğrenci öğrenim görüyor. Radyo Televizyon alanını destekliyorum ve öne çıkarmaya çalışıyorum. Çünkü radyo ve televizyon günümüzde çok yaygın bir şekilde kullanılıyor.  Öğrenciler bazen bölüm seçmekte zorlanıyor. Bu kararsızlıklarını alan tanıtımlarında, veli toplantılarında gideriyoruz. Özellikle radyo televizyon alanını velilere tavsiye ediyorum. Diğer bölümler de bizim için çok değerli, ama radyo televizyon alanı geleceğin mesleklerinden biri” diye belirtti.

“NİTELİKLİ ÖĞRENCİ YETİŞTİRİYORUZ”

Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Radyo Televizyon Bölümü Öğretmeni Zeki Beyhan, “2009-2010 Eğitim-Öğretim Yılı’ndan bu yana IMKB Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde görev yapıyorum. Şu anki görev yerime geldikten sonra Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü’nü bitirdim. Alanımızın ilk öğrencilerinden itibaren radyo TV alanı ile ilgili mesleki yeterlilikleri aktarmaya devam ediyoruz.  Bu alanda öğrencilerimize tekniğine uygun fotoğraf ve video çekimi yapmayı, radyo ve televizyonlardaki programların yapım aşamalarını, senaryo yazımını, kısa film çekimini, kurgu-montaj yapımını, haber yazımını, ses-ışık eğitimini uygulama ağırlıklı olarak öğretiyoruz. Öğrencilerimiz 2011 yılından bu yana 24 kısa filmin çekimini tamamladı. 1 il birinciliği, 5 Türkiye birinciliği, 2 uluslararası olmak üzere toplamda 19 derece elde ettik” ifadelerini kullandı.

“ÇOCUKLUK HAYALİMDİ”

Radyo Televizyon Bölümü’nün geleceğin mesleği olduğunu aktaran Tuğçe Atlı, “Erciyes Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü mezunuyum. Şu anda öğretmenlik yapıyorum. Bu meslek benim çocukluk hayalimdi. Daha sonra sektörün içine girdim.  TRT gibi kurumlarda çalıştım ve daha sonra öğretmenliğe başladım. Öğrencilerin bu mesleği yapmak istiyorlarsa çok sevmeleri, gönül vermeleri gerekiyor.  Kendilerini geliştirmeliler. Çağımızın teknolojisi olan interneti güzel bir şekilde kullanmaları gerekiyor. Birçok üniversite okulumuzun sunduğu imkanları sağlayamıyor. Öğrencilerimiz çok şanslı. Radyo Televizyon Bölümü geleceğin mesleği diyebiliriz” dedi.

“GAZETECİ OLMAK İSTİYORUM”

Bölümünü çok sevdiğini belirten Rana Şengeç, “Ben Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Radyo Televizyon Bölümü 11. sınıf öğrencisiyim. Fotoğraf çekmeyi çok sevdiğim için bu bölümü okuyorum.  Üniversitede Medipol Üniversitesi Gazetecilik okumak istiyorum.  Gazeteciliğe çok ilgim var.  Z kuşağı radyo televizyonu iyi kullanıyor. Teknolojinin hızlı ilerlemesi gençlerin açısından çok iyi bir durum. Gelişen teknoloji ile birlikte yeni fotoğraf makineleriyle kendimizi geliştiriyoruz.  Okulumuzda çeşitli aktiviteler yapıyoruz. Bu aktiviteler bizim meslek hayatımız için çok faydalı. Şu an senaryo yazmaya başladık ve yarışmaya katılacağız” şeklinde konuştu.

“BÖLÜMÜMÜ ÇOK SEVİYORUM”

“Teknoloji bizim bölümümüzde okuyan öğrencilerin iş hayatını kolaylaştırdı” diyen Miraç Sıla Aydoğan, “Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Radyo Televizyon Bölümü 12. sınıf radyo televizyon öğrencisiyim. Bu bölümü sevmem eskilere dayanıyor, muhabir olmak istiyorum. Televizyon önündeki muhabir abiler, ablalar çok dikkatimi çekerdi. Mezun olduktan sonra bu bölümden ilerlemek istiyorum. Gençler radyoyu bu devirde az kullanıyorlar. Artık herkes internet sitelerinden film izliyor.  Teknolojinin gelişmesinin bizim yönümüzden çok etkisi var. Film çekimleri düzenlenmesi kolaylaştı. Gündem olan olayları teknoloji sayesinde öğreniyoruz. Üniversite olarak İstanbul’da herhangi bir gazetecilik bölümüne gitmek istiyorum. Şu anda üniversiteye hazırlanıyorum, çok heyecanlıyım” dedi.

Yorumlar (0)