banner2

banner1

banner22

‘Gazetecilik hep var olacak’

Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Sezai Matur, Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde Dekan Prof Dr. Hamza Al’ın verdiği Kariyer ve Tecrübe Paylaşımı dersine konuk oldu ve meslek hayatındaki tecrübelerini ve gazetecilikle ilgili düşüncelerini paylaştı.

GÜNDEM 21.11.2019, 11:57 Editör: Aysima Kortak
‘Gazetecilik hep var olacak’
banner48

GAZETELER KAPANIYOR

Sakarya Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ndeki derste konuşan Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Matur, Sakarya’da 31 yıllık gazetecilik hayatında, mesleğin her kademesinde görev yaptığını belirtirken “Gazetecilik zor olduğu kadar da keyifli bir meslek. Sevmediğinizde başarılı olmanız mümkün değil” şeklinde konutu. Yerel gazeteleri demokrasinin vazgeçilmez kaleleri olarak niteleyen Matur, “Türkiye’de geçmişten bugüne çok sesliliğin hakim olduğu yerel basın bugün çok zor şartlarda varlığını sürdürmeye çalışıyor. Her gün kapanan gazetelere bir yenisi daha ekleniyor. Bu gidişle çok az sayıda gazete varlığını sürdürebilecek” dedi.

GAZETECİLİK VAR OLACAK

Türkiye’de medyanın son yıllarda bir tekelleşme süreci yaşadığına dikkat çeken SGC Başkanı Matur “Yerel basının zorluk içindeyken yaygın basın çok iyi bir noktada mı? Elbette hayır. Onlar da bizden çok farksız. Gazeteler, televizyonlar halkın yanında olmayı bırakıp gücün savunuculuğunu yapınca itibar kaybettiler” şeklinde konuştu. İnsanlık var oldukça gerçek gazeteciliğe her zaman ihtiyaç duyulacağını belirten Matur, “Bugün sosyal medya başta olmak üzere hepimiz bir çok kanaldan bilgi bombardımanı altındayız. Bunların içinden hangisinin gerçek bilgi, doğru haber olduğunu öğrenmek istediğimizde gerçek gazeteciye ihtiyacımız olacak. İşte bu nedenle gazetecilik hep var olacak. Hep gerçek gazeteciler değer bulacak” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)