banner2

banner1

banner22

Galericiler ÖTV indiriminden memnun değil

Cumhurbaşkanlığı tarafından geçen hafta imzalanan Özel Tüketim Vergisi’nde (ÖTV) yapılan matrah güncellemesi sonrası 300 bin liranın altında olan araçlara 50 bin liraya yakın indirim geldi. Bu kararın ardından galerici esnafı ise ikinci el piyasasında herhangi bir değişimin olmadığını, durgun olan piyasanın karar sonrası daha da olumsuz yönde etkilenebileceğini söyledi.

GÜNDEM 20.08.2021, 19:00 Editör: Nisa Çoban
banner48

Otomobillerin ÖTV matrahlarında yapılan değişiklik geçtiğimiz hafta Resmi Gazete’de yayımlandı. Cumhurbaşkanlığınca alınan karar doğrultusunda yüzde 50’lik ÖTV dilimindeki matrah limiti 130 bin liradan 150 bin liraya yükseltilirken bin 600 santimetreküp silindir hacmine kadar, yüzde 45’lik ÖTV diliminde yer alan araçların matrah limiti 85 bin liradan 92 bin liraya çıktı. Alınan bu karar sonrası bayilerde sıfır olarak satılan ortalama 300 bin lira civarındaki araçlarda yaklaşık 50 bin liralık bir indirim oldu. Bu indirimin ikinci el piyasasına yansımadığını söyleyen galericiler durgun olan piyasanın daha da durulacağını belirtti. Öte yandan galerici Erhan Şeref, ÖTV indiriminin ardından işlerinin balta gibi kesildiğini söylerken, bir diğer galerici Fatih Sapancı ise ikinci el piyasasındaki fiyat artışının ekonomi ile alakalı olduğunu, vatandaşın alım gücünün düştüğünü ifade etti.

“ARAÇLARI SATAR RAKAMINA ALIYORUZ”

Krediye uygun araçlarda daha faal olduklarını belirten Galerici Erhan Şeref, “Bu yüzden kapanmalardan sonra temmuz ayını bekledik. 1 Temmuz itibari ile devlet yeni bir yönetmelik getirdi. Araçlara verilen kredi oranları düşürüldü. Bu da bizim işlerimizi zaten yarı yarıya kesti. Bununla beraber bayilerde sıfır araç bulunmaması, kendi elinde aracı olmayan, bu işi gerçek anlamıyla yapmayan kişileri gaza getirdi. Bu sebeple fiyatlar da çok fazla yükseldi. Bayilerde sıfır araç olmadığı için insanlar fırsatçılığa yöneldi. Fırsatçılığı galerici esnafları yapıyor diyemem çünkü bizim araç bulmamız şu anda çok zor. Eskisi kadar rahat araç bulamıyoruz. Elimizdeki araçların hepsini satar rakamına alıyoruz diyebilirim” ifadelerini kullandı.

“NE OLACAĞIMIZ BELİRSİZ”

ÖTV indiriminden sonra işlerinin balta gibi kesildiğini söyleyen Şeref, “Şu an ne telefonumuz çalıyor ne de dükkanımızın önünden geçen var. Bu ÖTV indirimi 250bin lira ve üzeri araçlara yansıdı. İnsanlar sürekli yeni bir şey çıkaracak, yine bir şeyler olacak, bu ikinci el düşer derken kabuğuna dönmeye başladı. Araç alacak kişiler yine kendini frenledi. Çünkü ne olacağımız belli değil. Bugün yatıyoruz sabah başka bir yasayla kalkıyoruz. Sabah kalkıyoruz tam bu yasa olacak derken öğlende yasa değişiyor. İkinci el sattığımız aracın rakamı ile sıfır arabanın rakamı aynı olursa işler tabii ki de durur” şeklinde konuştu.

“FİYATLARIN YÜKSELMESİ EKONOMİ İLE ALAKALI”

Yaklaşık 20 yıldır otomotiv sektöründe çalışan Fatih Sapancı, “Şu anda mevcut ÖTV düzenlemesi ile ilgili, sıfırda 300 bin liraya kadar olan bazı araçlara bu indirim 40 bin lira ile 50 bin lira arasında yansıdı. Tabi bunun ikinci ele yansımasının gözlemlenmesi konusunda şu an için erken diyebilirim. Yansır mı,  kesinlikle yansır. Bayilerde araba yok diyorlar. Geçen sene de yok diyorlardı ama geçen sene 720 bin sıfır araç satılmış. Yok denmesi bence tamamen manipülasyon, tamamen algı yönetimi. Türkiye Distribütörler Derneği’nin sitesi var, veriler ortada. Geçen sene güya pandemi vardı, araç üretimi olmadı alakası yok. Türkiye Cumhuriyeti'nin geçen 720 bin araç satıldı, resmi verilerle sabit. Geçen sene otomotiv sektörü etkilendi ama satış rakamları sıfır ve ikinci elde ortada. 100 bin liralık araçların 200 bin lira olmasının sebebi tamamen ekonomi ile alakalı. Dövizin çıkması, enflasyonun yükselmesi ve paranın günlük maliyetinin oranı değişti. Tamam, bir önceki sene paranın yıllık maliyeti yüzde 10 iken şu anda maliyet yüzde 20, 25’lerde. Bu da otomotiv sektörüne yansıdı” dedi.

“TİCARETTE KAR DA ZARAR DA KARDEŞTİR”

Sapancı, “Galerici olup parası olan arkadaşlar bayiden gidiyor parasıyla arabayı alıyor. Bayide olmayan arabayı galerici, bayi fiyatının üstünde satabiliyor. Bence bu tamamen serbest piyasa. Yani devlet buna ticari olarak müsaade ediyorsa buna fırsatçılık gözüyle bakmamak lazım. Adamın parası var, bir şeyi gözlemlemiş, yatırımını yapmış, tezgahına koymuş ve satıyor. Ticarette kar da zarar da kardeştir. İkinci el piyasasında bayrama kadar satışlarımız iyiydi. Bayramdan sonra ilanlarda araçlarımız var ama telefonlarımız çalmıyor. Piyasa şu an bir sakinleşti. ÖTV indiriminden sonra fiyatları belirlemek için biraz daha zaman gerekecek ama bununla ilgili ben herhangi bir öngörüde bulunmam afaki olur. Yaşayıp göreceğiz” ifadelerini kullandı.

“MALIMIZ ERİDİ GİTTİ”

Cumhurbaşkanlığınca alınan ÖTV indirimini kararının ikinci el piyasasına şuanda hiç yansımadığını söyleyen Galerici Ahmet Erdoğan, “Biz hiçbir şey anlamadık. İşler durdu ama bunun ÖTV ile alakası yok. Bir de çok fırsatçılık yapılıyor. 50 bin liralık arabadan 100 bin lira istiyorlar. Çoğu Galericiler ÖTV indiriminden önce sıfır araba aldılar ama şu anda araba olmadığı için sıfırın daha üzerinde satıyorlar,  fırsatçılık yapıyorlar. Biz buna çok karşıyız. Ekonomik şartlardan dolayı dükkanımızda 20 olan araç sayımız 10’a düştü. Yani üstüne koyamadık, malımız eridi gitti” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)