banner2

banner1

banner22

Fide desteği ile Aronya Bitkisi ekti

Kaynarca ilçesinde yaklaşık 4 yıl önce Tarım ve Orman Bakanlığı'nın fide desteği ile Aronya Bitkisi eken Hicri Acar, yetiştirdiği bitkinin kilosunu perakende olarak 100 TL’ye satmaya başladı. Her yıl verimin arttığını belirten Acar, “7’nci yılda tam anlamıyla verimli oluyor” dedi.

GÜNDEM 18.05.2021, 10:33 Editör: Aysima Kortak
banner48

Kaynarca İlçesinde bir şirkette satış yöneticiliği yapan 44 yaşındaki Hicri Acar, İlçeye bağlı Taşoluk Mahallesinde bulunan 2 bin 400 metrekarelik arsasına yaklaşık 4 yıl öne Tarım ve Orman Bakanlığı’nın fide desteği ile Aronya Bitkisi ekti. 3 yıl sonra ilk mahsulü alan Acar, yaklaşık 43 kilo Aronya Bitkisini sosyal medya üzerinden perakende olarak sattı. Aldığı destekle yaklaşık 4 yıl önce diktiği fidelerden ilk meyveleri toplayan Acar, Aronya Bitkisini perakende olarak 100 TL’ye sattığını belirtti. Sağlık için oldukça verimli bir bitki olduğu öğrenilen Aronya, bitki çayı ve marmelat olarak oldukça sık kullanılan bir ürün.

BAKANLIKTAN FİDE DESTEĞİ ALDI

Kendine ait arazisine Tarım ve Orman Bakanlığının fide desteği ile ilk olarak 200 fidan diktiğini belirten Hicri Acar, “Bulunduğumuz alanda Aronya Bitkisini yetiştiriyorum. Yaklaşık 4 yıl önce bir arkadaşımla sohbet ederken Aronya Bitkisinin faydalarını fark ettik ve arazimize 200 fidan diktik. 3’üncü senesinde fidanlarımız meyve vermeye başladı. Tarım ve Orman Bakanlığının fide desteği ile aldığımız 200 fidanımız 3’üncü yılından itibaren meyve vermeye başladı. Her yıl katlanarak artıyor bu meyve verme oranı. Tam kapasitesi 15 kilograma kadar çıkabiliyor 1 fidanda” şeklinde konuştu.

“SAKARYA’DA TEK YETİŞTİRİCİ BENİM VE İLK HASADI BEN YAPTIM”

Hicri Acar, “Anti-oksidan değeri en yüksek olan meyvedir ve bilimsel olarak sağlık açısından en iyi değerde olan bir meyvedir. Bu meyveyle herkesin tanışmasını istiyorum açıkçası. Bulunduğumuz ilde, Sakarya’da tek yetiştirici benim ve ilk hasadı da ben yaptım. İlk başta 1000 metrekareye 200 fidan ekmiştim, bu yılda kalan kısma 300 fidan daha ekerek toplamda 2 dönümlük alanı kapattım. Şuanda, 4 yılı dolduran fidanlarımda bir sorun olmazsa yaklaşık 150 kilogram meyve bekliyorum. Ben şuana kadar perakende satış yaptım ancak toptan satışta da alıcılar bulmak mümkün oluyor. Geçen yıl 43 kilo meyve elde ettim ve kilosunu 100 TL’den sattım. Bu seneki fiyatları da çok bilmiyorum açıkçası ama bu sattığım fiyatın perakendede 150 TL’ye geleceğini düşünüyorum. Aronya Meyvesi genelde bitkisel çaylarda, reçel ve marmelatta kullanılıyor. Aslında tıbbi bitkiler gibi her alanda kullanılabiliyor bu bitki” dedi.

Yorumlar (0)