banner2

banner1

banner22

"Facialara davetiye çıkardılar"

Makina Mühendisleri Odası Sakarya Temsilcisi Salim Aydın, 18 Temmuz’da Samsun Vezirköprü’de 3 kişinin feci şekilde yanarak hayatını kaybettiği LPG’li araç yangınını hatırlatarak, “LPG’li araçlar denetlenmeli” dedi.

GÜNDEM 20.07.2018, 17:39
"Facialara davetiye çıkardılar"
banner48

GERİ ADIM ATMADILAR

LPG’li araçların sızdırmazlık raporu alma zorunluluğunun kaldırılmasıyla birlikte LPG’li araç yangınları ve can kayıplarında artışlar görüldüğüne dikkat çeken MMO Sakarya Temsilcisi Salim Aydın, şunları söyledi; “Oda merkezimiz ve diğer MMO Şubeleri tarafından defalarca yapılan açıklamalarla LPG`li araçlardan "Gaz Sızdırmazlık Raporu" istenmemesinin, facialara yol açacak bir karar olduğunu söyledik. Fakat gelinen noktada, kamuoyuna yansıyan ve çoğu kez de ölümle sonuçlanan kazalar dahi sorumluları uygulamadan geri adım atmaya yöneltmedi.

FİRMALARIN İNSİYATİFİNE BIRAKILDI

Yönetmelikte yapılan bu değişiklikle Odamızın yürüttüğü kamusal denetim faaliyetleri tamamen ortadan kaldırılarak, denetim ve kontrol sorumluluğu, sektörde yakıt dönüşüm montajı yapan ve giderek denetimsiz olarak faaliyet yürüten firmaların inisiyatifine bırakılmıştır. Bu uygulamanın devamı halinde ülkeye kaçak LPG KİT’i ve malzeme girişi ile standart dışı yerli üretim artacak, tekniğe uygun olmayan LPG araç dönüşümleri başlayacak, haksız rekabet koşulları yaratılacak, yetkili mühendis istihdamı azalacak; sektörde disiplinsizlik ve denetimsizlik had safhaya ulaşacaktır.

TEKRAR AKILLARA GETİRDİ

4 milyona yakın LPG`li aracın güvenilirliğini artırmayı sağlayan Periyodik Kontrollere esas LPG/CNG Sızdırmazlık Raporu zorunluluğunun kaldırılmasının bugün yarattığı sonuç; kamusal anlamda can ve mal güvenliği açısından, 2000–2005 yılları arasında yaşanan LPG li araç yangınları sebebiyle bir çok can ve mal kaybının yaşandığı benzer bir tabloyu tekrar akıllara getirmektedir.

 TEHLİKENİN EN BÜYÜK İŞARETİ

Araçların LPG`ye Dönüşümü ve ilgili piyasanın denetiminde ulaşılan düzey ve disiplinin bozulmasıyla bugün karşı karşıya kaldığımız durum, tehlikenin en büyük işareti sayılmalı, Kamusal denetimi ortadan kaldıran yönetmelik uygulamaları derhal gözden geçirilmeli, en kısa sürede kamusal denetime geri dönülmelidir.”

Yorumlar (0)