banner2

banner1

banner22

Eymen'i ölüme terk ettiler!

SMA Tip 1 hastası 21 aylık Eymen Çakmak'ın annesi Esma Çakmak, tedavi için devletin ilaç vermeyi durdurduğunu belirterek gözyaşları içinde yardım istedi. Tedavisi için gereken 2 buçuk milyon doların yüzde 8'i toplanan çocuğun annesi, "Oğlumu ölüme terk ettiler. O nefes alsın, yaşasın istiyorum" dedi.

GÜNDEM 06.01.2021, 18:40 Editör: Aysima Kortak
Eymen'i ölüme terk ettiler!
banner48

EYMEN'İN SESİNİ DUYUN

Erenler Değirmendere Mahallesi'nde yaşayan 21 aylık SMA Tip 1 hastası Eymen Çakmak, hastalığın son ve en tehlikeli evresinde. Sakarya'da ve ülke genelinde yürütülen yardım kampanyasıyla Amerika'da yapılan "Zolgensma" tedavisi için gereken 2 buçuk milyon doların yalnızca yüzde 8'i toplandı. Ventilatöre bağlı olarak yaşayan ve cihazlar sayesinde nefes alan minik Eymen'in ailesi, sağlık durumu kötüye giden çocukları için devlet tarafından verilen Spinraza ilacının 6. dozunu alamadıkların belirterek serzenişte bulundu. Aile, ilacın çocukları ventilatör cihazına bağlandığı için alamadıklarını ve ilacın yalnızca cihaza kavuşamayan çocuklara verildiğini belirtti. Gen tedavisi için başlattıkları kampanyada seslerini yeterince duyuramadıklarını ifade eden Eymen'in anne ve babası "Oğlumu ölüme terk etmeyin" diyerek yardımseverlere destek çağrısı yaptı.

EYMEN ÖLÜMÜNE TERK EDİLDİ

Anne Esma Çakmak, ilacı vermeyerek yetkililerin çocuklarını ölüme terk ettiğini belirterek, "2 buçuk aylıkken teşhis konuldu. 11 aylıkken boğazı delindi, makinalara bağlı. SMA Tip 1 tedavisi artık var. Yurty dışında olan gen tedavisi, biz de buna ulaşmak için bir yardım kampanyası başlattık. Eymen_nefesalsin İnstagram sayfasından bütün duyarlı vatandşlarımızdan destek bekliyoruz. Türkiye'de ilacın 5. dozunu aldık, 6. dozun fiziki puanlamalarını geçtik ama vermediler. Eymen kaderine, ölümüne terk edildi. Durumu stabil olsun diye 6. dozumuzu istiyoruz. Hastalığı yüzde 10'da olsa yavaşlatıyor bu ilaç. Paranın daha yüzde 8'i toplandı. Sesimiz çıkmadı, kampanya başlatalı 3 buçuk ay oldu. 2 buçuk milyon dolara ihtiyacımız var. Bu dünyanın en pahalı ilacı. Lütfen evladımın halini görün, ölüme terk etmeyin. Her anne gibi kucağıma almak istiyorum." dedi.

ELİMİZDEN BİR ŞEY GELMİYOR

Parayı bulabilmek için ellerinden bir şey gelmediğini söyleyen baba Bülent Çakmak ise, "Oğlum Eymen SMA hastası. Yurt dışında gen tedavisi var, çok pahalı. Ailesi olarak biz bunu karşılayamıyoruz. Sosyal medyadan bir kampanya başlattık. İnstagram sayfamızdan. Bu kampanya güzel ilerliyor ama bu yeterli değil. Daha çok insana ihtiyacımız var. 2 buçuk milyonu karşılamamamız mümkün değil. Devlet büyüklerimize sesleniyorum. Çocuğum günden güne eriyor, elimizden bir şey gelmiyor. Çocuğumuzun elinden tutsunlar, bize yardım etsinler. Bu tedaviye ulaşalım. Oğlumu ölüme terk ettiler. Devlet büyüklerine sesleniyorum. Oğlumun 6. dozu da alması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

BU ÇOCUKLARIN HAYKIRIŞINI DUYUN

Eymen'in fizik tedavisini yapan fizyoterapis Hüseyin Aydoğmuş, SMA hastalarının haykırışlarının duyulmadığını kaydederek şöyle dedi: "Eymenle 8 aydır terapi sürecini sürdürüyoruz. Bu çocuklar vazgeçebileceğimiz hastalığa sahip çocuklar değiller. Tedavisinin olduğunu görüyoruz. İlaca ulaşıldığında normal çocuklar gibi yüzme, koşma, oynama, emekleme becerilerini kazanabiliyorlar. Tek çatı altında bir kurum oluşturarak, her aileyi ayrı araştırıp zaman kaybedileceğine bu çocukların yaşamasını sağlamalarını istiyoruz. Bu rahatsızlıktan çırpındıklarını görüyoruz. Kulaklarımızı sağır eden haykırışları var. Bunların bilinmesini istiyoruz. Evlatları gözleri önünde eriyen çaresiz aile, devlet yetkililerinden ve yardımseverlerden destek bekliyor. Aile irtibat numarası: 0543 584 94 59 (Yardım için onaylı IBAN ve hesap numaraları görselde)

Yorumlar (0)