banner2

banner1

banner22

"Evet denmemeliydi"

Sakarya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Zekiye Güneş Kılcı, geçtiğimiz günlerde meclisten geçen Hayvan Hakları Yasası’nı Adapazarı Akşam Haberleri'ne özel yaptığı açıklamada değerlendirdi. Kılcı, “Bu kanuna vicdan sahibi hiçbir milletvekili ‘Evet’ dememeliydi” dedi.

GÜNDEM 12.07.2021, 09:31 Editör: Nisa Çoban
"Evet denmemeliydi"
banner48

ÖZEL HABER// NAZİLE AKARSU

“İKİ DUDAĞI ARASINDA”

Kılcı, “Bu kanun hayvanları koruyormuş gibi gözüken ama korumayan bir yasa. Bundan sonra İl Tarım Müdürlüğü’nün onayı ile tecavüzcü ve şiddet uygulayanlara soruşturma açılabilecek. Yargılama esnasında ise sokak hayvanları korumasız bırakılacak. Yani sokaktaki canların koruması ve gözetilmesi oradaki bir-iki kişinin dudakları arasında.  Dava açıldıktan sonra dernekler hiçbir şekilde davaya müdahil olamıyorlar. Bunu da geçtim, hadi tecavüzcüye ceza verildi sayalım. Bu cezanın ne kadar kısmını yatacağını ceza infaz kanunu belirler. Yatıp-yatmayacağı belli değil. En azından önceki yasada para cezası veriliyordu” dedi.

“SORUMLULUKLARI YOK”

Kılcı, “Bu yasa ile birlikte sahipli-sahipsiz hayvan ayrımı ortadan kalkıyor deniyordu ama kalkmıyor. Evde üç tane hayvan besleme sınırı getiriliyor. Yani evinizde üç hayvan varken yolda hasta ve bakıma muhtaç bir hayvan görürseniz eve götüremeyeceksiniz. Bu bir suç olacak. Bu yasa ile birlikte belediyelerin de sorumlulukları ortadan kalkıyor. Belediye barınaklarında yaşanabilecek türlü vicdan sızlatan olaylar gazete haberi olmaktan öteye geçemeyecek. Çünkü belediyelerin yapabileceği bütün hayvan düşmanı hareketler yasa ile koruma altına alınmış durumda bir sorumlulukları yok” dedi.

“MENFAAT GÖZETMİYORUZ”

Kılcı, “Baroların Hayvan Hakları Komisyonu tamamen gönüllü çalışan avukatlardan oluşur. Bunun için para yahut maddi ve manevi menfaat gözetmeyiz. Dernekler gibi para toplamayız. Bu kanun hazırlanırken bizim gibi gönüllü çalışan hukukçular bu çalışmalara dahil edilmedi. Biz mecliste oturmuyoruz. Arabamızın bagajında mama torbalarıyla dağları, yolları dolaşıp ölüme terk edilmiş hayvanları yaşatmak için mücadele ediyoruz. Bazı besleme noktalarında görevliler tarafından darp ediliyoruz” ifadelerine yer verdi.

“EVET DENMEMELİYDİ”

Kılcı, “Yasa ile ilgili çalışılmaya başlanıldığında neden bizlerden görüş alınmadığını merak etmiştim, ama yasa metnini görünce neden bize lüzum görmediklerini anladım. Yapılan yasa maalesef iddia edildiği gibi hayvana karşı şiddetin ve türlü yüz kızartıcı faaliyetin önüne geçilecek nitelikte değil. Bu kanuna hiçbir vicdan sahibi milletvekili ‘Evet’ dememeliydi. Zulme uğramış her hayvanın üzerimizde ahı var. Kanun sokak hayvanları için sıcak evlerinden çıkan, bütçesinden pay ayıran hayvan severleri ve onların mücadele ettiği sokak hayvanlarını korumalıydı” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)