banner2

banner1

banner22

Ev kiralarında ciddi artış

Yüz yüze eğitimin başlamasına kısa bir süre kala Sakarya’daki ev kiraları ciddi oranda yükseldi.  Sakarya Emlak Komisyoncuları ve Danışmanları Esnaf Odası Başkanı Erol Maden, yaşanan artışı inşaat sektöründeki durgunluğa bağlarken vatandaşlar ise durumu “Pandemi Kurnazlığı” sözleriyle özetledi.

GÜNDEM 31.08.2021, 09:14 Editör: Nisa Çoban
Ev kiralarında ciddi artış
banner48

ÖZEL HABER –NAZİLE AKARSU

ARZ-TALEP DENGESİ

Kovid-19 salgını nedeniyle okulların bir süredir kapalı kalması kiralık evlerin çoğunun boş kalmasına neden olmuştu.  6 Eylül’de yüz yüze eğitimin başlayacağının açıklanmasıyla kiralar da uçuşa geçti.  Sakarya Emlak Komisyoncuları ve Danışmanları Esnaf Odası Başkanı Erol Maden, yaşanan artışı gazetemize değerlendirdi. Maden, “Okullar açılmasına çok az bir süre kaldı, kiralarda bir artış yaşandı. Artan inşaat maliyetleri ev ve kira fiyatlarının yükselmesine neden oldu.  Pandemiden dolayı düğünler ertelenmişti, şimdi insanlar düğünlerini yapmaya başladı. Bunun üzerine bir de okulların açılacak olması eklenince konut talebinde bir artış oldu. Bu da doğal olarak kiralara yansıdı” şeklinde konuştu.

YÜZDE 25’LİK ARTIŞ

İnşaat sektörünün durması nedeniyle yeni konutların yapılamadığına işaret eden Maden, “Şuan kiralanacak ev yok. Talep de fazla olunca kiralar da doğal olarak yükseldi.  Sakarya’da kiralık dairelerde yüzde 25’lik bir artış yaşandı. Tabi bu bölge bölge değişiyor. Talep daha çok nerede varsa orada artış yaşanıyor.  Öğrencinin yoğun olarak yaşadığı yer Serdivan olduğu için bu ilçedeki kiralarda daha çok artış yaşanıyor.  Kira fiyatlarındaki artış bir yıl daha devam edecektir. Çünkü şuanda kiraya verilecek ev yok, konut sıkıntısı yaşanıyor. İnşaat sektörü kendini toplayana kadar kira fiyatları yüksek olacaktır” ifadelerini kullandı.

“BİZİM ÇOCUKLARIMIZ”

Öte yandan konuyla ilgili görüşlerini sorduğumuz öğrenciler ve vatandaşlar, kiralarda yaşanan artışın yüz yüze eğitimin başlayacak olmasından kaynaklandığını dile getirdi. Sami Dinler, “Okullar açılacak diye kiraları yükseltiler. Şehir dışından bir arkadaşın çocuğu Sakarya Üniversitesi’ni kazandı, kiralık ev bakıyoruz çok pahalı.  1+1 eve dünyanın parasını istiyorlar. Bu insanlar ne yapsın? Kiralar artıyor ama bu insanların maaşı artmıyor. Her şeyde fırsatçılık yaptığımız gibi kira konusunda da fırsatçılık yapıldığını düşünüyorum. Okuyan çocuklar bu ülkenin çocukları değil mi? Onlara daha çok yardımcı olmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“BÜYÜK FARK VAR”

Geçen seneki kira fiyatlarıyla bu sene arasında uçurum olduğunu söyleyen Gülcan Kılıç, “Kiralar aslında şimdi değil, pandemi patladığı zaman artmaya başladı. Şuan gündem de olduğu için herkes ses çıkarmaya başladı. Biz yeni evlenen ve kirada oturan bir çiftiz. Bir yıl önce evlendik, evimizi değiştirmek istiyoruz; ama bir yıl öncekiyle şimdiki piyasa arasında çok büyük fark var. Ev kiraları el yakıyor. İnsanların aldığı maaş belli, bir de öğrencileri düşündüğümüz zaman nasıl ev tutacaklar bilmiyorum. Ev sahipleri şuanda en kötü evi bile ‘benim elimde büyük nimet var’ deyip çok uçuk fiyatlara veriyor” ifadelerini kullandı.

“SABIR TAŞI ÇATLAYACAK”

Soner Çiçek, “Ben bir esnafım, hem dükkânım hem de evim kirada. Asgari ücretle çalışan bir insan bu yüksek kiraları nasıl karşılasın. Bugün bir ev baktık bodrum katı 1+0 bin 400 TL. Artık bazı şeylerin devlet tarafından denetlenmesi gerekiyor.  Ben devletçi bir insanımdır ama şuan ki durumda bir denetim yok. Herkes kendi kafasına göre fiyat koyuyor. Bunun bir sınırı bir denetleyeni yok mudur? Ben soruyorum, elinizi vicdanınıza koyun insanlar bu pahalılık da nasıl yaşasınlar? Kazanan kazanıyor ama ortada ezileni kimse düşünmüyor. Yazık günah. Sabır taşı artık çatlayacak. Artık insanların sabredecek takati kalmadı” dedi.

“İNSANLAR ŞAŞIRMIŞ DURUMDA”

Firdevs Tosun, “ Sakarya’da kira fiyatları İstanbul’a göre daha uygun ama yine de çok fazla. Son bir ayda kiralara neredeyse yüzde 50’ye yakın zam geldi. Ben uzun süre ev aradım ama bütçeme göre ev bulmakta çok zorlandım. İnsanlar zaten hayat şartlarından dolayı bunalmış durumdalar, bir de üzerine okullar açılacak, çocuklarını okula gönderecekler. Asgari ücretle çalışan bir insan hem kira verecek, hem çocuğunu okula gönderecek, hem fatura verecek üzerine bir de çocuğunu okutacak. Soruyorum; bu insanlar neye, nasıl yetişsin? Artık bu artışlara devletin bir dur demesi gerekiyor” dedi.

“ÖĞRENCİYİ DÜŞÜNEN YOK”

Üniversite öğrencisi Kenan Kerem, “Serbest piyasa olduğu müddetçe bu acımasız çark dönmeye devam edecek. Zararını da biz göreceğiz. Pandemi döneminde okullar kapalıydı, şimdi ev sahipleri boş kalan evleri için neredeyse iki kat kira istiyorlar. Öğrenciye hiç kimse ‘geçine biliyor musunuz?’ diye sormuyor.  Çoğumuzun ailesi işçi, emekçi, memur ve küçük esnaf… Devletin verdiği KYK kredisi ve burslar barınma ihtiyacını bile karşılamıyor. Öğrenciler yemek yemesin mi? Sinema, tiyatro, konser gibi kültürel faaliyetlere katılmasın mı? Kitap alamayacak mıyız? Okula gitmek için otobüse, dolmuşa binemeyecek miyiz? Esnaf öğrenciyi bir gelir kapısı gibi görüyor ama bilmiyor ki öğrenci geçinemiyor” şeklinde konuştu.

“SADECE OKUMAK İSTİYORUM”

Üniversite öğrencisi Muhammet Doğan, “Son kira fiyatlarını gördükten sonra artık emlakçıların öğrencilerin sırtından geçindiğine emin oldum. Şuan 650 TL öğrenim kredisi alıyorum ama 650 TL’ye ev yok. Ailemden para isteyemiyorum çünkü başka kardeşlerim de var. Bu durumda çalışmama gerekiyor. Ben okula mı gideyim, çalışayım mı? Siz söyleyin ben ne yapayım? Emlakçılar pandemiyi bahane ediyorlar ama bence hepsi fırsatçı, başka bir şey değil. Ben hiçbir şey düşünmeden sadece okumak istiyorum” dedi. 

Yorumlar (0)