banner2

banner1

banner22

Esnafların gözü normalleşme adımlarında

Pandemiden dolayı yaklaşık 4 aydır iş yapmayan esnaf iş yerlerin açılmasını istiyor. Salgın sürecinde hizmet sektörünün büyük zarar ettiğini söyleyen esnaflar Mart atında geçilecek normalleşme adımlarını bekliyor.

GÜNDEM 23.02.2021, 10:55 Editör: Ebru Bulut
Esnafların gözü normalleşme adımlarında
banner48

Geçen kasım ayında vakaların yeniden tırmanışa geçmesiyle alınan tedbirler kapsamında kapatılan kafe ve restoranlar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı kademe kademe geçilecek normalleşme adımlarıyla birlikte yeniden açılmayı sabırsızlıkla bekliyor.

“BİN TL YARDIM ALIYORUZ AMA KİRAMIZ 8 BİN TL”

Pandemiden ve üniversitelerin kapalı olmasından dolayı geçinmekte zorlandıklarını dile getiren esnaf Muhammet Furkan Demirel; “Pandemi öncesi farklı işlerdeydik yasak başlamadan bir ay önce burayı devraldık. Telefon siparişlerinde insanlar paketlere sürekli laf ediyor, herkese yetişmeye çalışıyoruz. Devletten bin TL destek alıyoruz ama işletmenin kirası bile 8 bin TL alınan destek yeterli değil. Üniversite öğrencilerinin olmaması bizim için büyük dezavantaj. Gelen siparişler az olduğu için ilk hafta kapatmayı düşündük. Geçinmekte zorlanıyoruz üniversitelerin açılmasını istiyoruz” dedi.

“MÜŞTERİLERİMİZİ ÇOK ÖZLEDİK”

Kapatmayı düşünmediklerini ancak kafe ve restoranların bir an önce açılması gerektiğini söyleyen başka bir esnaf ise; “Burayı Ocak 2020’de açtık ilk üç aylık süreçte her şey çok güzeldi mart sonrasında mekanlar kapandığında bir düşüş yaşadık ama kapatmayı hiç bir zaman düşünmedik. Personelimizin çalışma saatlerini kısa tutarak sadece gel şeklinde satışlarımızı gerçekleştiriyoruz haliyle satışlar düştü bir an önce mekanların açılmasını istiyoruz müşterilerimizi çok özledik” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)