banner22

Esnaflardan döviz değerlendirmesi

Döviz kurlarında yaşanan sert düşüş yüksek fiyattan mal alan esnafların zarar etmesine neden oldu.  Esnaflar, “Bugün aldığımız ürünün fiyatı ertesi gün değişiyor,  aldığımız malın fiyat farkını müşteriye yansıtamıyoruz” dedi.

GÜNDEM 24.12.2021, 09:06 Editör: Ebru Bulut
Esnaflardan döviz değerlendirmesi
banner48

ÖZEL HABER-NAZİLE AKARSU

“BİRAZ KIMILDANMA VAR”

Sakaryalı esnaflar döviz kurundaki sert düşüş sonrasında zarar etme endişesi yaşıyor. Mağaza sahibi Ufuk Zengin, “Yeni yılın gelmesinden midir yoksa doların düşmesinden midir bilmiyorum ama işlerimiz de ufak da olsa bir açılma var. Henüz gidip İstanbul’dan mal alamadık, çünkü elimizdeki mallar daha bitmedi. Tabi doların daha düşük seviyeye gelmesi bizim işlerimizin açılması anlamına gelir. Ama dolar bir türlü sabitlenemedi. Bu şekilde sürekli inip çıkması da bizim için kötü bir şey. Çünkü bugün aldığımız ürün, yarın farklı bir fiyat oluyor. Biz bu fiyat farkını müşteriye yansıtamıyoruz. Yansıtamayınca da kar edeceğimize zarar ediyoruz. Satışlarımız bir önceki seneye göre yarı yarıya düştü diyebiliriz ”ifadelerini kullandı

“ZARAR EDİYORUZ”

Kuaför Yeliz Karataş, “Her gün düzeleceğiz diye bekliyoruz ama maalesef bir düzelme yok. Kepenk kapatan arkadaşlarımız oldu. Çünkü bırak artık kar etmeyi, zarar ediyoruz. Dolar düştü ama biz yine zarar ediyoruz. Çünkü biz ürünlerimizi dolar yüksekken aldık. Fiyatları tam anlamıyla müşteriye yansıtamadık. Müşterilerimiz ‘dolar düştü siz neden fiyatlarınızda indirime gitmiyorsunuz’ diyorlar. Ben zaten tam anlamıyla zam yansıtmadım, daha fazla indirim yaparsam zarar edeceğim. Kapatıp gideyim dükkanı daha iyi” dedi.

“ÜRÜN ALAMIYORUZ”

Mağaza çalışanı Hakan Çınar, “Doların düşmesi bizim işlerimizi pek etkilemedi.  Ürünlerimizi yüksek fiyattan aldık ama bu fiyatları sattığımız ürünlere yansıtamadık. Müşteri fiyatları görünce dükkana girip sadece bakıyor. Tek ürün satmadan dükkanı kapattığımız günler oldu. Şimdi dolar düştü İstanbul’dan ürün almaya çalışıyoruz ama fiyatlar hala yüksek. Bugün gittik mal almak için ama doların sürekli inip çıkması yüzünden toptancılar fiyat veremedi. Biz de elimiz boş döndük. Doların düşmesi bizi pek etkilemedi. Biz geçen sene yaptığımız işin yarısını bile bu sene yapamadık” şeklinde konuştu.

banner84

“BİR SENE SONRA ETKİSİ OLUR”

Pazarcı esnafı Yusuf Onbaşıoğlu, “Doların düşmesi bizi pek etkilemedi. Çünkü önce alım gücümüzün yükselmesi lazım. Vatandaşın cebine para girmeli ki bizim de cebimize para girsin. Doların düşmesi esnafı ancak bir sene sonra etkiler. Eğer bu şekilde düşük kalmaya devam ederse tabi. Hiçbir zaman anında hareket göremeyiz, mümkün değil bu. Bizim kullandığımız poşetin tanesi 20 kuruş olmuş. Ben 30 yıllık esnafım, bugüne kadar böyle bir şey görmedim. 8 TL birden düşen dolar neden mazota, benzine anında yansımadı? Eğer bizim ekonomimiz çok güzelse onlar da yansısın” ifadelerini kullandı.

“TÜM KAZANCIMIZ ERİDİ”

Döviz kurundaki oynaklığın kendilerini kötü etkilediğini söyleyen pazarcı Yüksel Kasım, “Zaten 2 senedir iş yok, 3-4 aydır da zarardayız. Halkın alım gücü de yok. Doların 17 TL’leri görmesiyle 2 haftada tüm kazancımız eridi. Sorun doların artması da değil, dengesizliği. Aylık gelirim yüzde 60 düştü. Tamamen batmış durumdayız. Dükkâna o kadar kira ödüyorum ama içinde boş boş oturuyoruz. Müşteriler de azaldı” şeklinde konuştu.

“HEPİMİZİ ETKİLİYOR”

Doların düşmesiyle birlikte piyasaya para girişinin olduğunu belirten çay ocağı işletmecisi Süleyman Duman, “Dövizdeki aşağı ve yukarı yönlü hareketler bizim gibi küçük esnafları elbette etkiliyor. Paramızın değer kazanmasından yanayız.  Dolar bu şekilde düşmeye devam ederse elbette uzun vadede biz de bundan olumlu etkileneceğiz” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)