banner2

banner1

banner22

Esnaf destek bekliyor

Tam kapanma kararı işletmeleri ve gündelikçileri zora soktu. Sağlık açısından tam kapamanın daha erken bir süreçte alınması gerektiğine vurgu yapan Akyazı esnafı, ekonomik destek olmadan bu süreç geçirilemez.

GÜNDEM 28.04.2021, 11:55 Editör: Ebru Bulut
Esnaf destek bekliyor
banner48

Akyazı’da esnaf ziyaretleri gerçekleştirerek tam kapanmayla ilgili görüşlerini sorduk. Sağlık için kapanmaya kimsenin itirazı yokken, işletmelerin tamamı hükümetten ekonomik destek bekliyor. Sosyal medyada sıkça kullanılmaya başlanan “Mekanı kapatan parasını öder” lafını esnaf devletten destek olarak bekliyor.

“KAPANMA DOĞRU AMA…”

Sedatcan Özsoy alınan tam kapanma kararıyla ilgili, “Tam kapanma kararı ve pandemi bizi çok etkiledi. Çalışanlarımız var onları izine çıkarmak zorunda kaldık yaklaşık burada aileleriyle birlikte 50-60 kişi ekmek yiyordu işten çıkarma bu süreçte yapmadık ama çalışanları izine çıkarmak zorunda kaldığımız için tam paralarını alamıyorlar. Bizimde aynı oranda gelirimiz düştü o yüzden pandemiden bir hayli etkilendik. Devletin verdiği destek parası maalesef bizim için yeterli değil, bin TL destek veriliyor ama sadece elektrik faturamız aylık iki bin TL geliyor. Kiralarda var Allahtan bizim mekanımız kira değil ama yine de maliyetimiz çok yüksek. Onun haricinde tam kapanma kararını doğru buluyorum önemli olan bu süreci nasıl geçireceğimiz. İnşallah bayramdan sonra eski günlerimize döneriz” dedi. 

“ONLARIN MAAŞLARI TIKIR TIKIR İŞLİYOR”

İlk başta yapılması gereken kapanmayı sonradan yaptılar, bu benim için etik değil diyen kuaför Birgül Ayaz sözlerine “baştan yapılsaydı insanları bu kadar maddi olarak etkilenmezdi o dönem herkesin kendini geçindirecek her türlü imkanı vardı ama şu an bitik durumdayız. Esnaf gerçekten pandemiden çok kötü etkilendi. Fabrikada çalışan maaşını alıyor, memur olan maaşını aldı, emeklisi maaşını aldı. Esnaf gir içeri çık dışarı üç gün çalışmayla iş yeri tabi ki yürütülemez. Kaldı ki ben küçük bir işletmeyim büyük işletme daha çok etkileniyor o yüzden uygulananlar bana hiç etik gelmiyor. Açık ve net konuşuyorum ben verilen desteği hiçbir şekilde tatmin edici bulmuyorum. Esnafla ilgili kararı tıkır tıkır maaşı işleyenler alınca sonuç böyle oluyor” dedi 

“GİDERLER ARTTI”

Orhan Çınal, tam kapanma kararını mantıklı bulduğunu söyleyerek sözlerine, “kafeler, kıraathaneler, lokantalar şu an kapalı olduğu için onlarında ne zaman açacağı belirsizken bu hastalığın bir an öne bitmesi adına tam kapanmaya gitmemiz iyi oldu. Tam kapanmadan sonra herkes açılırsa, bu iş daha güzel olacak. Hükümetin, esnafa desteği yetersiz, tabi ki ekonominin getirdiği önemli işler var bu da bizi baya etkiledi. Haftanın iki günü bazen üç günü kapalıyız. Aylık ciro kayıplarımız var, ciro kaybı demek kar kaybı demektir buda bizi fazlasıyla etkiledi. Giderlerimiz çok yükseldi, gıda sektöründe fiyatlarında artmasıyla insanlar zor günler geçiriyor. Devletin kapattığı işletmelere sahip çıkması lazım”

 “BAKKALLAR BİRAZ NEFES ALIR”

18 yıldır bakkallık yapan Rahmi Anık, “devletimizin vermiş olduğu bir karar olduğu için saygı duyuyorum. Son zamanlarda marketlerin çoğalmasıyla insanlar marketlere yöneldi artık bakkala gelen kişi sayısı oldukça az. Kısıtlama olduğu günlerde, diğer günlere oranla daha fazla bakkala geliyorlar. Şimdi son alınan kararla birlikte, pazar günleri artık marketler kapalı. O bir günde ne kadar insanlar bakkala gelir bilemiyorum ama en azından bakkallar biraz nefes alır, müşteri biraz daha artar. Bu açıdan tam kapanma kararını kendi adıma mantıklı buluyorum. Ortada insan sağlığı söz konusuysa denileni de yapmamız lazım. Pandemi herkesi olduğu gibi bizim sektörümüzü de olumlu, olumsuz etkiledi. Küçükte olsa, bir destek devletten alıyorum, azda olsa faydası oluyor” dedi.

Yorumlar (0)