banner2

banner1

banner22

Eski Vali Mutlu İlk Kez Hakim Karşısına Çıkacak

FETÖ'nün mülkiye yapılanmasına ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca aralarında İstanbul eski Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile İstanbul eski Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın da bulunduğu 15 eski vali ve kaymakam sanık hakkında açılan davanın ilk duruşması yarın görülecek.

GÜNDEM 22.08.2017, 11:11
Eski Vali Mutlu İlk Kez Hakim Karşısına Çıkacak
banner48

İstanbul 30’uncu AğırCeza Mahkemesi’nin kararıyla, Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Kampüsündekiduruşma salonunda görülecek davada 15 sanık ilk kez hakim karşısına çıkacak.

İstanbul CumhuriyetBaşsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından hazırlananiddianameye göre, tüm sanıkların "Anayasal düzeni ortadan kaldırmayateşebbüs etme", "TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasınıengellemeye teşebbüs etme", "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadankaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme" suçlarındanüçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ile "silahlı terör örgütüne üyeolma" suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.Sanık Mutlu’nun arasında bulunduğu 8 sanığın ayrıca “Terörizmin FinansmanıKanununa muhalefet” 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapsi talep ediliyor.

Kimler yargılanıyor?

Haklarında dava açılan15 ismin tamamı şöyle; İstanbul eski Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul eskiEmniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, eski Mülkiye Başmüfettişi Gürkan Polat, İstanbuleski Vali Yardımcısı Haluk Nadir, eski Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı MürtezaBalcı, Hakkari eski Valisi Necmettin Kalkan, Çorum eski Valisi Nurullah Çakır,İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Genel Sekreteri Yılmaz Kurt, Şanlıurfaeski Valisi Yusuf Yavaşcan, Denizli eski Valisi Abdülkadir Demir, Muğla eskiValisi Fatih Şahin, Kadıköy eski Kaymakamı Birol Kurubal, Bağcılar eskiKaymakamı Erdal Çakır, Sancaktepe eski Kaymakamı Feyzullah Özcan, Pendik eskiKaymakamı Osman Tunç.


Hüseyin Avni Mutlu ve“Gezi tweetleri”

 

İddianamede, o dönemdeörgüt için en mahrem kabul edilen İstanbul Valiliği yapan sanık Mutlu’nunpersonel atamalarını örgütün stratejileri doğrultusunda, söz konusu kumpassoruşturmalarının devam etmesini, sızmamasını sağlamak amacıyla yaptığıbelirtiliyor. Mutlu’nun, örgüte mensup olmayanların ilgili operasyonelbirimlere atamalarını yapmayarak yapılan usulsüz işlemlerin açığa çıkmamasınısağladığına dikkat çekiliyor. Mutlu’nun emri altında bulunan astı konumundakiörgüt mensuplarını koruduğu ve sahip olduğu kamu gücünü adeta silah olarakkullandığı suçlamalar arasında yer alıyor. Öte yandan Mutlu’nun örgütün yargıve emniyet yapılanmasında yer alan mensuplarıyla fikir ve eylem birliğiiçerisinde hareket ettiğine yönelik tespitler elde edildiği ifade ediliyor.

Eski vali Mutlu’yailişkin iddianamede yer alan bir diğer değerlendirme ve tespitler ise Geziolayları döneminde attığı tweetler. Mutlu’nun 9 Haziran 2013 tarihli“Gençler,Gezi parkında kuş sesleri, ıhlamur kokusu ve arı vızıltısıyla huzurlubir sabah varmış doğru mu? Aranızda olmak isterdim.” ve 13 Haziran 2013 tarihli“Gezi Parkı’nda “çevre duyarlılığıyla hareket eden gençler”, şeklindekipaylaşımlarının İstanbul ili genelinde eylemcilere destek verir nitelikteolduğu, açıkça eylemcileri haklıymış gibi göstererek eylemlerin devamı yönündetavır aldığı belirtiliyor. Soruşturma aşamasında tutuklanan Mutlu, 5 Haziran2016’dan bu yana cezaevinde yatıyor.

Hüseyin Çapkın öncetahliye edilmiş sonra tekrar tutuklanmıştı

Soruşturma aşamasında,3 Eylül 2016 tarihinde tutuklanan İstanbul eski Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın,avukatının itirazının kabul edilmesi üzerine 8 Kasım 2016’da tahliye edilmiş,hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulmuştu. Daha sonraki süreçteiddianamesini tamamlayan soruşturma savcılığı, Çapkın’ın “Anayasal düzeni ortadankaldırmaya teşebbüs, TBMM’yi ortadan kaldırmaya teşebbüs, Türkiye CumhuriyetiHükumetini ortadan kaldırmaya teşebbüs ve silahlı terör örgütü üyeliği”suçundan 3 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıla kadar hapsini istemişti.Başsavcılığın onayının ardından iddianamenin gönderildiği İstanbul 30’uncu AğırCeza Mahkemesi, İstanbul eski Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın hakkında tensiplebirlikte yakalama kararı çıkarmıştı. Gerekçe olarak sanığın üzerine atılısuçların vasıf ve mahiyeti, kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren ek somutdelillerin bulunması, isnat edilen suçlar için Yasa’da öngörülen yaptırımınnevi ve miktarı, suçların işleniş biçimi, suçların işlenmesinde kullanılanaraçlar, meydana gelen zarar ve tehlikenin ağırlığı ile güdülen amaç ve saik gösterilmişti.Yeniden gözaltına alınan Hüseyin Çapkın, 17 Haziran 2017 tarihinde adliyeyesevk edilmiş, karar yüzüne okunduktan sonra tutuklanarak cezaevinegönderilmişti.

 

Editör: Şebnem Cerrah

Yorumlar (0)