banner2

banner1

banner22

‘Emekli olunca da çalışmaya mecbur kaldık’

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) yapmış olduğu araştırmaya göre Türkiye emeklilerin en fakir olduğu ülkeler arasında yer alıyor. ILO’nun araştırmasını değerlendiren DİSK Emekli-Sen Sakarya Şube Başkanı Mehmet Çetin ve vatandaşlar, “Emekli olunca da çalışmaya mecbur kaldık” dedi.

GÜNDEM 07.09.2021, 10:02 Editör: Aysima Kortak
‘Emekli olunca da çalışmaya mecbur kaldık’
banner48

Haber // Nazile AKARSU

“SIVIYAĞ KADAR DEĞERİMİZ YOK”

Konuyu değerlendiren DİSK Emekli-Sen Sakarya Şube Başkanı Mehmet Çetin, “Emekliler geçinemiyor.  Dün yayınlanan bir araştırmaya göre dünya da emeklilerin en fakir olduğu ülkeler arasında yer alıyoruz. Mozambik bile bizden önde. Emekliler perişan bir vaziyette. Kiralar yüksek, faturalar yüksek, pazara- markete gitsen her şey ateş pahası bin 500 TL emekli maaşı alan bir insan bu pahalılık da nasıl geçinsin? Geçinemez. Biz eğer bir insan değil sıvı yağ olsaydık yüzde 70 zam alacaktık. Bir sıvı yağ kadar bile değerimiz yok. Aldığımız zamlar ortada. Hadi geçin geçine biliyorsan. Emeklilerin yüzde 80’i zaten hastanelerde. Ya şekeri, ya kolesterolü var. İlaç paraları muayene ücretleri maaşı kuşa çeviriyor. Kalan parayla da geçinmeye çalışıyorlar” dedi.

“İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUZ”

Çetin, “Geçinebiliyorum diyen emekli de kesin yurt dışından emekli olanlardır. Biz emekliler yıllarca ülkeye artı değer ürettik. Gerek üretirken, gerekse devlete ödemiş olduğu vergilerle ülke ekonomisine önemli katlılar sağlayan bir kesimiz.  Emekli olduktan sonra toplumda yok sayılan, ötekileştirilen ve hatta yoksulluğa terk edildik. Emekli aylıkları giderek düşüyor, asgari ücretin altında aylık alanların sayısı giderek çoğalıyor. Binlerce çalışan emekli var. Bu insanlar emekli olmak için yıllarca çalıştılar; yaşlanınca rahat edelim diye ama emekli olunca da çalışmak zorunda kaldılar. Bu emekli maaşlarıyla geçinilebilir mi? Bu maaşı verenler bir ay denesin bakalım ne olacak?” diye konuştu.

“ÇAY ISMARLAYAMIYORUZ”

Emekliler biri birinden kaçıyor diyen Mehmet Keskin, “Aldığımız maaşla tabi ki geçinemiyoruz.  Kahvehanede oturan emeklilerin hepsinin cebinden toplasan 2 bin TL çıkmaz. Kahvehaneye giden emekliler bir birinden kaçıyor, bir birlerine sırt dönüyorlar beni görürde çay ısmarlamak zorunda kalırım diye. Hiç kimsenin cebinde para yok.  Bir emeklinin cebinde 50 TL bulursan çok zengin sayılır. Emeklinin hali çok zor, geçinemiyor. 2 bin 500 TL maaş alan insanlar var bu insanlar nasıl geçinecek? Bin TL’den aşağı kira yok. Bin TL ev kirası, elektrik, su, doğalgaz faturaları var. Ne kaldı bu insana maaştan? Geri kalan parayla da bir ay geçinecek eğer geçine bilirse tabi. Ben emekliyim, 3 bin TL maaş alıyorum. Evim kira değil ama ben bile geçinemiyorum her gün bir şeylere zam geliyor. Manava, markete zaten düşüne düşüne gidiyoruz” ifadelerini kullandı.

“NASIL GEÇİNELİM?”

Maaşı çekip eve gidene kadar para kalmadığını belirten Murat Turgut, “Emekli maaşının yetip yetmemesi kişiden kişiye değişiyor. Eğer vatandaş kamudan emekli ve iki kişi yaşarsa maaş yeter ama özel sektörden emekliyse maalesef yetmez. Özel sektörden emekli bir vatandaşın okuyan çocuğu varsa, evi kiraysa kesinlikle ek iş yapmadan geçinemez.  Bu pahalılık da, emeklinin geçinmesi çok zor, bir emekli ATM’den maaşını çekip eve gidene kadar cebinde para kalmıyor. Pazara- markete gitmek zaten bir lüks oldu neredeyse. Her şey ateş pahası olmuş durumda. Bu pahalılık da, bu maaşla nasıl geçinsin emekli” şeklinde konuştu.

“KENDİLERİ GEÇİNMEYİ DENESİN”

Emeklinin geçinebilmesi için ek iş yapması gerektiğini belirten Tuncay Aydın, “Ben 65 yaşındayım ve emekliyim. Aldığım maaş herkes gibi bana da yetmiyor, geçinemiyorum. Bir yıl önce 30 liraya aldığın ayçiçek yağı 65 lira, en fazla oynaması gereken bir-iki lira olmalı. En basitinden, ayçiçek yağı fiyat olarak bu kadar artarken emekliye yapılan yüzde 8,36 oranındaki zammın pek anlamı yok. Yetkililer kendileri bu ücretlerle geçinmeyi bir denesinler. Biz geçinemiyoruz. Bu maaşla geçiniyorum diyen emekli de yalan söylüyordur. Geçinmek için ek iş yapmam lazım ama nerede çalışayım?” diye belirtti.

“PAZARA GİDEMİYORUM”

Halis Şengül, “Aldığım maaş her emekli gibi bana da yetmiyor. Kira ödüyorum, fatura ödüyorum, üzerine bir de kredi borcu ödüyorum aldığım maaş bana nasıl yetsin? Cebimde şuan 10 TL para var. Ben senelerce çalıştım, alın teri döktüm bunları hak etmek için mi bu kadar çalıştım? Ben insan değil miyim? Güzel bir yerde yemek yiyeyim, gidip rahat rahat alış-veriş yapayım, hanım pazara giderken para istediği zaman düşünmeden istediği kadar para vereyim… Soruyorum size; nasıl yetsin bu maaş? Nasıl geçineyim?” dedi.

“GEÇİN GEÇİNE BİLİRSEN”

Fevzi Bozkurt, “Bu dönemde emekli maaşıyla geçinmek mümkün değil. Ben 2 bin 500 TL emekli maaşı alıyorum. Şuanda 400 TL elektrik faturası veriyorum. Doğalgaz, internet, telefon faturalarını çıktığımız zaman elimizde kalan para bin 500 TL’ nin altında. Kış aylarında doğalgaz faturası olduğu için bin TL’ye kadar düşecek.  Hadi bin 500 TL olduğunu varsayalım; günlük 50 TL’ye geliyor 50 TL’yi 3 öğüne böldüğümüz zaman 17 TL düşüyor. 17 TL’ye nerede, nasıl yemek yiyeceksin de karnını doyuracaksın? 17 TL’ye sofraya ne koya bilirsin? Bu maaşla geçinebilmek mümkün değil. Bir kilo domates 8 TL’ye kadar yükseldi. Artık iyi domates değil, çürük domates seçiyoruz pazardan. Bu rakamlarla geçinmek çok çok zor” dedi.

Yorumlar (0)